
Ludovic Orban kormányfő
Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban román miniszterelnök egy hétfő esti tévéinterjújában elismerte: az új típusú koronavírus-járvány miatt foganatosított szükségállapot május 14-ei lejárta után valószínűleg nem tudnak bírságolni a hatóságok a kiháságok miatt. Nem tisztázott, milyen feltételek mellett hagyhatjuk el lakótelepülésünket péntektől.
2020. május 11., 22:032020. május 11., 22:03
2020. május 11., 22:292020. május 11., 22:29
A kormányfő a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva reményének adott hangot, miszerint a parlament sürgősségi eljárásban fogja megvitatni és elfogadni a kormány által hétfőn elfogadott törvénytervezetet, amellyel a csütörtökön megszűnő rendkívüli állapot után is korlátoznák a kijárást és gyülekezést. Orban elmondta, megvárják az alkotmánybíróság szerdán esedékes, a veszélyhelyzetet szabályozó, 2004 óta hatályos kormányrendelet ellen beterjesztett óvással kapcsolatos ítéletét, és ennek megfelelően sürgősségi rendelettel módosítanak.
Orban ugyanakkor elismerte: nagy valószínűséggel nem áll módjukban a hatóságoknak szankciókat megszabni, ennek ellenére a sürgősségi eseteket kezelő országos bizottság le fogja fektetni a szükséges szabályokat. Ennek ellenére a kormányfő nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy szankciókkal sújtsák azokat, akik május 15-étől nem hordanak védőmaszkot tömegközlekedési eszközökön, nyilvános zárt helyeken vagy munkahelyen. Szerinte azonban ez esetben a nevelésre, a védőeszköz használatának tudatosítására kell fektetni a hangsúlyt.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a településeken kívüli közlekedés kapcsán a kormányzati intézmények vizsgálják, milyen formában és körülmények között maradjon meg a saját felelősségre kiállított nyilatkozat felmutatásának kötelezettsége. Két verzió lehetséges: megmarad a szükségállapot idején is megkövetelt írásos nyilatkozat (vagy a mobileszközön bemutatható változata), vagy a polgároknak szóban kell megindokolniuk majd a rendvédelmi szerveknek a lakótelepülésük elhagyásának okát a közúti ellenőrzések során.
Hétfői ülésén a román kormány törvénytervezetet fogadott el, amellyel a koronavírus-járvány miatt kihirdetett, csütörtökön lejáró rendkívüli állapot után is korlátozná a kijárást és gyülekezést. Miután a múlt héten elbukott az alkotmánybíróságon az a rendelet, amelynek alapján eddig bírságolták a kijárási korlátozások ellen vétőket, az Orban-kabinet a büntetések kiszabásának jogalapját is helyre akarja hozni ebben a törvényben. A 2004/21-es kormányrendelet által szabályozott veszélyhelyzet is lehetővé teszi, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében korlátozzák a gyülekezési és mozgásszabadságot, de erről már nem adhat ki katonai rendeletet a belügyminiszter, ahogyan tette eddig a szükségllapot idején. Az alkotmány egyértelműen leszögezi, hogy egyes jogok és szabadságok gyakorlása kizárólag törvénnyel korlátozható. A veszélyhelyzetben így már csak akkor korlátozhatja a kisebbségi jobbközép kormány az állampolgári jogokat, ha ehhez a baloldali többségű parlament törvényi felhatalmazást ad számára.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
szóljon hozzá!