Hirdetés

Az RMDSZ támogatja a szükségállapot meghosszabbítását, de nem kímélné a „totojázó” kormányt

Kelemen Hunor: csütörtökön az elnöki rendeletről szavazunk, a kormány bírálata más kérdés •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Kelemen Hunor: csütörtökön az elnöki rendeletről szavazunk, a kormány bírálata más kérdés

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az RMDSZ minden bizonnyal támogatni fogja a szükségállapot meghosszabbítását a parlamentben: mint azt Kelemen Hunor szövetségi elnök kedden a Krónikának elmondta, a szerdai online frakcióülésen a hosszabbítás támogatására tesz javaslatot.

Balogh Levente

2020. április 14., 18:472020. április 14., 18:47

2020. április 14., 18:512020. április 14., 18:51

„Ez nem jelenti azt, hogy a kormány eddig meghozott intézkedéseivel elégedettek vagyunk, illetve hogy nem fogjuk bírálni a kormányt, de a jelenlegi helyzetben – hiszen nyilvánvalóan nem vagyunk még túl a nehezén, ezután jön az ortodox húsvét, és valószínűleg a következő két-három hét embert próbáló lesz – úgy gondolom, hogy a szükségállapot meghosszabbítása egy hónappal indokolt. Természetesen az, hogy azon belül a kormány hogyan cselekszik, milyen döntéseket hoz, az teljesen más kérdés” – jelentette ki Kelemen, hozzátéve: ennek nyomán ő a hosszabbítás támogatását javasolja, és a párttársaitól érkező visszajelzésekből azt szűrte le, hogy egyikük sincs más véleményen.

korábban írtuk

További harminc nappal meghosszabbította az államfő a szükségállapotot
További harminc nappal meghosszabbította az államfő a szükségállapotot

Aláírta Klaus Johannis államfő a szükségállapot további harminc nappal való meghosszabbításáról szóló rendeletet. Mindezt maga az elnök jelentette be keddi sajtónyilatkozatában.

Hirdetés

Kijelentette: ennek nyomán csütörtökön megszavazzák a rendeletet, amelyen egyébként a parlament nem módosíthat, nem lehet hozzá mellékleteket csatolni.

Idézet
A kormányt nyilvánvalóan számon lehet kérni, de két különböző dologról van szó. Csütörtökön az elnöki rendeletről szavazunk, a kormány eddigi döntéseinek a bírálata, illetve, ha szükséges, a szankcionálása viszont más kérdés.

Azt láttuk, hogy az elmúlt időszakban nem volt mindenki fegyelmezett, hogy ilyen körülmények között is voltak problémák, és tenni kell még egy erőfeszítést a következő hetekben, hogy fékezzük, nyújtsuk el a járvány terjedését annyira, hogy az egészségügyi rendszer teherbíró-képességét ne haladja meg az intenzív osztályra kerülő betegek száma” – mondta lapunknak Kelemen.

Kérdésünkre kijelentette: feltételeket nem is szabhatnának az elnöki rendelet támogatásához, azt csak megszavazni vagy elutasítani lehet, kiegészíteni nem.

„A kormányt kell kérni – és ezt kértük és kérni is fogjuk –, hogy álljon elő gazdasági intézkedés-csomaggal. Nincs bátorsága, fantáziája, hogy lépjen. Amikor a környéken, az EU-ban mindenhol elfelejtették a költségvetési deficitet és az eladósodási plafonokat, amikor a GDP 18-20-30 százalékát fordítják gazdaságélénkítő csomagokra, a munkahelyek megőrzésére, akkor itt azt látjuk, hogy a kormány részéről ahányan beszélnek, annyiféle dolgot mondanak, és még azt az egyszerű történetet sem tudták még végigvinni, hogy a hitelek törlesztését halasztani lehessen, nem kötöttek a bankokkal megállapodást.

Idézet
Azt látjuk, hogy a technikai munkanélküliségen kívül még semmilyen olyan intézkedést nem hoztak, ami a munkavállalókat védené, és a munkahelyeket megőrizné. Totojázás, bizonytalanság és ötlethiány látszik. Ezt azonban a kormányon kell számon kérni, nem az elnöki rendeleten” 

– szögezte le Kelemen. Hozzátette: a kormány intézkedéseivel kapcsolatban időnként vannak fenntartásai, ezeket el kell mondani, ugyanakkor a kormányoldal húszszázalékos parlamenti támogatottsággal úgy tesz, mintha hetven százaléka lenne, és nem tárgyal senkivel. „Ez nem jó, de nem lehet az elnöki rendeleten számon kérni” – nyomatékosított lapunknak Kelemen.

Kelemen Hunor szerint a jelenlegi helyzetben indokolt a szükségállapot meghosszabbítása •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Kelemen Hunor szerint a jelenlegi helyzetben indokolt a szükségállapot meghosszabbítása

Fotó: Rostás Szabolcs

Ugyanakkor jó egy hónapnyi viszonylagos nyugalom és konszenzus miatt ismét fellángoltak a politikai viták Romániában: az ellenzéki pártok jelentős része feltételeket támaszt ahhoz, hogy megszavazza a szükségállapot meghosszabbítását a parlamentben.

A vita hétfőn személyeskedésbe torkollt, miután Florin Cîţu pénzügyminiszter bűnözőknek nevezte azokat, akik nem akarják megszavazni a különleges jogrend időtartamának meghosszabbítását, Marcel Ciolacu az ellenzék legnagyobb pártjának számító Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pedig erre a kormányt vádolta a polgárok ellen elkövetett „bűncselekményekkel”.

Ciolacu és több más ellenzéki politikus ahhoz a feltételhez kötötte a hosszabbítást, ha az államfő figyelmet szentel „a gazdasági katasztrófa megelőzésének”.

„Nem egyezünk bele abba, hogy a polgárok és a gazdaság elveszítsenek egy újabb hónapot. (…) Ők betöltötték állampolgári kötelességüket, otthon maradtak, és betartották a hatósági előírásokat. De mit tett a román állam értük a szükségállapot első hónapjában? Több mint 1,2 millió ember veszítette el a munkahelyét vagy van kényszerszabadságon, több tízezernyi céget bezártak, és több milliárd euró veszett oda. Ilyen körülmények között a szükségállapot meghosszabbítása minimális garanciák nélkül, amelyek szavatolják, hogy meghozzák a korrekt és szükséges intézkedéseket a gazdasági katasztrófa megelőzésére, totális felelőtlenség volna” – fogalmazott Ciolacu.

Nem Ciolacu az egyetlen, aki feltételeket támaszt: Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke leszögezte: márciusban azért szavazták meg a korlátozó intézkedéseket, mert azt hitték, a demokratikus szabályok akadályozzák a kormányt a vírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedések meghozatalában. Ehhez képest most úgy látja: nem a demokrácia akadályozza a kormányt, hanem a tapasztalathiány és az előrelátásra való képtelenség.

Úgy véli, a katonai rendeletek ráadásul megkönnyítik a polgárokkal szembeni visszaéléseket. Kedden is leszögezte: pártja nem ad biankó csekket a kormánynak, ha az nem áll elő intézkedéscsomaggal a járvány elleni küzdelem terén, illetve a gazdaság újraindításának témájában.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) megszavazza a szükségállapot harmincnapos meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet.

Eközben ellenzéki pártok vezetői – a PSD és az ALDE elnöke mellett Kelemen Hunor, az RMDSZ és Victor Ponta, a Pro Románia, valamint Varujan Pambuccian, a kisebbségi frakció vezetője – nyílt levelet intéztek a kormányhoz, amelyben együttműködést javasolnak a kormánynak a gazdaság újraindításában, illetve a járvány leküzdésében, ennek érdekében egyeztetést kezdeményeznek a parlamenti pártok között.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által

Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

2026. június 25., csütörtök

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz

Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz
2026. június 25., csütörtök

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt

Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait

Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait
2026. június 24., szerda

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert

Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert
2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
2026. június 24., szerda

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá

Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá
Hirdetés
Hirdetés