Hirdetés

FRISSÍTVE – Jelenléti oktatás: zöld forgatókönyv 1 ezrelék alatt, csak az óvodásoknak nem kötelező a védőmaszk

A miniszteri rendelet tervezete szerint a diákok között biztosítani kell az egyméteres távolságot •  Fotó: Pixabay.com

A miniszteri rendelet tervezete szerint a diákok között biztosítani kell az egyméteres távolságot

Fotó: Pixabay.com

Szigorú szabályok mentén indulhat újra a jelenléti oktatás azokon a településeken, ahol ezt a járványhelyzet lehetővé teszi. A diákoknak és pedagógusok számára kötelező a védőmaszk viselete, a zöld zóna ugyanakkor 1 ezrelék alatt érvényes.

Bálint Eszter

2021. február 04., 18:262021. február 04., 18:26

2021. február 05., 07:242021. február 05., 07:24

A települések járványhelyzete függvényében hétfőtől visszatérhetnek az óvodások és iskolások a tanintézetek falai közé, a nyitás körülményeit, illetve az oktatási intézményekben alkalmazandó szabályokat tartalmazó rendelet pedig csütörtök este lett nyilvános. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter azt szerette volna, hogy ne 1 ezrelék legyen a zöld és a sárga forgatókönyv közötti határérték, hanem 1,5, mindezt annak érdekében, hogy minél több óvodás és iskolás számára újrakezdődhessen a jelenléti oktatás. (Amúgy például a kulturális intézmények, vendéglők esetében is 1,5 ezrelék a határ).

A román oktatási, valamint az egészségügyi miniszter közös, csütörtökön este közzétett rendelete értelmében azonban ez a határérték 1 ezrelék maradt.

Hirdetés

A dokumentum értelmében a zöld forgatókönyv február 8-a után ott alkalmazható, ahol alacsony, 1 ezrelék alatti a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit.

A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást. A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon. Ahol viszont nagyon magas a fertőzöttek aránya, karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.

A rendelet alapján egy méteres távolságot kell biztosítani a tanteremben a diákok között, de ha ez nem lehetséges, akkor a lehető legnagyobb távolságot. A tanintézetekben a diákok, pedagógusok, kisegítő személyzet számára egyformán kötelező a védőmaszk viselete az osztálytermekben, tanáriban, más helyiségekben, sőt az iskolaudvaron is. Az óvodások számára nem kötelező a maszk.

Teszt csak szülői engedéllyel

A csütörtökön ismertetett rendelettervezet szerint a pedagógusra hárul az a feladat, hogy megfigyelés alatt tartsák az óvodásokat és iskolásokat, meggyőződjenek arról, hogy nincsenek tüneteik, és nem áll fenn a kockázat, hogy koronavírussal fertőzik meg társaikat. Amennyiben viszont valakinél Covid-19-re utaló tüneteket észlelnek, az elkülönítési protokollt kell követniük.

Ha a szülők előzetesen írásos beleegyezésüket adták, akkor a gyerekeken antigén gyorstesztet végeznek az orvosi rendelőben.

Annak eredményét amúgy jelenteni kell a megyei közegészségügyi igazgatóságnál. Ha viszont a szülő nem egyezett bele gyereke tesztelésébe, akkor a tanintézet illetékeseinek a diák háziorvosával kell egyeztetniük, hogy melyek legyenek a következő lépések. A gyerekek csak úgy térhetnek vissza az oktatási intézmény falai közé, ha orvosi igazolást hoznak. A szülőknek eközben kötelessége tájékoztatni az oktatási intézményt, ha a gyereknek koronavírus-tünetei vannak, SARS-CoV-2-t diagnosztizáltak nála, vagy közvetlen kontaktja egy Covid-19-cel diagnosztizált személynek.

korábban írtuk

Cîmpeanu: két fertőzött tanár esetén bezárják az iskolát, két beteg osztálytárs esetén csak az osztály költözik online térbe
Cîmpeanu: két fertőzött tanár esetén bezárják az iskolát, két beteg osztálytárs esetén csak az osztály költözik online térbe

Az iskolák február 8-ai megnyitásának néhány szabályát ismertette kedd esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Beszélt egyebek mellett arról, hogy milyen körülmények között függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban vagy egy tanintézetben.

Sorin Cîmpeanu, az oktatási szaktárca vezetője csütörtök délelőtt, az online közvetített minisztériumi sajtótájékoztatón többek között elmondta,

ha egy diáknak tünetei vannak, illetve nem jelenik meg az iskolában emiatt, a tanár nem írhatja be hiányzónak.

Ugyanakkor figyelembe veszik az ősszel leadott orvosi igazolásokat, amelyek alátámasztják a diákok betegségét, amely miatt nem vesz részt személyesen az órákon, nem kell újat igényelniük. 

Amennyiben egy pedagógusnál vagy más alkalmazottnál jelentkeznek koronavírusra utaló tünetek (láz, köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézségek, hányás), otthoni elkülönítésbe kell vonulnia, egyeztetnie kell háziorvosával, és azonnal értesítenie kell a tanintézet illetékesét – írja elő a dokumentum. A rendelettervezet ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy amennyiben egy óvodának, iskolának nincs egészségügyi személyzete, akkor a megyei közegészségügyi igazgatóságnak a helyi/megyei hatóságokkal együttműködésben kell biztosítaniuk megfelelő személyt erre a feladatra.

Ki maradhat mégis otthon?

Az előzetes bejelentéseknek megfelelően a dokumentum kitér arra is, hogy a kockázati csoportokhoz tartozó pedagógusok dönthetnek úgy, hogy továbbra is online adják le a tananyagot – ilyen esetekben az oktatási intézménynek eszerint alakítania az órarendet.

Hasonlóképpen otthonról kapcsolódhatnak be a tanításba a kockázati csoportokhoz tartozó diákok, mint ahogy azok is, akik egy háztartásban élnek olyan személlyel, aki valamely kockázati csoporthoz tartozik, és még nem kapta meg a koronavírus ellenioltást. 

A miniszteri rendelet különben felsorolja azokat a betegségeket is, amelyek esetében megengedett az, hogy egy tanár vagy egy diák ne térjen vissza az iskola falai közé.

Mikor függesztik fel a jelenléti oktatást?

A korábbi bejelentésektől eltérően a tervezet külön kezeli a különböző korosztályokat, amikor arról esik szó, hogy milyen esetben függesztik fel a jelenléti oktatást egy osztályban. Eszerint az óvodák és elemi osztályok esetében elég egy fertőzött a csoportban vagy osztályban, hogy a tanítás az illető közösségben újra az online térbe kerüljön, 5. osztálytól felfele akkor küldik haza az egész osztályt, ha két beteg van a közösségben.

korábban írtuk

Február 8-án visszatér az iskolába a romániai diákok többsége
Február 8-án visszatér az iskolába a romániai diákok többsége

Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.

Az iskolákban ugyanakkor a járvány terjedésének megfékezése érdekében szigorú szabályok lesznek érvényesek:

• Több bejáratot kell biztosítani;

• Ha nincs lehetőség több bejárat biztosítására, fontos a fizikai távolságtartás;

• Az oktatási intézményen belül kötelező a maszk viselése;

•  A bejáratnál és a folyosókon biztosítani kell a kézfertőtlenítőt;

• Kézfertőtlenítés után a diákoknak egyenesen az osztálytermekbe kell menniük;

• A szülőknek vagy kísérőknek tilos belépniük az iskolába;

• Biztosítani kell az egyméteres távolságot a diákok között;

• Amennyiben a terem nem teszi lehetővé az egyméteres távolságtartást, a teret úgy kell berendezni, hogy a diákok a lehető legnagyobb távolságra üljenek egymástól;

• Tilos személyes tárgyak átadása másnak, mint ahogy a közös étel- vagy italfogyasztás is;

• A hatóságok azon kísérletek kerülését javasolja, amelyek mozgást és/vagy a diákok szoros interakcióját feltételezik;

• Az osztálytermékeket ki kell szellőztetni a diákok érkezése előtt, szünetekben, valamint a tanítás végén;

• A mosdókban állandóan lennie kell kézfertőtlenítőnek és papírtörlőnek;

• Tilos elektromos kézszárítók és textiltörölközők használata;

• Az óráknak más-más időpontokban kell kezdődniük, hogy elkerülhető legyen a zsúfoltság;

• A diákok sorra mennek szünetre; el kell kerülni, hogy több osztálynak egyszerre legyen szünete;

• A diákokat szünetben felügyelik;

• Csak olyan játékokat lehet játszani, amelyek lehetővé teszik a fizikai távolságtartást;

• Az osztálytermeket minden diákcsoport után takarítani, fertőtleníteni és szellőztetni kell.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
Hirdetés