
Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Románia hat földgáztárolójának töltöttségi szintje 89,58 százalék volt augusztus 17-én – derül ki az energiaunió helyzetéről szóló 2024-es jelentésből, amelyet szerdán tett közzé az Európai Bizottság.
2024. szeptember 11., 16:352024. szeptember 11., 16:35
A dokumentum szerint az Európai Unió jóval a november 1-jei határidő előtt, már augusztus 19-én elérte a 90 százalékos gáztárolási célértéket.
Románia hat földgáztárolójának teljes kapacitása 3,1 milliárd köbméter, ami az ország 2022-es éves fogyasztásának a 31 százalékát teszi ki.
Tavaly a lakosság 13,6 százaléka számára nehézséget okozott a közüzemi számlák kifizetése, míg 12,5 százalékuk télen nem tudta megfelelően fűteni a lakását. A jelentés szerint ezek az adatok is rávilágítanak az épületfelújítások felgyorsításának fontosságára.
A dokumentumban leszögezik, hogy az elmúlt években az EU-nak sikerült elhárítania az energiaellátás biztonságát fenyegető kockázatokat, visszavette az ellenőrzést az energiapiac és az árak felett, és felgyorsította a klímasemlegességre való átállást. Az év első felében az EU villamosenergia-termelésének fele megújuló energiaforrásokból származott. Az uniós gázimporton belül az orosz gáz részaránya a 2021-es 45 százalékról 2024 júniusára 18 százalékra csökkent, miközben a megbízható partnerektől, például Norvégiából és az Egyesült Államokból származó behozatal nőtt.
A jelentés kitér arra is, hogy az energiaárak stabilabbak, és jelentősen elmaradnak a 2022-es energiaválság idején jegyzett áraktól, ugyanakkor az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátása 1990 és 2022 között 32,5 százalékkal csökkent, míg az uniós gazdaság ugyanebben az időszakban mintegy 67 százalékkal nőtt – számolt be az Agerpres.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Japánsztrájkba kezdtek kedden az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség tagjai – elégedetlenségük oka a készülő bértörvény.
Az RMDSZ nem ígérheti, hogy bizalmat szavaz az Eugen Tomac által tető alá hozott kormánynak a parlamentben – jelentette ki kedden Kelemen Hunor szövetségi elnök.
szóljon hozzá!