
Ludovic Orban szerint Románia a Nemzetközi Egészségügyi Szervezet ajánlásait követve folytatja a tesztelést
Fotó: Gov.ro
Május 15-e után megnyitnak a szállodák, de a vendéglők nem, mert ezek nagyobb járványtani kockázatot jelentenek – jelentette ki hétfő esti sajtótájékoztatóján Ludovic Orban. A miniszterelnök közölte, napi 15 ezerre növelnék a tesztelési kapacitást.
2020. május 04., 22:042020. május 04., 22:04
2020. május 04., 22:202020. május 04., 22:20
Orban közölte, a nagy bevásárlóközpontokon, plázákon kívül a szükségállapot május 15-i megszüntetése után újraindul a kereskedelem, ami nagyon fontos bizonyos gazdasági ágazatok újbóli fellendüléséhez. A kormányfő szerint a kijárási korlátozások feloldása ugyanakkor az üzemanyag-forgalmazóknak is jót fog tenni, mert növekedni fog a fogyasztás.
A miniszterelnök hozzátette, a zárt terű vendéglők megnyitására még valószínűleg várni kell egy ideig. A kormányfő szerint fokozatosan enyhítik a korlátozásokat május 15-e után, az ezzel kapcsolatos döntések meghozatalakor egyetlen szempontot tartanak szem előtt: a járványtani kockázatot. Közölte, a járványtani kockázatot a közegészségügyi intézet, valamint az országos katasztrófavédelmi felügyelőség munkáját segítő technikai-tudományos tanács szakemberei mérik fel, és ennek alapján hozzák majd meg a korlátozások lazítását érintő döntéseket. Az egyes lazító intézkedések között 14-15 napos szünetet tartanak, ennyi időre van ugyanis szükség ahhoz, hogy kiderüljön, milyen hatást fejtenek ki ezek a járvány szempontjából. Ugyanakkor a korlátozásokat enyhítő intézkedéseket minden esetben szabályok is kísérik majd.
Ludovic Orban több mint egy órás sajtótájékoztatóján kitért rá, hogy jelen pillanatban napi 11 ezer koronavírusteszt elvégzésére van kapacitás a romániai központokban, de cél több mint 15 ezerre növelni a napi tesztelési kapacitást. Orban szerint jelenleg 60 tesztelőközpont működik az országban, további 17 esetében pedig folyamatban van az akkreditációs eljárás. A kormányfő hangsúlyozta, a koronavírus-teszteket a román hatóságok „szükség szerint” végezték, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlatait figyelembe véve. Hozzátette, a százezer lakosra eső 4,1 elhalálozással Románia „a sor végén helyezkedik el a fejlett országokhoz viszonyítva”.
A kormányfő kijelentette, jelenleg nincs hiány a COVID-19 kezelésére alkalmas gyógyszerekből. Felidézte, adott időszakban valóban nehézségekkel küzdöttek a Plaquenil, Kaletra és más gyógyszerek biztosítása terén, de jelenleg „nagyon jól állnak a dolgok”, és a COVID-19 kezeléséhez szükséges gyógyszerek egyikéből sincs hiány. Orban szerint ebben sokat segített az is, hogy a kormány a járvány idejére betiltotta bizonyos gyógyszerek és egészségügyi felszerelések exportját.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!