
Képünk illusztráció (archív felvétel)
Fotó: Silviu Matei/Agerpres
A román fővárosban tüntetnek a vasutasok, tartalékos katonák, rendőrök, bányászok, erdészeti dolgozók, acélgyári munkások.
2025. január 24., 16:322025. január 24., 16:32
2025. január 24., 18:022025. január 24., 18:02
Vasutasok, tartalékos katonák, rendőrök, bányászok, erdészeti dolgozók, acélgyári munkások és más szakmai kategóriák képviselői, valamint nyugdíjasok tüntetnek péntek délután a bukaresti Victoriei (Győzelem) téren, elégedetlenek lévén a nyugdíj- és a bértörvény, a védelmi és közrendvédelmi szervek fizetését szabályozó törvény előírásaival, valamint a megszorításokról szóló „salátarendelet” intézkedéseivel.
„Nem vagyunk bunkók vagy huligánok. Katonák vagyunk. Adjátok meg jogainkat, amelyeket 15 éve felfüggesztettek”, „A katonáknak nincs különnyugdíja”, „Ez így nem mehet tovább”.
Ez a tüntetés tulajdonképpen folytatása a tavaly év végén, szeptember 26-án a munkaügyi minisztérium előtt, október 25-én és november 29-én a kormány előtt szervezett tiltakozásoknak, amelyeken mintegy 50 000, a munkakörülményekkel, a fizetésekkel és a nyugdíjakkal elégedetlen ember vett részt – mutatnak rá egy Facebook-bejegyzésben a Meridian országos szakszervezeti szövetség képviselői.
A kormánynál és a parlamentben tartott tanácskozások során a civil és katonai személyzetnek ígéretet tettek egy olyan nyugdíjtörvény elfogadására, amely feloldja az egyenlőtlenségeket, és amely biztosítja a nyugdíjasok vásárlóerejének méltányos szinten tartását.
„A választási kampányban azt is ígérték, hogy nem lesznek elbocsátások, átszervezések, szerkezetátalakítások vagy privatizációk, és hogy a munkavállalók jövedelme nem fog csökkeni.
– szögezik le a szakszervezeti képviselők.
A 13-tól 16 óráig engedélyezett tüntetés résztvevői követelik többek között a kormány által elfogadott, megszorításokról szóló „salátarendelet” eltörlését, a 2017/153-as bértörvénybe, a katonai nyugdíjak 2015/223-as törvényébe, illetve a vasúti és erdészeti alkalmazottak alapszabályába foglaltak haladéktalan alkalmazását, és a fenti jogszabályokat módosító sürgősségi rendeletek eltörlését – írja az Agerpres.
Miután az Ifjúsági Parkban szervezett rendezvény résztvevőinek egy része – Călin Georgescu volt államfőjelölt szimpatizánsai – átjött a Victoriei térre, az ott tüntető szakszervezetek vezetői úgy döntöttek, hogy berekesztik a tiltakozó megmozdulást, mert nem kívántak társulni az érkezőkkel. Az Ifjúsági Parkból érkezettek közül néhányan még a szakszervezetek által felállított színpadra is felmentek, anélkül, hogy erre joguk lett volna, és beszédeket tartottak – közölte a fővárosi csendőrség. Korábban, még a tüntetés idő előtti berekesztése előtt, a bukaresti csendőrök megpróbáltak rendet teremteni és szétválasztani a két csoportot a kormánypalota előtti téren, miután a szakszervezeti tüntetők közölték, hogy nem értenek egyet Georgescu szimpatizánsainak jelenlétével az általuk szervezett akción.

Mintegy kétezer ember gyűlt össze pénteken reggel a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által szervezett Jászvásárson, a két román fejedelemség 1859-es egyesülésének évfordulója alkalmából szervezett meneten.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
szóljon hozzá!