
Az RMDSZ vezetői és EP-képviselőjelöltjei az urnazárás utáni értékelőn
Fotó: Rostás Szabolcs
Kelemen Hunor a vasárnapi európai parlamenti választás urnazárását követően Kolozsváron kijelentette: az exit poll adatok azt jelentik, hogy az erdélyi magyarságnak erős hangja lesz az Európai Parlamentben.
2019. május 26., 21:282019. május 26., 21:28
2019. május 26., 22:162019. május 26., 22:16
A szövetség elnöke szerint az RMDSZ kiegyensúlyozott és határozott álláspontot fog képviselni a következő ötéves ciklusban is az uniós törvényhozásban.

Ellenzéki győzelmet és a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) második helyre szorulását eredményezte a Romániában vasárnap rendezett európai parlamenti választás a hivatalos részeredmény alapján. Az RMDSZ 5,4 százalékon áll.
Kelemen Hunor az RMDSZ kincses városi elnöki hivatalában rendezett eredményvárón úgy vélekedett: ha a hivatalos választási eredmények visszaigazolják a közvélemény-kutató intézetek becslését – miszerint az alakulat megszerezte a szavazatok 5,4 százalékát –, akkor az alakulat 440-460 ezer szavazatot szerezhetett abszolút számokban.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kelemen Hunor három EP-képviselőjelölt – Hegedüs Csilla, Winkler Gyula és Vincze Loránt –, Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök, valamint Kolozs megyei RMDSZ-vezetők gyűrűjében köszönetet mondott mindazoknak, aki a magyar szövetségre szavaztak. Megjegyezte: küszöbön áll az Európai Unió megreformálása, és reményei szerint az erdélyi magyarság is bele fog szólni a változásokba. Az RMDSZ vezetője szerint a szövetség EP-képviselőinek fontos feladatuk lesz, hogy elfogadtassák a Minority SafePack európai polgári kezdeményezést.
„Szükség van arra, hogy az etnikai őshonos kisebbségeknek védelmet nyújtson. De legalább ennyire szükség van arra, hogy növekedjen a jólét, biztonságban legyenek az emberek. Bízunk benne, hogy meghallják a hangunkat és találunk szövetségeseket az Európai Unióban is. Építjük az utat, ahogy eddig tettük, mert erre van szükség ahhoz, hogy biztonságban, gazdasági jólétet tervezve, az etnikai identitásunkat megőrizve élhessünk szülőföldünkön” – jelentette ki a szövetségi elnök.

Az európai parlamenti választások után a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) le kell mondania a kormányzásról – jelentette ki a vasárnap esti urnazárást követő sajtótájékoztatóján Klaus Johannis.
Kelemen Hunor köszönetet mondott a magyar embereknek Erdélyben, Romániában, hogy az RMDSZ-re szavaztak és támogatták a szövetséget. „Köszönjük azoknak, akik bizalmukkal felénk fordultak, hiszen ez egy nagyon nehéz választás volt, magas részvétellel. Köszönjük, hogy az elmúlt hónapokban egy-egy kézfogással vagy egy-egy mondattal biztattak” – fogalmazott a politikus.
Egyébként az RMDSZ Majális utcai hivatalában nem túlzottan örömittas a hangulat: a szövetség politikusai és munkatársai már több mint egy órával az urnazárás előtt inkább gondterhelt arccal várták az exit poll eredményeket. A székházban és annak udvarán tartott eredményvárón többen elmondták, kétséges, hogy sikerül átlépnie az alakulatnak az ötszázalékos küszöböt. Mindenesetre a hallgatóság tapssal fogadta, amikor a bukaresti hírtelevíziók által ismertetett becslések alapján az RMDSZ 5 százalék fölött áll, majd a szövetség politikusai valamelyest megkönnyebbülten koccintottak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
3 hozzászólás