Hirdetés

Felkészültek a tanintézetek az oktatás folytatására, a diákok örülnek, ha iskolába mehetnek

Újra megtelnek élettel az oktatási intézmények. Az óvintézkedések betartása mellett számos településen minden diák visszatérhet az iskolapadba •  Fotó: Haáz Vince

Újra megtelnek élettel az oktatási intézmények. Az óvintézkedések betartása mellett számos településen minden diák visszatérhet az iskolapadba

Fotó: Haáz Vince

Kétféle forgatókönyv mentén kezdődik szerdán újra a tanítás a romániai oktatási intézményekben: azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta 1 ezrelék alatt van, minden óvodás és iskolás számára lehetővé válik a jelenléti oktatás, ám máshol sok diák kénytelen továbbra is online tanulni. A Krónika által megszólaltatott oktatási szakemberek szerint a tanintézetek készen állnak az újrakezdésre. Abban is egyetértenek ugyanakkor, hogy az online oktatás nem pótolja maradéktalanul a jelenléti tanítást.

Krónika

2021. május 05., 08:242021. május 05., 08:24

Jelenléti oktatással folytatódik szerdától a tanév az óvodások, az elemi osztályos és a különleges oktatási igényű gyerekek számára minden településen, fertőzöttségi aránytól függetlenül.

Azon a 2057 településen pedig, ahol a mutató 1 ezrelék alatt van, az ötödik, hatodik, hetedik, illetve a kilencedik, tizedik és tizenegyedik osztályok tanulói is iskolába mennek.

Hirdetés

Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter bejelentése szerint nagyjából 1,4 millió tanuló térhet vissza szerdán az oktatási intézményekbe, május 10-én, hétfő pedig csatlakoznak majd hozzájuk a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek is, akik most még vakáción vannak, és majd szintén a fertőzési rátától függetlenül ülnek vissza az iskolapadokba. A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája június 22-én kezdődik, az érettségi vizsga pedig június 28-án.

A tanügyminisztérium honlapján közzétett adatsorok szerint különben

országos szinten jelenleg 1124 településen haladja meg a fertőzöttségi ráta az 1 ezreléket, így ott továbbra is hibrid rendszerű lesz a tanítás.

A hivatalos bejelentés szerint minden pénteken aktualizálják a települések besorolását, és ez alapján a megyék szintjén eldöntik, hogy a következő héten melyik forgatókönyv érvényesül a tanintézetekben. 

Cîmpeanu korábban egy televíziós interjúban ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a pedagógusoknak több mint 50 százaléka oltatta be magát mostanáig koronavírus ellen, és többségük már mindkét dózist megkapta. A miniszter arra is kitért, hogy miért nem valósítható meg az iskolások gyorstesztelése nyáltesztekkel.

Emlékeztetett, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerint ezeknek a teszteknek az eredményét nem lehet számításba venni a fertőzöttségi ráta megállapításakor, és a hatályos procedúra értelmében az eredményt antigén gyorstesztekkel, tehát invazív tesztekkel is meg kell erősíteni, majd PCR-tesztekkel is. „A közegészségügyi intézet szerint a nyáltesztek csak bonyolítanák a helyzetet” – magyarázta a miniszter, hogy végül miért tett le ezek alkalmazásáról.

Felkészültek a tanintézetek 

„A tanintézetek fel vannak készülve az újrakezdésre, hiszen elég hosszú, egy hónapos vakáció állt rendelkezésükre, hogy ezt megtegyék” – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Kallós Zoltán oktatási államtitkár. Hangsúlyozta,

ebben az időszakban a pedagógusok nem voltak szabadságon, az igazgatók végezték a feladataikat, így bármelyik – zöld vagy sárga – forgatókönyv szerint kezdenek, ehhez minden feltétel adott.

„Biztató, hogy mintegy 2900 településen egy ezrelék alatt van a fertőzési mutató, így a zöld forgatókönyv érvényesül, tehát minden gyerek – az óvodásoktól a tizenegyedik osztályosokig – személyes jelenléttel vehet részt a tevékenységeken. A végzősök ezen a héten még vakáción vannak, de május 10-től ők is visszatérnek az iskolapadba” – mondta az államtitkár.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A távoktatás nem helyettesíti a személyes jelenlétet

Bihar megyében is felkészültek az oktatási intézmények a rajtra, megfelelő mennyiségű védőmaszk, fertőtlenítőszer áll a rendelkezésre – értékelt kérdésünkre Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes. Kitért ugyanakkor arra is, bizakodnak, hogy minél több diák visszatérhet a tanintézetek falai közé, annál is inkább, hogy

a visszajelzések, tapasztalatok szerint a gyerekeknek „hiányzik a közösségi élet, mindaz, amit az iskola jelent”, hiszen több mint egy éve többet vannak otthon, mint az osztálytermekben.

„Az online oktatás nem tudja teljes mértékben helyettesíteni a személyes jelenléttel zajlót” – szögezte le Kéry Hajnal. Hozzátette, még mindig gondot jelent, hogy nincs minden diáknak megfelelő felszerelése, hogy csatlakozzon a távoktatáshoz, több településen az internet-hozzáférés is korlátozott. Elmondása szerint a kormánytámogatással a tanfelügyelőségek által kiosztott táblagépek azokhoz jutottak el, akik nem rendelkeztek semmilyen eszközzel, viszont még mindig vannak gyerekek, például a sokgyerekes családokban, akik mobiltelefonról lépnek be az órákra, ami megnehezíti számukra a tanulást.

A vakációt lerövidíthette volna a távoktatás

Sepsiszentgyörgyön is nagyon várják a pedagógusok és a diákok, hogy az egyhónapos szünet után végre megkezdődjön az iskola – mondta el lapunknak Sztakics Éva, a Székely Mikó Kollégium igazgatója. Közölte: mivel a városban  egy ezrelék felett van a fertőzöttségi mutató, szerdán reggel csak az elemi osztályosok mennek iskolába, az általános iskola felső tagozata, a gimnáziumi osztályok online kezdik a tanulást, a végzős osztályoknak pedig még tart a vakáció.

Mint az iskolaigazgató kiemelte, ők is körültekintően – védőfelszerelésekkel, fertőtlenítőkkel – felkészültek arra, hogy az előkészítőtől negyedik osztályig a gyerekek személyesen vehetnek részt az órákon.

Orvos, egészségügyi asszisztens teljesít szolgálatot, vannak koronavírustesztek, a szülők beleegyezésével tesztelni is tudnak. 

Sztakics Éva felidézte, korábban is csak elvétve voltak megbetegedések az elemi osztályokban. Kitért ugyanakkor arra is, hogy az iskolának nagy étkezője van, ütemtervet készítettek, így az ebéd alatt is tudják biztosítani a távolságtartást. Nagy udvar van, a szünetekben levegőn lehetnek a gyerekek, a jó időben az órák alatt is folyamatosan lehet szellőztetni.

Az általános iskola felső tagozatán, a gimnáziumi osztályokban a végzősök kivételével szerdán online kezdik a tanulást, ám az igazgató szerint ebben is egyre nagyobb gyakorlatra tesznek szert a tanárok és a diákok, bár a hatékonysága soha nem olyan, mint a személyes jelenléttel történő oktatás során. Sztakics Éva különben úgy véli, nem kellett volna a diákokat egy hónapos vakációra küldeni, a távoktatással meg lehetett volna oldani a tanítást. „Most jó idő van, egyre nehezebb a gyerekeket a számítógép előtt tartani, a távoktatás sikere azon is múlik, mennyire együttműködőek a diákok” – szögezte le az iskolaigazgató.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése

Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
2026. június 18., csütörtök

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson

Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson
2026. június 18., csütörtök

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál

Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál
Hirdetés
Hirdetés