
Fotó: Pixabay
Jóváhagyta a bukaresti kormány pénteki ülésén a villamos energia és a földgáz árának a következő egy évben érvényes korlátozásáról szóló sürgősségi rendeletet – jelentette be Facebook-bejegyzésében Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
2022. március 18., 17:272022. március 18., 17:27
2022. március 18., 19:152022. március 18., 19:15
A tárcavezető szerint az április 1-jétől érvénybe lépő – 2023. március 31-éig érvényes – jogszabály villamos energiával kapcsolatos intézkedései 8 millió háztartást érintenek, a földgázárak szabályozása pedig minden háztartásra érvényes, fogyasztástól függetlenül. A 2021-ben havonta átlagban legtöbb 100 kilowattóra (kWh) elektromos energiát elhasználók április 1-jétől 0,68 lejt fognak fizetni kilowattóránként az áramért, 100 és 300 kWh közötti fogyasztás esetén pedig legtöbb 0,8 lejt.
A nem háztartási fogyasztók (cégek, intézmények, vállalatok) számára a villamos energia ára egységesen 1 lej, a gázé pedig 0,37 lej lesz kilowattóránként. A hőenergia-termelő vállalatok megawattóránkénti 250 lejes áron vásárolhatják meg a földgázt. Mint ismert, a kormány tavaly novembertől korlátozta ideiglenesen az energiaárakat, az eddigi intézkedések március végéig hatályosak.
Az energiaszolgáltatók számára az állami költségvetésből térítik meg a piaci árak és a rendeletileg szabályozott fogyasztói árak közti különbözetet. A gázszolgáltatóknak saját fogyasztóik gázszükségletének legalább 30 százalékát kitevő gázmennyiséget kell tartalékba helyezniük a gáztározókban október 31-ig – szögezi le a sürgősségi rendelet. A romániai és az offshore gáztermelőknek megawattóránként legfeljebb 250 lejes áron adhatják el a hazai termelésű gázt a távhőszolgáltatóknak, illetve legfeljebb 150 lejes áron (a napi fogyasztás fedezése és a tartalékolás céljából) azoknak a gázszolgáltatóknak, amelyek a háztartási fogyasztók ellátását biztosítják.
Az MTI közölte, a rendelkezés a kormánypártokon belül is vitát váltott ki, mivel egyes aggodalmak szerint a rendelkezés visszafoghatja az energiatermelést egy olyan időszakban, amikor épp a növelésére lenne égető szükség. A rendelkezés támogatói szerint valójában csak egy „költségvetési manőverről” van szó, a villamosenergia-termelő cégek túlnyomó többsége ugyanis állami tulajdonban van, és a többletnyereség megadóztatásával a kormány valójában „egyik zsebéből teszi át a pénzt a másikba”, hogy a lakossági energiaszámlák kompenzálását finanszírozni tudja, júliusig ugyanis nem hajthat végre költségvetés-módosítást.
Marcel Ciolacu, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az intézkedés kapcsán közölte, az energiaárak korlátozásáról szóló rendelet „pajzsként” védi majd meg az embereket és a cégeket, akiknek/amelyeknek a következő egy évben nem kell „fájdalmas drágításoktól” tartaniuk. A bukaresti képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus pénteki Facebook-bejegyzésében azt írta, alakulata gondoskodott arról, hogy az árakkal spekulálókat „keményen megadóztassák”, és azt is garantálja a jogszabály, hogy „észszerű árakon” jussanak hozzá a román állampolgárok az országban kitermelt földgázhoz.

Ezen a héten elfogadja a kormány az energiaárak korlátozásáról és a növekedésük kompenzálásáról szóló, április 1-jétől egy éven át érvényes intézkedéseket – közölte hétfő este a miniszterelnök.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!