Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter azt reméli, a koronavírus-járvány alakulása lehetővé fogja tenni, hogy a diákok két hét múlva visszatérjenek az ország összes tanintézetébe.
2021. május 05., 11:062021. május 05., 11:06
2021. május 05., 11:222021. május 05., 11:22
A tanügyi tárca vezetője a HotNews LIVE-nak adott interjúban annak apropóján beszélt a témáról, hogy szerdán újrakezdődött a tanítás, azonban számos diák számára továbbra is az online térben zajlik az oktatás, mivel csak azokon a településeken térhetett vissza mindenki az iskolák, óvodák falai közé, ahol a fertőzési ráta nem haladja meg az 1 ezreléket. Ahol ennél több a fertőzött, csak az óvodások, az elemi osztályos és a különleges oktatási igényű gyerekek számára lehetséges a jelenléti oktatás, és hozzájuk csatlakoznak majd hétfőtől a 8., 12. és 13. osztályos végzős diákok, akik a héten még vakáción vannak.

Kétféle forgatókönyv mentén kezdődik szerdán újra a tanítás a romániai oktatási intézményekben: azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta 1 ezrelék alatt van, minden óvodás és iskolás számára lehetővé válik a jelenléti oktatás, ám máshol sok diák kénytelen továbbra is online ta
„Előfordulhat, hogy két hét múlva készítünk egy pillanatfelvételt, és beterjesztünk egy ilyen (a jelenléti oktatáshoz való teljeskörű visszatérésre vonatkozó – szerk. megj.) javaslatot, ami az 5., 6., 7., 10. és 11. osztályos diákokra vonatkozik majd.
– fogalmazott Cîmpeanu
Arra a kérdésre viszont nem adott egyértelmű választ, hogy elképzelhető-e az a felvetés, ami szerint csak online taníthatnának azok a tanárok, akik nem oltatták be magukat koronavírus ellen. Mindössze annyit mondott, ez a kérés a szülők részéről fogalmazódott meg, és ő maga „észszerűnek” tartja.
A miniszter jelezte ugyanakkor a pedagógusok fele már felvette az oltást, a tanügyben dolgozók körében pedig 44 százalékos az átoltottság. Azt viszont egy televíziós nyilatkozatban elismerte, hogy
A be nem oltott egyetemi hallgatók esetében eközben Cîmpeanu azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy a laborgyakorlatok elvégzésére kapjanak a kórházakban használthoz hasonló védőruhát. A tárcavezető szerint ezzel mindenkinek védettséget biztosítanának, és nem kényszerítenék arra, hogy „szkafandert” öltsenek azokat, akik beoltatták magukat.
Új esély a nyolcadikosoknak
Júliusban tartják a tanulók számítógépes elosztását a kilencedik osztályokba, azt követően, hogy tartanak még egy képességvizsgát azon nyolcadikosok számára, akik egészségügyi okokból nem tudnak részt venni a képességvizsga első kiírásán – jelentette ki az Antena 3 kedd esti műsorában a tanügyminiszter. Sorin Cîmpeanu azt mondta: ha a tizenkettedik osztályt végzettek esetében tartanak egy második vizsgaidőszakot azok számára, akik a járványhelyzet miatt nem tudnak megjelenni a nyári érettségin, természetes, hogy esélyt biztosítsanak azoknak a nyolcadikosoknak is, akiknek hasonló okokból nincs lehetőségük megjelenni a júniusi képességvizsgán. „A kilencedik osztályba való számítógépes elosztást csak azt követően lehet megejteni, hogy a második képességvizsga is lejárt” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
szóljon hozzá!