
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
Száznegyvenhárom új koronavírusos esetet diagnosztizáltak Romániában az elmúlt 24 óra leforgása alatt – jelentette hétfőn a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs.
2020. március 23., 13:032020. március 23., 13:03
2020. március 23., 15:432020. március 23., 15:43
Ez a legnagyobb esetszám egy nap alatt az új típusú koronavírus megjelenése óta az országban. A fertőzöttek száma ennek következtében 576-ra rúg jelenleg Romániában a hivatalos tájékoztatás szerint. A betegek közül 73 pácienst gyógyultnak nyilvánítottak, és kiengedtek a kórházból (51 et Temesváron, 17-et Bukarestben, 3-at Craiován, és egyet-egyet Craiován és Iași-ban). Az újonnan diagnosztizáltak életkora 5 és 76 év között mozog.

Immár öt halálos áldozatot követelt a koronavírus Romániában.
Az őrizetest március 11-én egészségi problémák miatt a bukaresti rendőr-főkapitányságról a jilavai börtönkórházba szállították kivizsgálásra, majd hétfőn megállapították nála a koronavírus-fertőzést. A hatóságok szerint a fertőzöttet őrizetbe vételekor elszigetelték, a március 11-én elvégzett első vírusteszt ugyanakkor még negatív volt.
Jelenleg 15 pácienst kezelnek intenzív osztályon, közülük 7 beteg állapota súlyos. A többi koronavírus-fertőzött állapota jó. Intézményes karanténban 5066, házi elkülönítésben pedig 72 247 személy van. Eddig országos viszonylatban 11 223 COVID-19 tesztet végeztek el, ebből 277-et magán egészségügyi intézményben.
A belügyminisztérium 141 esetben indított büntetőeljárást, és 665 esetben szabott ki bírságot a karanténrendelkezések megsértése miatt. A szombaton kibocsátott katonai rendelet alapján 118 olyan embert helyeztek hatósági karanténba, akik nem tartották be az otthoni elkülönítésről szóló hatósági rendelkezést. A bukaresti egészségügyi hatóságok szerint immár követhetetlenné vált a koronavírus-fertőzések útvonala az országban: hétfőn a friss fertőzöttek és halálos áldozatok között is több olyan volt, aki nem járt külföldön, és nem szerepelt a már ismert fertőzöttek kapcsolatai között.
Ellenőrizhetetlenné vált a fertőzés terjedése több hazai kórházban, köztük a suceavai sürgősségi kórházában is, ahol hétfőig 18 orvos és 9 asszisztens kapta el a betegséget. A bukaresti egyetemi kórház igazgatóját is azért váltotta le az egészségügyi miniszter, mert – a szükséges óvintézkedések hiányában – a kórház két, más diagnózissal beutalt betege is ott fertőződött meg koronavírussal. A Covid-19 első romániai halálos áldozatai közül ketten ezekből a kórházakból kerültek a járványkórházakba, ahol már nem tudták megmenteni életüket.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!