
Fotó: Gov.ro
Február 8-án megnyílhatnak az iskolák, ha addig kitart a koronavírusos esetszámok csökkenő tendenciája – jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök a szerdai kormányülés végén.
2021. január 06., 16:592021. január 06., 16:59
2021. január 06., 17:392021. január 06., 17:39
A kormányfő jelezte, tárgyalt a témában Kelemen Hunor és Dan Barna miniszterelnök-helyettessel is.
„Igen, én is akarom az iskolák és a vendéglők megnyitását. Ha nem szembesülünk ezzel az egészségügyi problémával, akkor megnyílnak.
– fogalmazott Florin Cîţu a kabinet ülése után, amelyen sürgősségi kormányrendelettel február 8-áig, azaz a második félév kezdetéig meghosszabbították az online oktatást.
A miniszterelnök hangsúlyozta, a február 8-ai iskolanyitás akkor lehetséges, ha kitart az esetszámok csökkenő tendenciája. Ugyanakkor ismeretes, hogy szerdán tovább emelkedett az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában: az elmúlt 24 óra alatt 5719 fertőzöttet diagnosztizáltak. Ezt megelőzően kedden 4729-cel, hétfőn 3130-cal, vasárnap 3034-gyel nőtt az esetszám.
Ezzel együtt a szerdai kormányülés végén Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter ismét úgy fogalmazott, az sem kizárt, hogy még február 8. előtt megnyithatják kapuikat egyes tanintézetek azokon a településeken, ahol alacsony a fertőzöttségi ráta. A tanügyi tárca vezetője szerint minden a járványhelyzettől függ, az iskolanyitásról pedig a hónap végén születhet döntés.
„Nem zárhatunk ki egyetlen forgatókönyvet sem, alapos és felelősségteljes szakmai elemzések után döntünk” – fogalmazott Cîmpeanu.
Kedvező járványhelyzet esetén visszatérhetnének az oktatási intézményekbe az óvodások és az elemi osztályosok; egy másik variáns szerint csak ott nyitnák meg az iskolákat, ahol alacsony a fertőzöttségi ráta; emellett azzal a lehetőséggel is számolnak, hogy csak a cikluszáró osztályok diákjai térjenek vissza az iskolapadokba; de azt sem zárják ki, hogy az összes tanintézetet megnyissák.
Sorin Cîmpeanu aláhúzta, minden a járványhelyzet alakulásától, illetve az oltáskampány előrehaladásától függ. Jelezte: a tanügyi rendszerben 340 ezer alkalmazott dolgozik, és január 15. után már tudni fogják, hányan akarják beoltatni magukat a koronavírus ellen.
Mint ismeretes, a nap folyamán Kelemen Hunor közölte: február 8-ától újranyitná az iskolákat az RMDSZ, amely az elemi, a nyolcadik és a 12. osztályok esetében térne át mihamarabb a fizikai jelenlétet feltételező oktatásra. A szövetség elnöke szerint kormányzati partnereit is erről igyekszik meggyőzni.

Február 8-ától újranyitná az iskolákat az RMDSZ, amely az elemi, a nyolcadik és a 12. osztályok esetében térne át mihamarabb a fizikai jelenlétet feltételező oktatásra.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
Kelemen Hunor kedden a Cotroceni-palotában kijelentette, hogy az előre hozott választások nem jelentenek megoldást a jelenlegi politikai válságra, ráadásul a megszervezésük jogi kerete is hiányzik.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
szóljon hozzá!