
Feladat. Radu Miruță védelmi miniszter jelezte: a dróntechnológia és -hadviselés folyamatosan fejlődik, amihez alkalmazkodnia kell a védekezésnek
Fotó: Facebook/Radu Miruţă
A szombati és vasárnapi drónincidensek nyomán Románia védelmi rendszerének alkalmazkodnia kell az új háborús forgatókönyvekhez – jelentette ki Radu Miruță védelmi miniszter.
2026. április 27., 09:032026. április 27., 09:03
A tárcavezető a hétvégi drónincidensek kapcsán beszélt erről vasárnap este a Digi 24 hírcsatornának.
Mint elmondta,
„Felrobbantották, vagyis már nem áll fenn annak a kockázata, hogy azok körül robbanjon fel, akik a maradványokat gyűjtötték össze. Ebből a szempontból az ügy lezárult” – mondta Radu Miruță, miután drónmaradványokat azonosítottak Galac és Tulcea megyékben.
A miniszter kifejtette, hogy

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.
„Két éve megváltozott a valóság, és megjelentek ezek a drónok, amelyek nemcsak a stratégia, hanem a képességek átrendezését is szükségessé teszik” – mondja a tárcavezető.
Miruță a romániai felderítő rendszerek korlátairól is beszélt, amelyeket a domborzat és a drón repülési magassága határoz meg.
Ha a környék dombos, ezeknek a radaroknak a teljesítménye korlátozott, akár távolság, akár magasság tekintetében, mert a forrásból kiinduló jel nem éri el az objektumot. Egy másik szempont a magassághoz kapcsolódik, amelyet a domborzat már nem befolyásol annyira. Ha 50 méteres magasságban repülnek, mint a galaci drón, 45–50 méteren, ott helyi radaros megoldásnak kell lennie” – mondta a védelmi miniszter.

A galaci incidens mellett egy második drón is lezuhant Romániában – a Digi 24 értesülései szerint egy farm közelében Văcăreni településen, Tulcea megyében történt a becsapódás.
Ugyanakkor hozzátette: „A román hadseregnek vannak megoldásai ilyen helyzetekre, de azok korlátozottak. Kevés van belőlük, és oda irányítjuk őket, ahol a kockázat nagyobbnak ítélhető.”
Felhívta a figyelmet a drónok technológiai fejlődésére is.
– mondta Miruță.
A védelmi miniszter leszögezte, hogy Románia nem áll háborúban, de vannak kockázatok.

Drón roncsait azonosítottak szombaton reggel a délkelet-romániai Galac városában, miután az orosz erők újabb támadásokat indítottak ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen – jelentette be a román védelmi minisztérium.
Rámutatott, hogy a Romániába érkező drónok olyan eszközök, amelyeket az ukrán légvédelem eltalált, és amelyek emiatt letérnek pályájukról, és véletlenül Románia területére kerülnek.
Miruță azt is kifejtette, hogy Románia már két évvel ezelőtt megrendelte a drónok elleni védelmi rendszereket, amelyek – ha bekerülnek a román hadsereg felszerelésébe – olyan problémák széles skáláját fogják lefedni, amelyek jelenleg ezeknek a berendezéseknek a hiánya miatt nem oldhatók meg.
Az eszközök ugyanakkor még nem érkeztek meg, mivel a nagy kereslet miatt hosszabb ideig tart a legyártásuk.
Arról is beszélt, hogy a cél egy drónellenes szoftver kifejlesztése.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!