
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Miközben a tanulók nagy izgalommal várják a hatóságok keddi döntését az iskolák megnyitásáról, a fiatalok biztonságáért aggódó Országos Diáktanács több problémára is felhívta a figyelmet.
2021. február 02., 14:092021. február 02., 14:09
Az érdekvédelmi szervezet szerint gondot okozhat a tanintézetek megnyitása után, hogy
Szintén aggasztó, hogy több száz oktatási intézmény nem rendelkezik egészségügyi működési engedéllyel. Ugyanakkor a diáktanács megvizsgáltatná a fogyasztóvédelemmel a tanulók számára biztosítandó maszkok minőségét.
Mint ismeretes, Klaus Iohannis államfő, a kormány képviselői, illetve katasztrófavédelmi és egészségügyi szakemberek kedden döntenek a hétfőn várható iskolanyitás mikéntjéről.

A jelenlegi járványhelyzet nem jelent akadályt a tanintézetek február 8-ai óvatos megnyitása előtt – jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter néhány órával azelőtt, hogy a bukaresti hatóságok döntenének arról, hogyan fog zajlani a második félév az iskolákban, óvodákban.
Korábban a diákok képviselői is a személyes jelenléttel zajló oktatás mellett kardoskodtak, ugyanakkor végig hangsúlyozták, hogy ezt csak a legmagasabb fokú biztonsági intézkedések foganatosításával valósítható meg. Most az Országos Diáktanács több olyan fontos kérdésre is ráirányította a figyelmet, amelyek veszélyeztethetik az oktatásban részt vevők biztonságát.
Jelezték, hogy az iskolaorvosok, asszisztensek nagy részét egészségügyi intézményekbe helyezték át a közegészségügyi hatóságok, ezért az tanintézetek orvosi rendelőiben nemigen lehetne például gyorsteszteket végezni. Ám akkor sem lenne fényes a helyzet, ha mindenki „a helyén” lenne: a diákszervezet szerint jelenleg 4904 egészségügyi dolgozó (1302 orvos és 3602 asszisztens) szolgál ki több mint 18 ezer közoktatási intézményt. Ezért ahhoz, hogy valóban bevezethessék a gyorstesztelést az iskolákban, jelentősen növelni kellene az iskolaorvosi hálózat anyagi támogatását, és a szakszemélyzet számát is. Mindezt azok után közölték, hogy Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter hétfőn kijelentette, hogy az általa vezetett tárcának nincs hatásköre a tesztelésben és oltásban, de támogatja a tanulók koronavírus elleni tesztelését.
Ezért a diáktanács arra szólította a tanfelügyelőségeket, helyi szinten mérjék fel a helyzetet, és tegyenek meg mindent a fejlesztések, az engedélyek megszerzése érdekében.
Az Országos Diáktanács arra is emlékeztetett, hogy a tanév kezdete óta a fogyasztóvédelem több figyelmeztetést kiadott olyan maszkokkal kapcsolatosan, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak, és veszélyt jelentenek az egészségre. Rámutattak: a tanügyminisztérium januári bejelentése szerint 37 millió arcvédőt biztosítanak a diákoknak. A tanulók képviselői szerint a biztonság garantálása érdekében elengedhetetlen, hogy a fogyasztóvédelem helyi kirendeltségei megvizsgálják ezeket. Az érdekvédelmi szervezet a pozitív tesztek részletes elemzését-csoportosítását is kéri annak érdekében, hogy megakadályozzák új típusú, veszélyesebb vírustörzs elterjedését.
Itt az idő, hogy a központi döntéshozók sürgősen a diákok segítségére siessenek, hogy utóbbiak biztonságban térhessenek vissza az iskolapadokba ott, ahol ez lehetséges” – nyilatkozta Rareş Voicu, az Országos Diáktanács elnöke.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
szóljon hozzá!