Hirdetés

Románia lemaradhat a területalapú támogatásokról

Fél évvel a csatlakozás előtt káosz uralkodik a mezőgazdasági kifizető ügynökségen Székház és irodai felszerelések nélkül, létszámhiánnyal dolgozik az európai mezőgazdasági kifizetések ügynökségének (APIA) székelyudvarhelyi fiókja. Megyei és országos szinten sem jobb a helyzet, annak ellenére, hogy az országjelentésben az egyik figyelmeztető piros zászlót éppen a támogatási rendszerek fogadására képtelen APIA miatt kapta Románia.

2006. augusztus 08., 00:002006. augusztus 08., 00:00

Hargita megyében egyelőre csak a csíkszeredai központnak van felszerelt irodája, Székelyudvarhelyen október elejére újítanak fel két irodahelyiséget a Rákóczi út 84. szám alatt. Két helyiségben, összesen negyvenhat négyzetméteren fog dolgozni az a tizenegy személy, aki Udvarhelyszék kétharmadának mezőgazdasági támogatásait összesíti, a pályázatait segít kitölteni, és ellenőrzi a bevitt adatok helyességét. A tejtermelési, állattenyésztési, növénytermesztési támogatásokat is ennek az irodának kell bonyolítania, négyen foglalkoznak majd a területalapú támogatásokkal.
„Számítógépekkel, fénymásolókkal, térképekkel, irattárral szűkösen fogunk elférni a két irodában, nemhogy megfelelően dolgozni tudjunk” – panaszolta Mika Dezső, az udvarhelyi régió egységes területalapú támogatásokért felelős mérnöke.
Az ügynökségnek október 31-éig kellene felkészülnie arra, hogy Románia 2007-es csatlakozása után biztosítani tudja a 480 millió euró, egységes területalapú támogatásként rendelkezésre álló pénz kifizetését. Udvarhelyen jelenleg hat munkatársa van az APIA-nak, a múlt hét végén versenyvizsgát szerveztek, s remélik ezúttal sikerül kiegészíteni a létszámot. Az ügynökség munkáját nemcsak a személyzet és az irodák hiánya hátráltatja. Az egységes területalapú támogatás igényléséhez légi felvételek alapján készített, úgynevezett blokktérképeken azonosítani kell a parcellákat. Hargita megye 67 közigazgatási egységének területéről kellene blokktérképet kapnia a megyei ügynökségnek, eddig azonban mindössze 13 érkezett meg. Az udvarhelyi központhoz a fenyédi, a parajdi és a korondi adatok érkeztek meg, a keresztúri központhoz azonban még egyetlen blokktérkép sem jutott el, így huszonhárom udvarhelyszéki helységben egyelőre csak a polgármesteri hivatalok saját térképein azonosítják be parcelláikat a tulajdonosok. „Országos szinten még így is jól állunk – mutatott rá Kerekes Melinda, a Hargita megyei APIA igazgatója. – Brassó megyében több mint ötven helységből csak négynek készült el a blokktérképe, Kovászna megye 67 településéből csak hatnak.” Hargita megyében 187 ezer hektár földterülettel rendelkezik az a harmincezer gazda, aki igényt tart a támogatásra.
„Romániában a csatlakozást követően az egységes területalapú támogatás, a SAPS lesz az első olyan, brüsszeli alapból folyósított pénz, amely a mezőgazdasági termelő és az Unió közvetlen jogviszonya révén érkezik. Normatív támogatás, de egyéni igénylés alapján, meghatározott feltételek mellett fizetik ki, az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap (FEOGA) garanciarészlege finanszírozza” – tájékoztatott Mika Dezső. A támogatást kérhetik a legalább egy hektár vagy annál nagyobb területtel rendelkező gazdálkodók, de a parcellák nem lehetnek 30 árnál kisebbek. „Három harmincáras és egy tízáras parcellára nem kapható támogatás, hiába teszi ki a parcellák összege az egy hektár birtokot” – magyarázta Mika. A hegyvidéki, elaprózott birtokszerkezetet figyelembe véve a területek hatvan, a tulajdonosok ötven százaléka teljesíti ezt a feltételt, de a várható támogatás, az uniós elvárás ellenére sem indult el egy spontán tagosodás, hogy öszszefüggőbb birtoktestek alakuljanak ki. „Az emberek ragaszkodnak az „ősihez”, a saját földjükhöz, még akkor is, ha emiatt elesnek a támogatástól. Pedig nemcsak megművelt földekre kérhető: jogosult a támogatásra minden igénylő, ha a földje bizonyos feltételrendszernek megfelel. Gyommentes, erózió ellen védett, karbantartott földek, tehát akár legelők használói is jogosultak kérni a támogatást.”
A kéréseket 2007. január 15. és május 15. közötti időszakban kell eljuttatni Brüsszelbe.
Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés