Hirdetés

Megszabták a cukorkvótát

Kovászna megyében 2006-ban rekord cukorrépa-termést gyűjtöttek be a gazdák. Az elmúlt esztendőben Háromszék az 1989 utáni legjobb cukorrépa-hozamot könyvelhette el, ugyanis a termelők 100 ezer tonna terményt gyűjtöttek be a földekről, és ez a mennyiség szinte duplája a 2005-ös termésnek. Barabás Géza, a Kovászna megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint a rekordtermés annak köszönhető, hogy Háromszéken 1600 hektárról 2700 hektárra növekedett a cukorrépával beültetett terület.

2007. január 16., 00:002007. január 16., 00:00

Az igazgató elmondta, tavaly a burgonyatermés hozama visszaesett, ezért sok termelő úgy gondolta, földjeire nem krumplit, hanem inkább cukorrépát ültet, amely nem olyan igényes növény, mint a burgonya. Barabás Géza szerint egy tonna leadott terményért a gazda 53 és 57 kilogramm közötti cukormennyiséget kap.
Dan Motreanu mezőgazdasági miniszter december végén aláírta a cukorgyárak által felhasználható cukorrépakvótára vonatkozó határozatot. Az EU-val folytatott tárgyalások során Románia kvótája a jövő esztendőre 109 164 tonna répából nyert cukor előállítása, 329 636 tonna nyerscukor feldolgozása, valamint 9 981 tonna, az üdítők gyártásában nyersanyagként használt izoglukóz előállítása. A gyártók a kvóta függvényében határozzák meg, hogy mennyi cukrot kell előállítaniuk, mekkora mennyiségű nyerscukrot importálnak majd, és a kvóta alapján kötik meg a szerződéseket is. A kvótát a mezőgazdasági minisztérium a következő idãszakokra osztotta el: fehér cukor – a 2007–2008-as kereskedelmi évtől kezdődően, nyerscukor és izoglukóz – a január 1–szeptember 30. közötti időszakra. A kereskedelmi év október 1-jén kezdődik, és a következő év szeptember 30-án ér véget.
Romániában kilenc cukorgyár működik, Bodfaluban, Ludason, Nagyváradon, Romanban, Buzãuban, Corabia, Urziceni, Cãlãraºi és Lieºti településeken. Ebben az évben a cukorrépával bevetett területek az országban 36 544 hektárra emelkedtek, míg tavaly csak 19 ezer hektáron termett cukorrépa. A gyártók adatai szerint a következő években növekedhet a cukorrépával bevetett területek nagysága. Románia lakossága évente átlag 550 ezer tonna cukrot használ, a szükségletet a hazai cukorrépa termelésből, és a nyerscukor importból fedezik. Az országban feldolgozott importált nyerscukor a hazai szükséglet 85 százalékát fedezi.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés