
Fotó: Veres Nándor
Az európai parlamenti választások után a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) le kell mondania a kormányzásról – jelentette ki a vasárnap esti urnazárást követő sajtótájékoztatóján Klaus Johannis.
2019. május 26., 21:572019. május 26., 21:57
2019. május 26., 23:012019. május 26., 23:01
„Az eredmények nyomán a PSD-kormánynak mennie kell.
– mondta az Agerpres szerint az államfő, aki szenzációsnak nevezte a részvételt az EP-választáson, illetve a referendumon.

Ellenzéki győzelmet és a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) második helyre szorulását eredményezte a Romániában vasárnap rendezett európai parlamenti választás a hivatalos részeredmény alapján. Az RMDSZ 5,4 százalékon áll.
„A részvétel szenzációs. Az EP-választásokon körülbelül 50 százalékos, a referendumon köörülbelül 40 százalékos a jelenlét. Drága románok, köszönöm egyértelmű, határozott szavazatukat, amelyet egyetlen romániai politikus sem téveszthet szem elől. A népszavazás sikeresnek bizonyult. Egyértelmű és határozott voksot adtak a korrekt politizálásra, a független igazságszolgáltatásra, a románok és Románia érdekeit szem előtt tartó jó kormányzásra. Köszönöm, hogy részt vettek az általam összehívott népszavazáson” – mondta Johannis az urnazáráskor tartott sajtótájékoztatóján.
„Az EP-választások eredménye a szavazók akaratát fejezi ki. A Nemzeti Liberális Párt nagyon jó eredményt ért el, gratulálok neki. A Mentsétek meg Romániát Szövetség szintén nagyon jó eredményt ért el, nekik is gratulálok!
Egyértelmű, hogy a romániai demokrácia eme balesete, ahogyan már korábban is neveztem a PSD-kormányt, el kell hogy tűnjön” – mondta az államelnök.
Liviu Dragnea azt hangoztatta, az EP-választások exit poll eredményei nem olyanok, amelyek megörvendeztetik a PSD-t, ám ezek nem befolyásolhatják a bukaresti kormányzást.
– fogalmazott a Szociáldemokrata Párt elnöke, aki három célkitűzést nevezett meg: hogy a PSD egységes maradjon, hogy a koalíció fennmaradjon, és ne adják át a kormányzást. „Felszólítom a kormányfőt, nehogy benyújtsa lemondását. A kormányprogramot végig kell vinni” – jelentette ki Dragnea a PSD székhelyén.
Nincs okom a lemondásra – jelentette ki vasárnap este Viorica Dăncilă kormányfő, leszögezve, mögötte állnak a román állampolgárok, akik bíznak ebben a kormányban. „Nincs okom lemondani, rengeteg olyan román állampolgár áll mögöttem, akik bíznak ebben a kormányban. (...) Most az EP-választásokon szavaztunk, nem a parlamenti választásokon. Ha valóban le akarják váltani a kormányt, nyújtsanak be bizalmatlansági indítványt” – jelentette ki a sajtó képviselőinek kérdésére a Szociáldemokrata Párt székhelyén tartózkodó Dăncilă.

Kelemen Hunor a vasárnapi európai parlamenti választás urnazárását követően Kolozsváron kijelentette: az exit poll adatok azt jelentik, hogy az erdélyi magyarságnak erős hangja lesz az Európai Parlamentben.
Ludovic Orban szerint mától egyetlen politikai vezető sem beszélhet amnesztiáról vagy közkegyelemről, az igazságszolgáltatás sürgősségi kormányrendeletekkel való porrá zúzásáról. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke vasárnap este az exit poll eredmények ismertetése után köszönetét fejezte ki azoknak a polgároknak, akik elmentek szavazni és a PNL-re voksoltak.
– jelentette ki Orban. – Gratulálok ellenzéki partnereinknek az elért eredményhez. Világos, hogy jelenleg többségünk van egy olyan legitim kormány támogatásához, amely valóban a polgárokat képviseli. (...) Ami a többieket illeti, világosan megmondom nekik:
A mai szavazás egyértelműen azt mutatja, hogy a jelenlegi többségi koalíciónak már nincs legitimitása Románia kormányzásához, a polgárok mai szavazata határozott és egyértelmű változást sürget Romániában, és világosan mutatja, hogy az emberek túlnyomó többsége már nem fogadja el, hogy egy olyan koalíció legyen hatalmon, amely csúfot űzött a románokból – mondta Orban az Agerpres szerint a PNL székhelyén adott nyilatkozatában.
Dacian Cioloş, a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártjának (PLUS) elnöke szerint az ország újjászületéséért és egy európai Romániáért szavaztak vasárnap a román állampolgárok.
„A mai szavazás azt bizonyítja, hogy Románia újjászületik.
Köszönjük a több mint 9 millió román állampolgárnak, akik ma elmentek szavazni és bebizonyították, hogy Románia egy európai ország, és Európának is példát mutatnak arról, hogy mire képes egy nemzet, ha a társadalom meg akarja mutatni a politikusoknak, mely irányba kell tartaniuk” – mondta az Agerpres szerint Cioloş.
Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke úgy fogalmazott: a népszavazáson leadott voksok jelentik az első lépést abba az irányba, hogy a Büntetőügyesek nélküli közéletet! elnevezésű kezdeményezés alkotmányos előírássá váljon. „Erre a válaszra építhetjük a jövőt” – mondta Barna. Hozzátette,
„A 2014-es tapasztalat ellenére ismét ilyen szörnyű helyzetbe hozták a határon túl élő román állampolgárokat. Ez elfogadhatatlan. Ha ígéreteket akarunk tenni a győzelmi percekben, akkor az USR-PLUS Szövetség azt ígéri, hogy a külföldi románokat soha sem fogják gázzal lefújni, soha nem fogják őket semmibe venni, és ennek érdekében az elektronikus szavazás és a levélszavazás bevezetése – amelyre vonatkozóan az USR már benyújtott egy törvénytervezetet a parlamentben – az USR-PLUS Szövetség prioritásai közé tartozik majd, amikor kormányra kerülünk” – mondta Dan Barna.
„A mai voks azt mutatja, hogy Románia és a románok új, tisztességes és kompetens politikai osztályt akarnak. Nem fér kétség hozzá, hogy ennek a kormánynak mennie kell” – hangsúlyozta Barna, aki szerint ez két módon valósulhat meg: vagy lemond a kabinet, vagy bizalmatlansági indítvánnyal leváltják.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
szóljon hozzá!