Hirdetés

Hatékonyabb uniós támogatáslehívást ígérnek

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium, valamint a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) volt vezetőségét teszi felelőssé Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter, amiért Romániának 2015 végén egymilliárd eurót kellett visszafizetnie az Európai Uniónak.

Kőrössy Andrea

2016. június 16., 15:142016. június 16., 15:14

A tetemes összeghez ráadásul további 800 millió euró adódik hozzá pénzügyi kiigazítások miatt, így az ország a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusban gyakorlatilag 1,8 milliárd eurót vesztett a vidékfejlesztési alapból. Az agrártárca vezetője elmagyarázta: a volt vezetőség rengeteg hibás döntést hozott, emiatt tavaly 800 millió euró értékben vontak vissza támogatási szerződéseket. „Olyan gazdákról beszélünk, akik finanszírozást nyertek, de nem rendelkeztek elég önrésszel a projekt kivitelezéséhez” – mutatott rá Achim Irimescu.

A miniszter arról biztosította az érintetteket, hogy az új, 2014–2020-as költségvetési ciklusban elődeihez képest másképp fog eljárni, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő. Mint kifejtette: amikor a sikeres pályázók aláírják a támogatási szerződést, nem lesz elvárás, hogy felmutassák a teljes önrészt, azaz nem kell már akkor bizonyítaniuk, hogy rendelkeznek a szükséges mennyiséggel. „Tisztában vagyok vele, hogy önök vállalkozók, folyamatosan szükségük van beruházásra fordítható pénzre, így nem várható el, hogy egy bizonyos összeg hosszú ideig zárolva legyen a bankszámlájukon” – érvelt a tárcavezető.

Az ígéret szerint így a befektetőknek az első, 25 százalékos részlet befizetésekor kell felmutatniuk az összegre vonatkozó bizonylatot. „Ekkor kell a minisztériumnál jelentkezniük a költség megtérítésére. Ha nem rendelkeznek az összeggel, kapnak egy hónap türelmi időt, ha pedig akkorra sem változik a helyzet, szerződést bontunk, a finanszírozást pedig olyan projektnek adjuk, amelyet meg tudnak valósítani” – magyarázta Irimescu. A vidékfejlesztési program keretében 2007 és 2013 közötti uniós alapok lehívási rátája 88,34 százalékos volt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés