Hirdetés

Kórházbotrány: berendelte Ciolacu Rafilát, kiáll a meggyanúsított doktornők mellett az orvosi kamara

Kinek van igaza? Az orvosi kamara szerint az igazságügyi orvostani szakértők elhamarkodott következtetéseket vontak le •  Fotó: Bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház

Kinek van igaza? Az orvosi kamara szerint az igazságügyi orvostani szakértők elhamarkodott következtetéseket vontak le

Fotó: Bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház

Miközben Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn magához kérette Alexandru Rafila egészségügyi minisztert a bukaresti Szent Pantelimon kórházban történt gyanús halálesetek ügyében, lemondott az intézmény intenzív osztályának vezetője.

Krónika

2024. augusztus 19., 16:022024. augusztus 19., 16:02

2024. augusztus 19., 17:052024. augusztus 19., 17:05

Mint arról beszámoltunk, még múlt héten előzetes letartóztatásban helyezték a kórház intenzív osztályának két orvosnőjét minősített emberölés gyanúja miatt, mivel a feltételezések szerint a noradrenalin-adag csökkentésével szándékosan idézték elő egy páciens halálát. Az ügyészek azóta újabb öt, áprilisban gyanús körülmények között elhunyt beteg exhumálását kérték.

Kórházi források szerint az intézmény intenzív osztályának vezetője, Florina Pompilian „személyes okokkal” magyarázta hétfőn bejelentett lemondását, ugyanakkor továbbra is az osztály munkatársa marad.

Hirdetés

Fiorela Mitoiu, a kórház szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az intenzív terápiás osztály irányítását a sok éves tapasztalattal rendelkező Cornelia Tîrîş aneszteziológus főorvos vette át, akinek célja a tevékenység szakszerű folytatása és a kórházi osztály iránti bizalom visszaállítása. Lemondása után Florina Pompilian aneszteziológus főorvosként folytatja tovább tevékenységét a kórházban – erősítette meg a szóvivő.

Ugyancsak hétfőn Marcel Ciolacu magához rendelte Alexandru Rafila egészségügyi minisztert.

korábban írtuk

Magánklinikáról szerezte az érzéstelenítőt, kábítószerfüggő lehet a páciensek megölésével gyanúsított bukaresti orvosnő barátja
Magánklinikáról szerezte az érzéstelenítőt, kábítószerfüggő lehet a páciensek megölésével gyanúsított bukaresti orvosnő barátja

Kiderült, honnan szerezte az érzéstelenítőt az katonaorvos, akit azzal vádolnak, hogy érzéstelenítőszert lopott egy kórházból, majd saját magának befecskendezte azt.

Kormányzati források szerint a megbeszélések során többek között az egészségügyi beruházások helyzetéről esett szó, ugyanakkor az értesülések szerint a fő téma a kórházbotrány volt, a kormányfő az egészségügyi tárca ellenőrző testülete által áprilisban végzett, mindent rendben találó vizsgálatának dokumentumaira volt kíváncsi.

A miniszterelnök a múlt héten közölte, hogy a közeljövőben tájékoztatást vár a miniszterelnöki hivatal ellenőrző szervének vezetőjétől az egészségügyi minisztérium ellenőrző szervétől kért dokumentumok alapján az egészségügyi központ vizsgálatáról.

korábban írtuk

Öngyilkos akart lenni egy férfi Brassóban, az értesülések szerint a betegek megölésével gyanúsított bukaresti orvosnő párja
Öngyilkos akart lenni egy férfi Brassóban, az értesülések szerint a betegek megölésével gyanúsított bukaresti orvosnő párja

Öngyilkosságot kísérelt meg egy férfi Brassóban, a gyanú szerint egy orvosról van szó, aki a bukaresti Szent Pantelimon kórházban betegeket meggyilkoló orvosnő párja.

Eközben a Román Orvosi Kamara a meggyanúsított doktornők védelmére kelt: hétfőn kiadott közleményében úgy véli, hogy

a Legfelsőbb Igazságügyi Orvostani Tanács „súlyosan” megsértette a tisztességes eljáráshoz való jogot, mivel nem tartották tiszteletben az ártatlanság vélelmét a Pantelimon kórház azon orvosai esetében, akiket azzal vádolnak, hogy egy intenzív osztályon fekvő beteg halálát okozták.

„(... ) Azzal, ahogyan az Legfelsőbb Igazságügyi Orvostani Tanács vezetősége a nyilvánosság elé tárta a folyamatban lévő vizsgálat során elvégzett igazságügyi orvosi jelentés következtetéseit, anélkül, hogy tiszteletben tartotta volna a két orvos azon jogát, hogy kifogást emeljen az igazságügyi orvosi jelentés következtetései ellen, és a nyilvánosság előtt az érintettek bűnösségének 99 százalékos esélyéről beszélt, súlyosan megsértette a meggyanúsított orvosok tisztességes eljáráshoz való jogát, figyelmen kívül hagyva az ártatlanság vélelmét, miközben az ügyben még nem emeltek vádat, és a szakmai etika szabályait megsértve, az megengedhetetlen módon előzetesen véleményt nyilvánított az ügyben” fogalmaz a kamara közleményében.

korábban írtuk

Kórházbotrány: felére csökkent a halálozások száma a gyanús halálesetek miatti panaszok után, Rafila nem mond le
Kórházbotrány: felére csökkent a halálozások száma a gyanús halálesetek miatti panaszok után, Rafila nem mond le

A bukaresti Szent Pantelimon Kórház intenzív osztályán jelentősen csökkent a halálozási arány, miután az egyik ápoló panaszt tett a noradrenalin adagok csökkenése miatt.

Az orvosi kamara egyúttal európai és romániai szakvéleményekre hivatkozva

az előre megfontolt szándékkal történt emberölésre vonatkozó besorolás felülvizsgálatát szorgalmazza,

és aggodalmát fejezi ki az előzetes letartztatás „aránytalan” jellege miatt, tekintettel arra, hogy léteznek más intézkedések is, amelyekkel megszüntethető a közrendet fenyegető veszélyhelyzet, egyúttal felszólít az elhamarkodott megállapítások és a jogi eljárás lezárulta előtti következtetések előzetes nyilvánosságra hozatalától való tartózkodásra.

Feljelentést tett Alexandru Rafila ellen a legfőbb ügyészségen Emanuel Ungureanu USR-képviselő
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Emanuel Ungureanu feljelentést tett hétfőn a legfőbb ügyészségen Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ellen, aki szerinte hivatali visszaéléssel és szolgálati hanyagsággal gyanúsítható a bukaresti Szent Pantelimon kórháznál áprilisban elrendelt ellenőrzések kapcsán.
Ungureanu a miniszter egyik személyes tanácsadója, Octavian Melintescu, illetve a szaktárca ellenőrző testületének volt vezetője, Sorin Luca ellen is feljelentést tett ugyanebben az ügyben.
Az ellenzéki párt képviselője az ügyészségre érkezésekor azt nyilatkozta, a tárcavezető a 2006/95-ös törvény 16 cikke ellen is vétett. Rámutatott, amint Rafilának tudomására jutott, hogy a kórház intenzív osztályán 48 óra alatt gyanús körülmények között meghalt 20 ember, a törvény értelmében azonnal el kellett volna rendelnie egy összetett ellenőrzést, és ezt egy olyan testületnek kellett volna elvégeznie, amelyben egy intenzív terápiás szakorvos mellett az Állami Egészségügyi Felügyelőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a román gyógyszerügynökség (ANMDMR), valamint az orvosi kamara is képviselteti magát.
Az egészségügyi minisztérium ellenőrző testülete április 12. és 16. között vizsgálódott a bukaresti Szent Pantelimon kórháznál, de nem talált szabálytalanságokat, úgy ítélte meg, hogy az intenzív osztályon történt gyanús halálesetekkel kapcsolatos bejelentések „a vezetőség és a bejelentést tevő személyek közötti rossz kommunikációra vezethetők vissza”.
Később az egészségügyi miniszter elismerte, hogy a testület ellenőrzése „nem a halottakra irányult”, hanem az adminisztratív eljárások betartását vizsgálta. Az orvosi kamara is elrendelt egy vizsgálatot az egészségügyi intézménynél, és arra a következtetésre jutott, hogy az április 4. és 7. között elhunyt betegek az érvényben levő protokoll szerinti ellátásban részesültek, nem merül fel a gyanú, hogy gyilkos szándékkal csökkentették volna a betegek gyógyszeradagját.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
Hirdetés
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
2026. június 05., péntek

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést

A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében

Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében
2026. június 04., csütörtök

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk

Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk
Hirdetés
Hirdetés