
Megfontoltságra int. Marcel Ciolacu szerint nem távolodott el egymástól Washington és Bukarest, és nem kell aggódni
Fotó: Gov.ro
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2025. március 27., 09:432025. március 27., 09:43
„Vannak olyan diplomáciai és államközi kapcsolatok, amelyek nincsenek szem előtt. Ezek a dolgok teljes lendülettel zajlanak. Nincs intézményes szakadás Románia és az Egyesült Államok között” – mondta szerdán este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Beszélt Emil Hurezeanu külügyminiszterről is, akinek fölmerült a menesztése a román állampolgárok amerikai vízummentességének elhalasztása nyomán.
„Hurezeanu úr szerintem egy kivételes diplomata, kivételes karriert futott be. Nem kritizáltam őt a diplomáciai képességei miatt, nagyon jó miniszter az EU-nak és az európai kontextusok tekintetében.
Nem lehet nagykövetet cserélni, amíg nem beszél Rubio miniszterrel, ez normális, különben félreértelmezik. Mindezeket a dolgokat már meg kellett volna tenni diplomáciai csatornákon keresztül, de nem tették meg. Semmi bajom Hurezeanu úrral” – mondta Ciolacu.

Növekszik a Kanadából az Egyesült Államokba érkező illegális határátlépők száma – jelentette a Fox News amerikai hírtelevízió.
„Változtatnunk kell, nem szabad csak kommentálnunk és kritizálnunk. Románia biztonsága az Egyesült Államokkal való stratégiai partnerségen és a NATO-tagságon alapul.
– hangsúlyozta.
A miniszterelnök egyúttal arról is beszélt: nem hiszi, hogy az Egyesült Államok kivonná a Romániában állomásozó amerikai csapatokat.
„Nem áll fenn ennek a veszélye, mert Románián és Lengyelországon kívül nincs más állam a térségben, ez a konfliktusövezet, nekünk van a leghosszabb határunk a konfliktusövezettel, itt a Fekete-tenger, a Fekete-tenger döntő tényező ebben a kontextusban. Csak két állam rendelkezik a logisztikával, amely szolgálni képes az amerikai erőket: Románia és Lengyelország. Ez a Trump-kormányzat számára is nyilvánvaló. Sajnálom, hogy választási időszakban vagyunk, és örülök, hogy már nem vagyok érintett, és nyíltan beszélhetek:
Egyetértek Trump elnökkel. Egy ponton véget kellett vetni ennek. Meg kell védenünk egymást. Mi egy konszolidált demokrácia vagyunk, ez egy olyan szakasz volt, amin már túljutottunk” – szögezte le Ciolacu.
A miniszterelnök arról is beszélt:

Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
„Párbeszédet kell folytatni az elnöki adminisztráció, a külügyminisztérium és a külügyminiszter között, mielőtt ilyen lépéseket tesznek. Nem lehet őket egyik napról a másikra megtenni. Nem dönthetünk ma este a televízióban, nem a televízióban dől el, hogy lecseréljük a nagykövetet. A dolgok nem így történnek” – mondta Ciolacu.
Elmondta, hogy Ilie Bolojan ügyvivő elnökkel is tárgyalt a kérdésről.
„Beszéltem Bolojan elnök úrral, és a következőkben meglátjuk, hogy ez a legjobb eljárás-e.
Valahogy ki kell lépnünk a körünkből, ahogyan a költő, Eminescu mondta. Tényleg úgy gondolom, hogy szükség van egy különmegbízottra, mind az elnöki intézmény, mind a román kormány részéről. Egy hétköznapi személyt kellene találni, aki rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, amíg nem merül fel a nagykövet leváltásának vagy más módosításoknak a kérdése” – mondta Ciolacu.
„Izraelnek kilenc éven át egy amerikai állampolgár, egy zsidó volt nagykövete az Egyesült Államokban, aki az Egyesült Államokban járt iskolába és ott élt, de nagyon közel állt a republikánusokhoz. Tehát nekünk is a washingtoni hatalom belső köreiben kell keresgélnünk. Egy kicsit máshogy kell hozzáállnunk a dolgokhoz, hogy merészebben, eredetibb módon nézzünk szembe azokkal az időkkel, amelyeket megélünk” – szögezte le Ciolacu.

Nincs olyan információ, amely összefüggést mutatna a romániai vízummentességi program elhalasztása és a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése között – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Mint ismeretes, miután a román hatóságok állítólagos külföldi beavatkozásra hivatkozva érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét, amelyben a szélsőjobboldali Călin Georgescu győzött, az alkotmánybíróság erre vonatkozó döntése, illetve a Georgescu ellen indult büntetőeljárás miatt
A hétvégén az amerikai nagykövetség közösségi oldalain külön kommentár nélkül idézte Vance bírálatát, majd az Egyesült Államokba való illegális belépés következményeire figyelmeztetett.
Majd kedden a Fox News hírcsatorna arról közölt riportot, hogy az utóbbi években megnőtt a Kanadából érkező román határsértők száma – mintegy felvezetve, hogy ugyanaznap Wasjington hivatalosan is határozatlan ideig elhalasztotta a román állampolgárokra vonatkozó vízummentességet, amelynek március végétől kellett volna hatályba lépnie.
Mindenképpen lesz kormányátalakítás
Mindenképpen lesz kormányátalakítás – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök. Az átrendeződés által érintett minisztériumok közül az egyik a külügyminisztérium lehet.
A kormányfő elmondta, hogy minden minisztériumnak hetente jelentést kell tennie az általa koordinált projektek állásáról. Mint arról beszámoltunk, Ciolacu nemrég minden minisztériumba elküldte a kormányfői hivatal ellenőrző testületét, hogy elemezze az átszervezési intézkedések végrehajtásának állását.
„Biztosan lesz átalakítás” – mondta Ciolacu szerda este az Antena 3 hírtelevíziónak.
A kormányfő egyúttal megismételte a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökének, Elena Lasconinak tett javaslatát, hogy lépjen vissza a választási versenyből, és Crin Antonescut támogassa, cserébe Ciolacu lemondásáért és az USR kooptálásáért cserébe a kormánykoalícióba.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
szóljon hozzá!