
Kelemen Hunor: csütörtökön az elnöki rendeletről szavazunk, a kormány bírálata más kérdés
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az RMDSZ minden bizonnyal támogatni fogja a szükségállapot meghosszabbítását a parlamentben: mint azt Kelemen Hunor szövetségi elnök kedden a Krónikának elmondta, a szerdai online frakcióülésen a hosszabbítás támogatására tesz javaslatot.
2020. április 14., 18:472020. április 14., 18:47
2020. április 14., 18:512020. április 14., 18:51
„Ez nem jelenti azt, hogy a kormány eddig meghozott intézkedéseivel elégedettek vagyunk, illetve hogy nem fogjuk bírálni a kormányt, de a jelenlegi helyzetben – hiszen nyilvánvalóan nem vagyunk még túl a nehezén, ezután jön az ortodox húsvét, és valószínűleg a következő két-három hét embert próbáló lesz – úgy gondolom, hogy a szükségállapot meghosszabbítása egy hónappal indokolt. Természetesen az, hogy azon belül a kormány hogyan cselekszik, milyen döntéseket hoz, az teljesen más kérdés” – jelentette ki Kelemen, hozzátéve: ennek nyomán ő a hosszabbítás támogatását javasolja, és a párttársaitól érkező visszajelzésekből azt szűrte le, hogy egyikük sincs más véleményen.

Aláírta Klaus Johannis államfő a szükségállapot további harminc nappal való meghosszabbításáról szóló rendeletet. Mindezt maga az elnök jelentette be keddi sajtónyilatkozatában.
Kijelentette: ennek nyomán csütörtökön megszavazzák a rendeletet, amelyen egyébként a parlament nem módosíthat, nem lehet hozzá mellékleteket csatolni.
Azt láttuk, hogy az elmúlt időszakban nem volt mindenki fegyelmezett, hogy ilyen körülmények között is voltak problémák, és tenni kell még egy erőfeszítést a következő hetekben, hogy fékezzük, nyújtsuk el a járvány terjedését annyira, hogy az egészségügyi rendszer teherbíró-képességét ne haladja meg az intenzív osztályra kerülő betegek száma” – mondta lapunknak Kelemen.
„A kormányt kell kérni – és ezt kértük és kérni is fogjuk –, hogy álljon elő gazdasági intézkedés-csomaggal. Nincs bátorsága, fantáziája, hogy lépjen. Amikor a környéken, az EU-ban mindenhol elfelejtették a költségvetési deficitet és az eladósodási plafonokat, amikor a GDP 18-20-30 százalékát fordítják gazdaságélénkítő csomagokra, a munkahelyek megőrzésére, akkor itt azt látjuk, hogy a kormány részéről ahányan beszélnek, annyiféle dolgot mondanak, és még azt az egyszerű történetet sem tudták még végigvinni, hogy a hitelek törlesztését halasztani lehessen, nem kötöttek a bankokkal megállapodást.
– szögezte le Kelemen. Hozzátette: a kormány intézkedéseivel kapcsolatban időnként vannak fenntartásai, ezeket el kell mondani, ugyanakkor a kormányoldal húszszázalékos parlamenti támogatottsággal úgy tesz, mintha hetven százaléka lenne, és nem tárgyal senkivel. „Ez nem jó, de nem lehet az elnöki rendeleten számon kérni” – nyomatékosított lapunknak Kelemen.
Kelemen Hunor szerint a jelenlegi helyzetben indokolt a szükségállapot meghosszabbítása
Fotó: Rostás Szabolcs
A vita hétfőn személyeskedésbe torkollt, miután Florin Cîţu pénzügyminiszter bűnözőknek nevezte azokat, akik nem akarják megszavazni a különleges jogrend időtartamának meghosszabbítását, Marcel Ciolacu az ellenzék legnagyobb pártjának számító Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pedig erre a kormányt vádolta a polgárok ellen elkövetett „bűncselekményekkel”.
Ciolacu és több más ellenzéki politikus ahhoz a feltételhez kötötte a hosszabbítást, ha az államfő figyelmet szentel „a gazdasági katasztrófa megelőzésének”.
„Nem egyezünk bele abba, hogy a polgárok és a gazdaság elveszítsenek egy újabb hónapot. (…) Ők betöltötték állampolgári kötelességüket, otthon maradtak, és betartották a hatósági előírásokat. De mit tett a román állam értük a szükségállapot első hónapjában? Több mint 1,2 millió ember veszítette el a munkahelyét vagy van kényszerszabadságon, több tízezernyi céget bezártak, és több milliárd euró veszett oda. Ilyen körülmények között a szükségállapot meghosszabbítása minimális garanciák nélkül, amelyek szavatolják, hogy meghozzák a korrekt és szükséges intézkedéseket a gazdasági katasztrófa megelőzésére, totális felelőtlenség volna” – fogalmazott Ciolacu.
Nem Ciolacu az egyetlen, aki feltételeket támaszt: Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke leszögezte: márciusban azért szavazták meg a korlátozó intézkedéseket, mert azt hitték, a demokratikus szabályok akadályozzák a kormányt a vírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedések meghozatalában. Ehhez képest most úgy látja: nem a demokrácia akadályozza a kormányt, hanem a tapasztalathiány és az előrelátásra való képtelenség.
Úgy véli, a katonai rendeletek ráadásul megkönnyítik a polgárokkal szembeni visszaéléseket. Kedden is leszögezte: pártja nem ad biankó csekket a kormánynak, ha az nem áll elő intézkedéscsomaggal a járvány elleni küzdelem terén, illetve a gazdaság újraindításának témájában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) megszavazza a szükségállapot harmincnapos meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet.
Eközben ellenzéki pártok vezetői – a PSD és az ALDE elnöke mellett Kelemen Hunor, az RMDSZ és Victor Ponta, a Pro Románia, valamint Varujan Pambuccian, a kisebbségi frakció vezetője – nyílt levelet intéztek a kormányhoz, amelyben együttműködést javasolnak a kormánynak a gazdaság újraindításában, illetve a járvány leküzdésében, ennek érdekében egyeztetést kezdeményeznek a parlamenti pártok között.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!