
A miniszteri rendelet tervezete szerint a diákok között biztosítani kell az egyméteres távolságot
Fotó: Pixabay.com
Szigorú szabályok mentén indulhat újra a jelenléti oktatás azokon a településeken, ahol ezt a járványhelyzet lehetővé teszi. A diákoknak és pedagógusok számára kötelező a védőmaszk viselete, a zöld zóna ugyanakkor 1 ezrelék alatt érvényes.
2021. február 04., 18:262021. február 04., 18:26
2021. február 05., 07:242021. február 05., 07:24
A települések járványhelyzete függvényében hétfőtől visszatérhetnek az óvodások és iskolások a tanintézetek falai közé, a nyitás körülményeit, illetve az oktatási intézményekben alkalmazandó szabályokat tartalmazó rendelet pedig csütörtök este lett nyilvános. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter azt szerette volna, hogy ne 1 ezrelék legyen a zöld és a sárga forgatókönyv közötti határérték, hanem 1,5, mindezt annak érdekében, hogy minél több óvodás és iskolás számára újrakezdődhessen a jelenléti oktatás. (Amúgy például a kulturális intézmények, vendéglők esetében is 1,5 ezrelék a határ).
A dokumentum értelmében a zöld forgatókönyv február 8-a után ott alkalmazható, ahol alacsony, 1 ezrelék alatti a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit.
A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást. A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon. Ahol viszont nagyon magas a fertőzöttek aránya, karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
A rendelet alapján egy méteres távolságot kell biztosítani a tanteremben a diákok között, de ha ez nem lehetséges, akkor a lehető legnagyobb távolságot. A tanintézetekben a diákok, pedagógusok, kisegítő személyzet számára egyformán kötelező a védőmaszk viselete az osztálytermekben, tanáriban, más helyiségekben, sőt az iskolaudvaron is. Az óvodások számára nem kötelező a maszk.
A csütörtökön ismertetett rendelettervezet szerint a pedagógusra hárul az a feladat, hogy megfigyelés alatt tartsák az óvodásokat és iskolásokat, meggyőződjenek arról, hogy nincsenek tüneteik, és nem áll fenn a kockázat, hogy koronavírussal fertőzik meg társaikat. Amennyiben viszont valakinél Covid-19-re utaló tüneteket észlelnek, az elkülönítési protokollt kell követniük.
Annak eredményét amúgy jelenteni kell a megyei közegészségügyi igazgatóságnál. Ha viszont a szülő nem egyezett bele gyereke tesztelésébe, akkor a tanintézet illetékeseinek a diák háziorvosával kell egyeztetniük, hogy melyek legyenek a következő lépések. A gyerekek csak úgy térhetnek vissza az oktatási intézmény falai közé, ha orvosi igazolást hoznak. A szülőknek eközben kötelessége tájékoztatni az oktatási intézményt, ha a gyereknek koronavírus-tünetei vannak, SARS-CoV-2-t diagnosztizáltak nála, vagy közvetlen kontaktja egy Covid-19-cel diagnosztizált személynek.

Az iskolák február 8-ai megnyitásának néhány szabályát ismertette kedd esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Beszélt egyebek mellett arról, hogy milyen körülmények között függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban vagy egy tanintézetben.
Sorin Cîmpeanu, az oktatási szaktárca vezetője csütörtök délelőtt, az online közvetített minisztériumi sajtótájékoztatón többek között elmondta,
Ugyanakkor figyelembe veszik az ősszel leadott orvosi igazolásokat, amelyek alátámasztják a diákok betegségét, amely miatt nem vesz részt személyesen az órákon, nem kell újat igényelniük.
Amennyiben egy pedagógusnál vagy más alkalmazottnál jelentkeznek koronavírusra utaló tünetek (láz, köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézségek, hányás), otthoni elkülönítésbe kell vonulnia, egyeztetnie kell háziorvosával, és azonnal értesítenie kell a tanintézet illetékesét – írja elő a dokumentum. A rendelettervezet ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy amennyiben egy óvodának, iskolának nincs egészségügyi személyzete, akkor a megyei közegészségügyi igazgatóságnak a helyi/megyei hatóságokkal együttműködésben kell biztosítaniuk megfelelő személyt erre a feladatra.
Az előzetes bejelentéseknek megfelelően a dokumentum kitér arra is, hogy a kockázati csoportokhoz tartozó pedagógusok dönthetnek úgy, hogy továbbra is online adják le a tananyagot – ilyen esetekben az oktatási intézménynek eszerint alakítania az órarendet.
A miniszteri rendelet különben felsorolja azokat a betegségeket is, amelyek esetében megengedett az, hogy egy tanár vagy egy diák ne térjen vissza az iskola falai közé.
A korábbi bejelentésektől eltérően a tervezet külön kezeli a különböző korosztályokat, amikor arról esik szó, hogy milyen esetben függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban. Eszerint az óvodák és elemi osztályok esetében elég egy fertőzött a csoportban vagy osztályban, hogy a tanítás az illető közösségben újra az online térbe kerüljön, 5. osztálytól felfele akkor küldik haza az egész osztályt, ha két beteg van a közösségben.

Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.
• Több bejáratot kell biztosítani;
• Ha nincs lehetőség több bejárat biztosítására, fontos a fizikai távolságtartás;
• Az oktatási intézményen belül kötelező a maszk viselése;
• A bejáratnál és a folyosókon biztosítani kell a kézfertőtlenítőt;
• Kézfertőtlenítés után a diákoknak egyenesen az osztálytermekbe kell menniük;
• A szülőknek vagy kísérőknek tilos belépniük az iskolába;
• Biztosítani kell az egyméteres távolságot a diákok között;
• Amennyiben a terem nem teszi lehetővé az egyméteres távolságtartást, a teret úgy kell berendezni, hogy a diákok a lehető legnagyobb távolságra üljenek egymástól;
• Tilos személyes tárgyak átadása másnak, mint ahogy a közös étel- vagy italfogyasztás is;
• A hatóságok azon kísérletek kerülését javasolja, amelyek mozgást és/vagy a diákok szoros interakcióját feltételezik;
• Az osztálytermékeket ki kell szellőztetni a diákok érkezése előtt, szünetekben, valamint a tanítás végén;
• A mosdókban állandóan lennie kell kézfertőtlenítőnek és papírtörlőnek;
• Tilos elektromos kézszárítók és textiltörölközők használata;
• Az óráknak más-más időpontokban kell kezdődniük, hogy elkerülhető legyen a zsúfoltság;
• A diákok sorra mennek szünetre; el kell kerülni, hogy több osztálynak egyszerre legyen szünete;
• A diákokat szünetben felügyelik;
• Csak olyan játékokat lehet játszani, amelyek lehetővé teszik a fizikai távolságtartást;
• Az osztálytermeket minden diákcsoport után takarítani, fertőtleníteni és szellőztetni kell.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!