
Fotó: Gábos Albin
„A mai nap a szavazópecsétet a kezükben tartó bajnokok napja” – nyilatkozta vasárnap reggel Klaus Johannis államfő, miután leadta voksát az elnökválasztás második fordulójában. Riválisa, Viorica Dăncilă egy „előre, és nem hátrafelé tartó” Romániára szavazott. Kelemen Hunor részvételre buzdított.
2019. november 24., 09:512019. november 24., 09:51
2019. november 24., 14:352019. november 24., 14:35
A hivatalban lévő Klaus Johannis elnök a bukaresti Jean Monnet-gimnáziumban szavazott. „Nagyon fontos a mai nap. Modern, európai és normális Romániára szavaztam; drága románok, mindenkit arra biztatok, hogy jöjjön el szavazni.
– fogalmazott az államfő, aki elmondása szerint izgul, de elvárásai is vannak.

Nagyfokú apátia övezi a romániai államfőválasztás második fordulóját a magyarok által jelentős arányban lakott erdélyi megyékben, amelyek az utolsó helyen kullognak a részvétel tekintetében.
Johannis kihívója, Viorica Dăncilă voksa leadása után kijelentette,
„A Cotroceni-palotában mandátumot szerző elnöknek nagyobb beavatkozást, több munkát, tiszteletet és elhivatottságot kell tanúsítania a román néppel és a nemzeti érdekeinkkel szemben. Szívvel, szívből szavaztam Romániáért és a románokért” – nyilatkozta a bukaresti Sfântul Sava Főgimnáziumban kialakított szavazókör előtt a PSD elnöke, aki „nem számol kudarccal”.

Könnyen Klaus Johannis ellen fordulhat az a biztonsági játék, amelyre a hivatalban lévő államfő a választás döntő menetét megelőző kampányát építette – véli Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője.
Ludovic Orban miniszterelnök elmondása szerint olyan Romániára szavazott, amely megbecsülésnek örvend nemzetközi szinten, amelyben minden állampolgárnak esélye van a sikeres élethez, amelyben az állam intézményei a polgárok szolgálatában állnak.
A kormányfő – aki az Ilfov megyei Dobroeşti egyik iskolájában adta le voksát – az Agerpres szerint hozzátette, egy fejlődő Romániára szavazott, amelyben az állam intézményei a polgárok szolgálatában állnak, amelyben a törvény mindenki számára törvény, egy olyan Romániára, amely minden románnak hazája, és annyira befogadó, hogy arra ösztönzi a külföldön élőket, hogy hazajöjjenek.

Vasárnap rendezik az elnökválasztás második fordulóját, amelyen Klaus Johannis hivatalban levő államfő méri össze az erejét Viorica Dăncilă szociáldemokrata pártelnökkel.
Kelemen Hunor részvételre buzdított
„Minden választáson részt kell venni. Szavazni kell, amikor van lehetőség a politikai életet befolyásolni. Én is így tettem, és erre bíztatok mindenkit!” – olvasható a Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hivatalos Facebook-oldalán vasárnap délben közzétett bejegyzésben. – Azt szeretném, hogy Románia a következő években egy fejlődő, gyarapodó ország legyen, ahol alapérték a bizalom, ahol az állam minden polgárát, bennünket, magyarokat is tisztel. Olyan ország, ahol van világos jövőképe az államelnöknek. Bízom abban, hogy a következő öt évben több építkezés és kevesebb konfliktus lesz!”

A Maros Megyei Választási Iroda (BEJ) helyt adott a Szociáldemokrata Párt (PSD) óvásának, és mind az 568 szavazókörzetben lecseréltette vasárnap reggel a mintának kitűzött érvénytelen szavazólapokat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem nyugatbarát párt – szögezte le Nicușor Dan államfő.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) új politikai paradoxont „tett az asztalra”: a válság blokád révén történő feloldását – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
szóljon hozzá!