
Fotó: 123RF
Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia, Bulgária, Görögország, Litvánia, Málta, Portugália és Szlovénia ellen az épületek energiahatékonyságával kapcsolatos kötelezettségeik elmulasztása miatt – tájékoztatott pénteken a brüsszeli testület.
2024. május 24., 15:422024. május 24., 15:42
A közleményben a Bizottság emlékeztetett arra, hogy a tagállamoknak meg kell határozniuk az épületek energiahatékonyságára vonatkozó minimumkövetelményeket, és törekedniük kell a beruházások és a megtakarítások optimális egyensúlyára, vagyis az ún. „költségoptimalizált szintek” megvalósítására.
A költségoptimalizált szintek kiszámítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tagállamok teljes mértékben ki tudják aknázni a nemzeti épületállomány energiahatékonysági és megújulóenergia-potenciálját, és elkerüljék, hogy a lakosság és a vállalatok a szükségesnél több pénzt költsenek a lakások és irodák energiahatékonyságának javítására – olvasható a tájékoztatásban.
az egyének és vállalkozások által az online platformok használata révén szerzett jövedelmekre vonatkozó, időben történő információcsere elmulasztása miatt.
Az uniós testület azzal érvel, hogy az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 2011/16/EU irányelv módosításáról szóló, 2021. március 22-i (EU) 2021/514 irányelv 2023. január 1-jétől új átláthatósági szabályokat vezetett be az adózás területén a digitális platformokon folytatott ügyletekre vonatkozóan.
Ezeknek megfelelően az online platformok előbb kötelesek voltak összegyűjteni az egyének és a vállalkozások 2023-as jövedelemére vonatkozó információkat, és jelenteniük kellett őket a platform szerinti tagállamnak. A szóban forgó tagállamnak ezt követően 2024. február 29-ig el kellett végeznie az említett információk cseréjét.
A Bizottság szerint az időben történő adatszolgáltatás és információcsere elengedhetetlen az Unión belüli egyenlő versenyfeltételek biztosításához és a DAC7 valamennyi tagállamban történő zökkenőmentes működéséhez.

Az Európai Bizottság szerdán úgy döntött, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Romániával szemben.
amiért azok nem jelölték ki az adatkormányzási rendelet végrehajtásáért felelős hatóságokat, vagy nem bizonyították, hogy ez utóbbiak felhatalmazással rendelkeznek a jogszabályban előírt feladatok elvégzésére.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményében a Bizottság emlékeztetett, hogy az adatkormányzási rendelet megkönnyíti az ágazatok és az uniós tagállamok közötti adatmegosztást, a polgárok és a vállalatok érdekében. Növeli az adatmegosztásba vetett bizalmat azáltal, hogy szabályokat állapít meg az egyéneket és a vállalatokat az adatfelhasználókkal összekötő adatközvetítők semlegességére vonatkozóan.
Romániának és a többi tagállamnak mostantól két hónap áll rendelkezésre, hogy válaszoljanak a felszólító levelekre és orvosolják a Bizottság által kifogásolt hiányosságokat. Ha nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki.

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Luxemburggal és Romániával szemben azzal az indokkal, hogy nem megfelelően ültették át az európai elfogatóparancsról szóló kerethatározat egyes rendelkezéseit.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
szóljon hozzá!