
Fotó: Presidency.ro
Február 8-ától, hétfőtől kezdődően a diákok többsége visszatér az iskolába – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután egyeztetett a témában a kormány és az illetékes hatóságok képviselőivel.
2021. február 02., 17:062021. február 02., 17:06
2021. február 03., 17:542021. február 03., 17:54
A romániai diákok többsége február 8-án visszatérhet az iskolákba és óvodákba – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő, miután a Cotroceni-palotában egyeztetett Florin Cîțu miniszterelnökkel, Vlad Voiculescu egészségügyi miniszterrel, Sorin Cîmpeanu oktatási tárcavezetővel, Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős államtitkárral, valamint Adriana Pistollal, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) fertőző betegségekkel foglalkozó központjának vezetőjével. Jelezte, a döntés egyhangúlag született meg.
Az államfő a tanácskozás kapcsán ugyanakkor elmondta, a járványhelyzet elemzésével indítottak. „A pandémia nem ért véget, felelőseknek kell lennünk, hordanunk kell a maszkot, tartanunk kell a távolságot stb.
– fogalmazott Iohannis.
Hozzátette: a döntés meghozatalakor azt is megnézték, hogyan járnak el a kérdésben más európai országok, és azt látták, hogy sok helyen már nyitva vannak a tanintézetek kapui, máshol nyitásra készülnek, kevés olyan állam van, ahol kizárólag az online térben zajlik az oktatás. Mindezeket figyelembe véve döntöttek úgy, hogy azokon a településeken, ahol a járványhelyzet lehetővé teszi, az óvodások, iskolások fizikai jelenléttel kezdhetik meg a második félévet.
A zöld forgatókönyv ott alkalmazható, ahol alacsony a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit. A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást. A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon.
Ahol viszont nagyon magas a fertőzöttek aránya, karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
Sorin Cîmpeanu keddi bejelentése szerint hetente felülvizsgálják majd, hogy az egyes településeken milyen forgatókönyvek szerint tanulhatnak a diákok.

A jelenlegi járványhelyzet nem jelent akadályt a tanintézetek február 8-ai óvatos megnyitása előtt – jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter néhány órával azelőtt, hogy a bukaresti hatóságok döntenének arról, hogyan fog zajlani a második félév az iskolákban, óvodákban.

Miközben a tanulók nagy izgalommal várják a hatóságok keddi döntését az iskolák megnyitásáról, a fiatalok biztonságáért aggódó Országos Diáktanács több problémára is felhívta a figyelmet.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!