
Kinek van igaza? Az orvosi kamara szerint az igazságügyi orvostani szakértők elhamarkodott következtetéseket vontak le
Fotó: Bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház
Miközben Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn magához kérette Alexandru Rafila egészségügyi minisztert a bukaresti Szent Pantelimon kórházban történt gyanús halálesetek ügyében, lemondott az intézmény intenzív osztályának vezetője.
2024. augusztus 19., 16:022024. augusztus 19., 16:02
2024. augusztus 19., 17:052024. augusztus 19., 17:05
Mint arról beszámoltunk, még múlt héten előzetes letartóztatásban helyezték a kórház intenzív osztályának két orvosnőjét minősített emberölés gyanúja miatt, mivel a feltételezések szerint a noradrenalin-adag csökkentésével szándékosan idézték elő egy páciens halálát. Az ügyészek azóta újabb öt, áprilisban gyanús körülmények között elhunyt beteg exhumálását kérték.
Fiorela Mitoiu, a kórház szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az intenzív terápiás osztály irányítását a sok éves tapasztalattal rendelkező Cornelia Tîrîş aneszteziológus főorvos vette át, akinek célja a tevékenység szakszerű folytatása és a kórházi osztály iránti bizalom visszaállítása. Lemondása után Florina Pompilian aneszteziológus főorvosként folytatja tovább tevékenységét a kórházban – erősítette meg a szóvivő.

Kiderült, honnan szerezte az érzéstelenítőt az katonaorvos, akit azzal vádolnak, hogy érzéstelenítőszert lopott egy kórházból, majd saját magának befecskendezte azt.
Kormányzati források szerint a megbeszélések során többek között az egészségügyi beruházások helyzetéről esett szó, ugyanakkor az értesülések szerint a fő téma a kórházbotrány volt, a kormányfő az egészségügyi tárca ellenőrző testülete által áprilisban végzett, mindent rendben találó vizsgálatának dokumentumaira volt kíváncsi.
A miniszterelnök a múlt héten közölte, hogy a közeljövőben tájékoztatást vár a miniszterelnöki hivatal ellenőrző szervének vezetőjétől az egészségügyi minisztérium ellenőrző szervétől kért dokumentumok alapján az egészségügyi központ vizsgálatáról.

Öngyilkosságot kísérelt meg egy férfi Brassóban, a gyanú szerint egy orvosról van szó, aki a bukaresti Szent Pantelimon kórházban betegeket meggyilkoló orvosnő párja.
Eközben a Román Orvosi Kamara a meggyanúsított doktornők védelmére kelt: hétfőn kiadott közleményében úgy véli, hogy
„(... ) Azzal, ahogyan az Legfelsőbb Igazságügyi Orvostani Tanács vezetősége a nyilvánosság elé tárta a folyamatban lévő vizsgálat során elvégzett igazságügyi orvosi jelentés következtetéseit, anélkül, hogy tiszteletben tartotta volna a két orvos azon jogát, hogy kifogást emeljen az igazságügyi orvosi jelentés következtetései ellen, és a nyilvánosság előtt az érintettek bűnösségének 99 százalékos esélyéről beszélt, súlyosan megsértette a meggyanúsított orvosok tisztességes eljáráshoz való jogát, figyelmen kívül hagyva az ártatlanság vélelmét, miközben az ügyben még nem emeltek vádat, és a szakmai etika szabályait megsértve, az megengedhetetlen módon előzetesen véleményt nyilvánított az ügyben” fogalmaz a kamara közleményében.

A bukaresti Szent Pantelimon Kórház intenzív osztályán jelentősen csökkent a halálozási arány, miután az egyik ápoló panaszt tett a noradrenalin adagok csökkenése miatt.
Az orvosi kamara egyúttal európai és romániai szakvéleményekre hivatkozva
és aggodalmát fejezi ki az előzetes letartztatás „aránytalan” jellege miatt, tekintettel arra, hogy léteznek más intézkedések is, amelyekkel megszüntethető a közrendet fenyegető veszélyhelyzet, egyúttal felszólít az elhamarkodott megállapítások és a jogi eljárás lezárulta előtti következtetések előzetes nyilvánosságra hozatalától való tartózkodásra.
Feljelentést tett Alexandru Rafila ellen a legfőbb ügyészségen Emanuel Ungureanu USR-képviselő
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Emanuel Ungureanu feljelentést tett hétfőn a legfőbb ügyészségen Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ellen, aki szerinte hivatali visszaéléssel és szolgálati hanyagsággal gyanúsítható a bukaresti Szent Pantelimon kórháznál áprilisban elrendelt ellenőrzések kapcsán.
Ungureanu a miniszter egyik személyes tanácsadója, Octavian Melintescu, illetve a szaktárca ellenőrző testületének volt vezetője, Sorin Luca ellen is feljelentést tett ugyanebben az ügyben.
Az ellenzéki párt képviselője az ügyészségre érkezésekor azt nyilatkozta, a tárcavezető a 2006/95-ös törvény 16 cikke ellen is vétett. Rámutatott, amint Rafilának tudomására jutott, hogy a kórház intenzív osztályán 48 óra alatt gyanús körülmények között meghalt 20 ember, a törvény értelmében azonnal el kellett volna rendelnie egy összetett ellenőrzést, és ezt egy olyan testületnek kellett volna elvégeznie, amelyben egy intenzív terápiás szakorvos mellett az Állami Egészségügyi Felügyelőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a román gyógyszerügynökség (ANMDMR), valamint az orvosi kamara is képviselteti magát.
Az egészségügyi minisztérium ellenőrző testülete április 12. és 16. között vizsgálódott a bukaresti Szent Pantelimon kórháznál, de nem talált szabálytalanságokat, úgy ítélte meg, hogy az intenzív osztályon történt gyanús halálesetekkel kapcsolatos bejelentések „a vezetőség és a bejelentést tevő személyek közötti rossz kommunikációra vezethetők vissza”.
Később az egészségügyi miniszter elismerte, hogy a testület ellenőrzése „nem a halottakra irányult”, hanem az adminisztratív eljárások betartását vizsgálta. Az orvosi kamara is elrendelt egy vizsgálatot az egészségügyi intézménynél, és arra a következtetésre jutott, hogy az április 4. és 7. között elhunyt betegek az érvényben levő protokoll szerinti ellátásban részesültek, nem merül fel a gyanú, hogy gyilkos szándékkal csökkentették volna a betegek gyógyszeradagját.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
szóljon hozzá!