
Fotó: Haáz Vince
Meghaladta a négymilliót a koronavírus ellen beoltottak száma Romániában – közölte kedden az oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV). Klaus Iohannis elnök arra hívta fel a figyelmet: sokakban – elsősorban a beoltatlanokban – hamis biztonságérzetet kelthet a járvány csitulása, de a világjárványnak csak az vethet véget, ha a lakosság jelentős része beoltatja magát.
2021. május 18., 22:062021. május 18., 22:06
2021. május 18., 22:182021. május 18., 22:18
Ezzel a húszmilliós ország 16,1 millióra tehető felnőtt lakosságának átoltottsága megközelítette a 25 százalékot. Az oltás mindkét adagját 2,9 millió ember (a felnőtt lakosság 18,2 százaléka) kapta már meg. Valeriu Gheorghiță katonaorvos, az oltáskampány koordinátora keddi sajtóértekezletén elmondta: Bukarestben a lakosság csaknem 36, Kolozs megyében 33, Szeben megyében 26, Brassó és Temes megyében pedig 25-25 százaléka kapott legalább egy adag oltást.
A koordinátor beszámolt arról is, hogy az országban eddig 17 855 külföldi (európai uniós vagy tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli) állampolgár kapott oltást. Gheorghiță úgy vélekedett, hogy Romániában augusztus elsejéig lehet elérni az 50 százalékos „kollektív” immunitást. Ez – a Florin Cîțu miniszterelnök korábbi augusztus elsejei 10 milliós célkitűzése helyett – már csak nyolcmillió embert jelentene, és ebbe a legalább egy dózissal beoltottak mellett a betegségből kigyógyultakat is beleszámolnák.
Ezzel a szerényebb célkitűzéssel – amely szerint a beoltottak száma június 1-jéig haladná meg az ötmilliót, július 1-jéig a hatmilliót és augusztus 1-jéig a hétmilliót – Klaus Iohannis államfő állt elő múlt csütörtökön, amikor a járványügyi korlátozások első, május 15-től bevezetett lazításait jelentette be. Az államfő kedden újabb tanácskozást tartott az elnöki hivatalban az oltási kampány ügyében illetékes állami vezetőkkel. Ezt követő sajtónyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet: sokakban – elsősorban a beoltatlanokban – hamis biztonságérzetet kelthet a járvány csitulása, de a világjárványnak csak az vethet véget, ha a lakosság jelentős része beoltatja magát.
Úgy vélte: most a helyi közösségek vezetőire, a polgármesterekre hárul a feladat, hogy házról házra járva meggyőzzék honfitársaikat az immunizáció fontosságáról. Iohannis szerint a polgármestereknek és a helyi hatóságoknak – politikai hovatartozástól függetlenül – aktívan részt kell vállalniuk az oltáskampányban, majd hozzátette: eddig nagyrészt a városokon értek el sikereket az oltás terén, emiatt fokozottabb aktivitásra van szükség a falvakban, ahol az embereknek sokszor nehéz eljutni valamely oltópontba. „Amíg a lakosság jelentős része nem kapja meg a védőoltást, addig a világjárványnak nem lehet vége, és a be nem oltottak esetében továbbra is nagy a kockázata annak, hogy a betegség súlyos formáját kapják el” – mutatott rá az államfő.
Az országban most már előjegyzés nélkül lehet igényelni a vakcinát az ország csaknem ezer oltási központjában, és eddig további 1400 háziorvosi rendelő kapcsolódott be a kampányba. A héten az egészségügyi intézmények többségében is elkezdődött az oltási kampány: a 367 állami kórház közül most már 322-ben igényelhető a vakcina (ezek közül 200-ban eddig is oltottak). Romániában március 3-án lépte át a beoltottak száma az egymilliós, március 30-án a kétmilliós, április 25-én a hárommilliós küszöböt. Az országban 100-120 ezer dózist adnak be naponta, az utóbbi időben ezek több mint felét azok kapják, akik a második adag oltásra jelentkeznek.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
Az előzetes várakozással ellentétben nem zárta ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusán a pártból Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt, a párt eddigi első alelnökét.
A Polymarket előrejelzési platformon Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminisztert tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Románia következő miniszterelnöke legyen, a tárcavezető így megelőzi Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt.
szóljon hozzá!