
Marcel Vela belügyminiszter (a pulpitusnál) és tárcája két államtitkára a kedd esti tájékoztatón
Fotó: Krónika
Szerdai hatállyal napközben is csak kivételes esetben hagyhatják el otthonukat a romániai polgárok a bukaresti belügyminisztérium illetékeseinek kedd esti bejelentése értelmében. A 65 évnél idősebb személyek naponta csak 11 és 13 óra között léphetnek ki otthonról.
2020. március 24., 22:182020. március 24., 22:18
2020. március 25., 09:342020. március 25., 09:34
A koronavírus-járvány megfékezését célzó újabb intézkedéseket sorjázó, Klaus Johannis államfő által korábban már beharangozott 3-as számú katonai rendeletet Marcel Vela belügyminiszter ismertette kedden este. Az újabb rendelkezések gyakorlatilag kiterjesztik a hétfőn este hatályba lépett részleges éjszakai kijárási tilalmat a reggel 6 és este 10 óra közötti időszakra is, és szerdán 12 órától lépnek életbe.
Mindenekelőtt munkavégzés céljából (ha ez alapvető fontosságú, nem halasztható és nem helyettesíthető otthoni munkavégzéssel); alapvető szükségleti cikkek beszerzése érdekében (szakmai tevékenység céljából, illetve háziállatok számára is); halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében, amely nem végezhető távoli beavatkozással; indokolt esetekben: gyermekek, idősek, betegek, fogyatékkal élők ellátása, elkísérése, családtag elhalálozása; a lakóhely közvetlen környezetében megejtett, az egyéni tevékenységhez kötődő rövid kijárás, beleértve a háziállatok sétáltatását, véradás, önkéntesség, humanitárius tevékenység, mezőgazdasági munka, agrártermékek értékesítése.
Számítani kell rá, hogy ezentúl napközben is bármikor igazoltathatnak a hatóságok
Fotó: Bíró Blanka
Dolgozni továbbra is csak írásban – például munkahelyi igazolvánnyal – igazolt indokkal szabad kilépni otthonról. Ugyanakkor a hatóság, sőt a hadsereg (szerdától a katonaságot is bevetik a járvámny elleni küzdelem során) illetékeseinek felszólítására mindenkinek kötelező felmutatni a szolgálati igazolványát, a munkáltatója által kibocsátott engedélyt, továbbá egy saját felelősségre, előzetesen kiállított nyilatkozatot. (Újdonság, hogy ezeken a dokumentumokon nem feltétlenül kell szerepeljen bélyegző, és nem kötelező papíralapon hordozni, elég, ha telefonkészüléken vagy tableten mutatjuk fel). Marcel Vela belügyminiszter felhívta a figyelmet, hogy a rövid, a lakóhely körüli sporttevékenység nem lehet csoportos, e tekintetben nyomatékosította, hogy szigorúan tilos például a több személy közötti futballozás.

Országszerte 794 személy fertőződött meg az új koronavírussal, 79-en meggyógyultak, 11-en meghaltak kedd este nyolc óráig – jelentette be Raed Arafat, a katasztrófavédelmi ügyosztály vezetője. Utólag újabb halálesetről számoltak be a hatóságok.
Viszont ebben az idősávban is csak akkor, ha alapszükségleti cikkeket kell beszerezniük (beleértve a háziállatok szükségleteit is), ha halaszthatatlan egészségügyi ellátásra van szükségük, továbbá ha kiskorút, más idős személyt vagy fogyatékkal élő személyt kell ellátniuk. Emellett engedélyezett a lakhely körüli mozgás – szintén nem csoportosan – és a háziállatok sétáltatása. Itt is vannak kivételek ugyanakkor: például idős pedagógusok, orvosok, üzletemberek, kutatók vagy mezőgazdasági tevékenységet folytató személyek más napszakban is kimozdulhatnak otthonról. Mint arról beszámoltunk, Klaus Johannis államfő kora délután még arról beszélt, hogy az időseknek tilos lesz kijárni otthonról, este azonban Ludovic Orban miniszterelnök mindezt úgy pontosította, hogy a 65 év fölöttiek is kimehetnek meghatározott időszakokban.

A 65 éven felüliek egy megszabott idősávban hagyhatják el otthonukat a kijárási tilalom ideje alatt – jelentette be kedd este Ludovic Orban miniszterelnök. Ez ellent mond annak, amiről Klaus Johannis beszélt a nap folyamán, miszerint a 65 évnél idősebbek az új szigorítások értelmében nem hagyhatják el otthonaikat.
Marcel Vela adott pillanatban meglehetősen kemény hangnemet megütve arra figyelmeztette a lakosság ama részét, amelyben szerinte még nem tudatosult a koronavírus-járvány jelentette veszély, hogy „ébredjen föl”, mert nem lehet játszadozni az emberek egészségével. Továbbra is működhetnek az élelmiszerpiacok az országban, ezek üzemeltetői azonban kötelesek megfelelő távolságot megszabni az árusok és a vásárlók között. Ugyanez érvényes az állami intézményekre, hivatalokra, illetve kereskedelmi egységekre, üzletekre is, ahol legkevesebb másfél méteres távolságot kell fenntartani az ügyfelek között. Nem kell felfüggeszteniük a tevékenységüket azoknak a plázákban működő, elektronikai termékeket és háztartási cikkeket forgalmazó üzleteknek, amelyek házhoz szállítást biztosítanak.
Szerda déltől ugyanakkor otthoni elkülönítőbe, adott esetben pedig intézményes karanténba helyeznek mindenkit, aki átlépi Románia határait. Olaszország és Spanyolország után Románia szerda estétől Németországgal és Franciaországgal is felfüggeszti 14 napra a menetrendszerű légi közlekedést. A védelmi minisztérium egységei átveszik a csendőrségtől egyes objektumok védelmét, katonákkal és logisztikai eszközökkel támogatják a rendfenntartókat, valamint a határrendőrséget.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!