
Újra megtelnek élettel az oktatási intézmények. Az óvintézkedések betartása mellett számos településen minden diák visszatérhet az iskolapadba
Fotó: Haáz Vince
Kétféle forgatókönyv mentén kezdődik szerdán újra a tanítás a romániai oktatási intézményekben: azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta 1 ezrelék alatt van, minden óvodás és iskolás számára lehetővé válik a jelenléti oktatás, ám máshol sok diák kénytelen továbbra is online tanulni. A Krónika által megszólaltatott oktatási szakemberek szerint a tanintézetek készen állnak az újrakezdésre. Abban is egyetértenek ugyanakkor, hogy az online oktatás nem pótolja maradéktalanul a jelenléti tanítást.
2021. május 05., 08:242021. május 05., 08:24
Jelenléti oktatással folytatódik szerdától a tanév az óvodások, az elemi osztályos és a különleges oktatási igényű gyerekek számára minden településen, fertőzöttségi aránytól függetlenül.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter bejelentése szerint nagyjából 1,4 millió tanuló térhet vissza szerdán az oktatási intézményekbe, május 10-én, hétfő pedig csatlakoznak majd hozzájuk a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek is, akik most még vakáción vannak, és majd szintén a fertőzési rátától függetlenül ülnek vissza az iskolapadokba. A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája június 22-én kezdődik, az érettségi vizsga pedig június 28-án.
A tanügyminisztérium honlapján közzétett adatsorok szerint különben
A hivatalos bejelentés szerint minden pénteken aktualizálják a települések besorolását, és ez alapján a megyék szintjén eldöntik, hogy a következő héten melyik forgatókönyv érvényesül a tanintézetekben.
Cîmpeanu korábban egy televíziós interjúban ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a pedagógusoknak több mint 50 százaléka oltatta be magát mostanáig koronavírus ellen, és többségük már mindkét dózist megkapta. A miniszter arra is kitért, hogy miért nem valósítható meg az iskolások gyorstesztelése nyáltesztekkel.
Emlékeztetett, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerint ezeknek a teszteknek az eredményét nem lehet számításba venni a fertőzöttségi ráta megállapításakor, és a hatályos procedúra értelmében az eredményt antigén gyorstesztekkel, tehát invazív tesztekkel is meg kell erősíteni, majd PCR-tesztekkel is. „A közegészségügyi intézet szerint a nyáltesztek csak bonyolítanák a helyzetet” – magyarázta a miniszter, hogy végül miért tett le ezek alkalmazásáról.
„A tanintézetek fel vannak készülve az újrakezdésre, hiszen elég hosszú, egy hónapos vakáció állt rendelkezésükre, hogy ezt megtegyék” – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Kallós Zoltán oktatási államtitkár. Hangsúlyozta,
„Biztató, hogy mintegy 2900 településen egy ezrelék alatt van a fertőzési mutató, így a zöld forgatókönyv érvényesül, tehát minden gyerek – az óvodásoktól a tizenegyedik osztályosokig – személyes jelenléttel vehet részt a tevékenységeken. A végzősök ezen a héten még vakáción vannak, de május 10-től ők is visszatérnek az iskolapadba” – mondta az államtitkár.
Fotó: Haáz Vince
Bihar megyében is felkészültek az oktatási intézmények a rajtra, megfelelő mennyiségű védőmaszk, fertőtlenítőszer áll a rendelkezésre – értékelt kérdésünkre Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes. Kitért ugyanakkor arra is, bizakodnak, hogy minél több diák visszatérhet a tanintézetek falai közé, annál is inkább, hogy
„Az online oktatás nem tudja teljes mértékben helyettesíteni a személyes jelenléttel zajlót” – szögezte le Kéry Hajnal. Hozzátette, még mindig gondot jelent, hogy nincs minden diáknak megfelelő felszerelése, hogy csatlakozzon a távoktatáshoz, több településen az internet-hozzáférés is korlátozott. Elmondása szerint a kormánytámogatással a tanfelügyelőségek által kiosztott táblagépek azokhoz jutottak el, akik nem rendelkeztek semmilyen eszközzel, viszont még mindig vannak gyerekek, például a sokgyerekes családokban, akik mobiltelefonról lépnek be az órákra, ami megnehezíti számukra a tanulást.
Sepsiszentgyörgyön is nagyon várják a pedagógusok és a diákok, hogy az egyhónapos szünet után végre megkezdődjön az iskola – mondta el lapunknak Sztakics Éva, a Székely Mikó Kollégium igazgatója. Közölte: mivel a városban egy ezrelék felett van a fertőzöttségi mutató, szerdán reggel csak az elemi osztályosok mennek iskolába, az általános iskola felső tagozata, a gimnáziumi osztályok online kezdik a tanulást, a végzős osztályoknak pedig még tart a vakáció.
Mint az iskolaigazgató kiemelte, ők is körültekintően – védőfelszerelésekkel, fertőtlenítőkkel – felkészültek arra, hogy az előkészítőtől negyedik osztályig a gyerekek személyesen vehetnek részt az órákon.
Sztakics Éva felidézte, korábban is csak elvétve voltak megbetegedések az elemi osztályokban. Kitért ugyanakkor arra is, hogy az iskolának nagy étkezője van, ütemtervet készítettek, így az ebéd alatt is tudják biztosítani a távolságtartást. Nagy udvar van, a szünetekben levegőn lehetnek a gyerekek, a jó időben az órák alatt is folyamatosan lehet szellőztetni.
Az általános iskola felső tagozatán, a gimnáziumi osztályokban a végzősök kivételével szerdán online kezdik a tanulást, ám az igazgató szerint ebben is egyre nagyobb gyakorlatra tesznek szert a tanárok és a diákok, bár a hatékonysága soha nem olyan, mint a személyes jelenléttel történő oktatás során. Sztakics Éva különben úgy véli, nem kellett volna a diákokat egy hónapos vakációra küldeni, a távoktatással meg lehetett volna oldani a tanítást. „Most jó idő van, egyre nehezebb a gyerekeket a számítógép előtt tartani, a távoktatás sikere azon is múlik, mennyire együttműködőek a diákok” – szögezte le az iskolaigazgató.
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
szóljon hozzá!