
Kifizetődő. Bár sokan ódzkodnak tőle, a jelenlegi üzemanyagárak mellett viszonylag gyorsan megtérül az autógázra való áttérés
Fotó: Pinti Attila
Gépkocsitól és vezetési stílustól függően akár 40 százalékot is spórolhat az üzemanyagköltségeken, aki úgy dönt, autógázrendszert szereltet járművébe – jelentette ki egybehangzóan a Krónika kérdésére egy autógázrendszereket szerelő szerviz tulajdonosa és egy autógázrendszerrel működő gépkocsi vezetője is. Őket azt követően kérdeztük, hogy kiderült: az üzemanyagok drasztikus drágulása nyomán egyre többen választják ezt az alternatívát.
2022. július 22., 08:262022. július 22., 08:26
Egyre többen keresik az alternatív megoldásokat a meredeken dráguló üzemanyagok miatt, így megnőtt azok száma, akik beszereltetik a gépkocsijukba az LPG-vel (Liquefied Petroleum Gas) működő gázkészüléket. Miután a tavalyi esztendőhöz viszonyítva mintegy 60 százalékkal drágult a benzin és a gázolaj, a Román Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR) adatai szerint egy év alatt mintegy 25 százalékkal nőtt az autógáz-használatra átszerelt gépkocsik száma – idén májusban és júniusban mintegy 2500 gépkocsi-tulajdonos választotta ezt az alternatívát.
Sándor Zoltán sepsiszentgyörgyi vállalkozó már több mint tíz éve foglalkozik autógázrendszerek szerelésével. A Krónika megkeresésére most elmondta, idén valóban megnőtt az érdeklődés a lehetőség iránt, viszont a pandémia éveiben szinte senki nem szereltette át a gépkocsiját. Akkor nem jártak hosszú utakra, nem mentek kirándulni, nyaralni az emberek, így nem tartották fontosnak, hogy költségtakarékosabb megoldást válasszanak, részletezte a vállalkozó.
A vállalkozó ugyanakkor arra számít, hogy ősszel megnő a kereslet, a tapasztalatai szerint, ha többen indulnak együtt nyaralni, és a csapatban van egy LPG-s autó, hazatérés után a többiek is megfontolják az átállást, mert megtapasztalják, hogy ezzel a megoldással mennyit lehet spórolni.
Sándor Zoltán elmondása szerint a rendszer beszereltetése az elmúlt 3–4 évben mindössze 10 százalékkal drágult, az ár azonban gépkocsifüggő, mert az új autók esetében már nagyon drága a gázrendszer. Egy átlagos, 8–10 éves, középkategóriás gépkocsikba már 3000–3500 lejért be lehet szerelni a rendszert, ám egy új gépkocsinál ez a befektetés már 10 ezer lejig is felmehet. Szintén a gépkocsi típusától függ, hogy mennyi idő alatt térül meg a befektetés, ám a szakértő szerint általában tízezer kilométeren lehet annyit spórolni az üzemanyaggal, hogy a rendszer beszerelésére fordított pénz megtérül.
– mondta a vállalkozó, aki azt tapasztalta, hogy az üzemanyagköltség mintegy 40 százalékkal csökken, még úgy is, hogy a rendszer karbantartási költségeit beleszámoljuk.
Az autógázrendszert ugyanis most már elektronika vezérli, hasonló a fenntartása, mint a motornak, tehát egy bizonyos kilométerszám megtétele után érdemes elmenni vele a szervizbe.
Van, hol tölteni. Amióta megnőtt a gázüzemű autók népszerűsége, elterjedtek az LPG-kutak is
Fotó: OMV.ro
A vállalkozó ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmünket, hogy ahhoz képest, hogy ez egy pénztárcakímélő megoldás, viszonylag kevesen élnek vele, a székelyföldi megyékben még kevesebben, mint az ország többi részeiben, ahol becslése szerint mintegy 70 százalékkal több az átalakított autó. Sándor Zoltán úgy látja, sokan előítéletekkel viseltetnek az autógáz iránt, „restellik, hogy LPG-t kellene tankolniuk”, vagy veszélyesnek tartják a rendszert, robbanástól tartanak.
Meglátása szerint az előítéletek a múltban gyökereznek, a kilencvenes években improvizált rendszerek voltak, bekötöttek slaggal egy gázpalackot az autóba, érződött a gázszag, és valóban fennállt a robbanás veszélye. Ma már elmondása szerint teljesen biztonságosak az elektronikusan vezérelt rendszerek, egyetlen hátrányuk, hogy a csomagtartóból helyet vesznek el. Az LPG a levegőnél sűrűbb gázelegy, szivárgás esetén kiszorítja a levegőt, ezért a gázüzemű autók sok esetben nem hajthatnak be a mélygarázsokba, azonban a legújabb modellekre már nem vonatkozik a tiltás.
„Az LPG-ből tapasztalataim szerint mennyiségileg 20–30 százalékkal többet fogyaszt az autó, mint benzinből” – vont mérleget lapunk megkeresésére egy gépkocsi-tulajdonos, aki már hét éve beszereltette gépkocsijába a gázüzemű rendszert. Hangsúlyozta, a fogyasztás mennyisége szoros összefüggésben áll a vezetési stílussal, az átlagosan megtett út hosszával, ám olyan körülmények között, hogy jelen pillanatban a benzin kétszer olyan drága, mint az LPG, a megtakarítás 40 százalékos.
Fotó: Pinti Attila
Az LPG-s autót vezető sofőr kérdésünkre arra is kitért, hogy régebben kevesebb LPG-kút létezett, azonban ma már ez nem jelent akadályt, hiszen az utóbbi években megnőtt a gázüzemű autók népszerűsége,
„Másrészt, ha kifogy az LPG, a gépkocsi elektronikája visszaállítható benzinüzemre, és hagyományos üzemanyaggal lehet menni tovább. Ugyanakkor több telefonos applikáció létezik, melyek jelzik, hol lehet LPG-t tankolni, milyen áron és milyen minőségben” – mutatott rá a gépkocsi-tulajdonos.

Az üzemanyagáraknak is követniük kell a kőolaj árának zsugorodását – jelentette ki egy televíziós interjúban Virgil Popescu energiaügyi miniszter, aki bízik abban, hogy az elkövetkező időszakban csökkenni fog a benzin és a gázolaj ára is.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
szóljon hozzá!