
Klaus Johannis kedden a Cotroceni-palotában a kormány több tagjával kiértékelte a koronavírus-járvány kezelésére hozott intézkedéseket
Fotó: Presidency.ro
Amennyiben csökkenni fog a koronavírusos megbetegedések, valamint a fertőzés nyomán elhunytak száma, május 15-e után lazíthatóak lesznek a járványügyi korlátozó intézkedések – jelentette be kedden Klaus Johannis államfő.
2020. április 21., 14:202020. április 21., 14:20
2020. április 21., 16:012020. április 21., 16:01
Az államelnök azután tett nyilatkozatot, hogy megbeszélést folytatott a román kormány tagjaival a Cotroceni-palotában. Johannis leszögezte: a megszorítások, a kijárási tilalom részleges feloldása lépésről lépésre történhet majd meg, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy mindannyian betartsuk a hatóságok által bevezetett intézkedéseket. A korlátozások részleges feloldását tudományos, orvosi bizonyítékok alapján fogják megtenni a hatóságok. Az elnök hozzátette, minden valószínűség szerint a továbbiakban is bizonyos korlátozásokkal kell együtt élnie a társadalomnak a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.
Johannis rámutatott: bizonyos megszorításokat továbbra is be kell tartani, a fegyelmezett, elővigyázatos magatartásra, a távolságtartásra továbbra is szükség lesz. A hatósági szigor enyhítése csak azt jelenti, hogy az állam kevésbé avatkozik bele az emberek életébe, de ez együtt jár azzal, hogy az állampolgárokra nagyobb felelősség hárul a járvány terjedésének megfékezésében.
Ortodox húsvéthétfőn szellőztette meg a bukaresti sajtó Adrian Streinu-Cercelnek, a Matei Balș Járványtani Intézet igazgatójának kezdeményezését az idős személyek vesztegzár alá helyezéséről. „Kedveseim, ez nem fog megtörténni, ez elfogadhatatlan. Szabad társadalomban élünk, olyan társadalomban, amely járvány esetén megvédi magát, de semmiképpen sem hozunk ilyen totalitárius intézkedéseket, másnak nem tudnám nevezni. Azt mondom az időseknek: maradjanak nyugodtan, senki sem jön, hogy karanténba vigye őket, senki sem fog embertelen eljárásokat alkalmazni velük szemben. Ez egy totalitárius, aberráns ötlet, és mindenkit biztosíthatok afelől, hogy szó sem lehet a gyakorlatba ültetéséről, az állam nem fog alkalmazni ilyen embertelen intézkedést” – szögezte le az államfő. Kedden a nép ügyvédje is felkérte a hatóságokat és az államelnököt: biztosítsák az időseket arról, hogy együtt maradhatnak a családjukkal.
Klaus Johannis államfő és Ludovic Orban a keddi tanácskozáson
Fotó: Presidency.ro
Az elnök köszöntet mondott a román állampolgároknak és a papoknak, hogy az ortodox húsvét idején betartották a járványügyi intézkedéseket, a templomokban a hívek jelenléte nélkül ünnepeltek, és az emberek megértették, hogy otthon kell maradniuk. Johannis erélyesen elítélte ugyanakkor az erőszakos megnyilvánulásokat, leszögezve: a hatóságok minden ilyen esetben gyorsan, határozottan és egyértelműen lépnek fel. Véleménye szerint a rendbontásokból, erőszakos akciókból „kevés volt, de annál láthatóbb”. „Nem tolerálhatjuk az erőszakos megnyilvánulásokat” – szögezte le az államfő.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot május 15-éig van érvényben.
Romaniában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!