
Fotó: Gov.ro
Számos mentőintézkedéssel siet a koronavírus terjedése miatt bajba jutott vállalkozások, a román gazdaság megsegítésére a bukaresti kormány Ludovic Orban miniszterelnök csütörtök reggeli bejelentése szerint. Súlyosbítják a kór terjesztéséért kiszabható büntetéseket.
2020. március 19., 10:232020. március 19., 10:23
2020. március 19., 13:072020. március 19., 13:07
A liberális kabinet vezetője távértekezlet formájában jelentette be kormánya döntéseit; a kabinet egyébként Orban szerint tíz órán keresztül ülésezett, szerda 17 órától éjjel 3-ig. Az intézkedések keretében ötmilliárd lejre emeli a kormány a kis- és középvállalkozások hitelkeretének plafonját, amit szükség esetén 15 milliárd lejre növelnek. A kamatot száz százalékosan garantálja az állam.
Szigorítják a fertőző betegségek leküzdésének meghiúsításáért, illetve a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hamis nyilatkozatért kiszabható büntetéseket. Ennek érdekében új büntetőjogi kategória jött létre, és bűnvádi eljárást indítanak azok ellen, akik elhallgatják a hatóságok elől, hogy az új típusú koronavírus sújtotta országokból érkeznek. Bűnvádi eljárást kockáztat az is, aki nem tartja tiszteletben az intézményes karantén vagy az otthoni elkülönítés szabályait.
Ludovic Orban leszögezte, bűncselekményt követ el és börtönbüntetéssel sújtható az a személy, aki a koronavírus sújtotta térségből érkezik haza, és hamisan nyilatkozik arról, hogy honnan jött. Büntetőjogi eljárás indul az olyan személyek ellen is, akik nem tartják be az egészségügyi hatóságok által meghozott rendelkezéseket, például emberek közé mennek annak dacára, hogy a közegészségügyi igazgatóság karantént vagy lakhelyi elszigetelődést szabott meg az esetükben. Ez a fertőző betegségek megelőzésének vagy leküzdésének meghiúsítását jelenti, és az eddiginél szigorúbb büntetést vonja maga után – ismertette a kormányfő. „Ha például egy járványtani ankét során valaki nem közli a teljes információt azokról az emberekről, akikkel érintkezett, ez azt jelenti, hogy adatokat tart vissza a hatóságoktól. Ebben az esetben is büntetőjogi eljárás indulhat” – tette hozzá a miniszterelnök.
Az egészségügyi minisztérium költségvetését 42 millió lejjel egészítették ki a karanténközpontok működtetése céljából, a belügyminisztérium büdzséje 100 millió lejjel lett gazdagabb. Ebből a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó egységeknél – rendőrségnél, határőrségnél, katasztrófavédelemben, csendőrségnél – szolgálatot teljesítő személyzet védelmét szolgáló felszereléseket fogják beszerezni.
Ezek a dolgozók bruttó fizetésük 75 százalékára jogosultak, de nem többre, mint a bruttó átlagbér 75 százaléka. Ezt a költséget mostantól a munkaügyi minisztérium a munkanélküli segélyalapból fedezi, amennyiben az érintett munkáltatók a kormányzati tiltások miatt szüntették be tevékenységüket (mint a vendéglátóhelyek és rendezvényszervezők), vagy arról nyilatkoznak, hogy forgalmuk legalább 25 százalékkal esett vissza a koronavírus-járvány miatt.
A kormány az áfa-visszaigénylések gyors kifizetésével további 9 milliárd lejt akar visszaforgatni a reálgazdaságba. Intézkedtek arról is, hogy az állam késedelem nélkül megtérítse a betegszabadságon lévőknek járó juttatást a munkáltatóknak, aminél eddig egyéves késések is voltak – sorolta a román miniszterelnök.
A román állam tulajdonában levő, az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó Unifarm vállalat számára forgótőkét biztosít a kormány, hogy hatékonyabbá tegye a szaktárca, a közegészségügyi igazgatóságok, a kórházak és más egészségügyi struktúrák tevékenységéhez nélkülözhetetlen beszerzéseket.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
1 hozzászólás