Hirdetés

Három héten múlik a bőség

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Agrárszakértők szerint még nem veszélyezteti az idei termést a szokatlanul enyhe időjárás. Egyelőre nincs vészhelyzet: a szántóföldi kultúráknál április a kritikus időszak, a zöldség-, illetve gyümölcsféléknél pedig csak akkor lehet gond, ha a mostani meleg még legalább három hétig kitart – nyugtatnak meg a mezőgazdasági szakértők. A Krónika arra volt kíváncsi: okozhat-e károkat az évszakhoz képest szokatlanul enyhe, sőt meleg időjárás.

Benkő Levente

Benkő Levente

2007. január 16., 00:002007. január 16., 00:00

Attól tartanak, hogy ilyen körülmények között igen korán kirügyeznek a szőlők és a fák, és egy esetleges fagy tönkreteszi a termést. Aggodalmukat fokozza, hogy a tavasz hírnökeként számon tartott hóvirág a szokásosnál majdnem másfél hónappal korábban javában virágzik. „Nem jó jel, túl korán jön a meleg, előfordulhat, hogy termés nélkül maradunk” – mondogatják a gazdák.

Isten kezében van a termés

„Nem ez az első eset, hogy az évszakhoz képest ilyen meleg van. Emlékszem, gyermekkoromban volt olyan év, hogy juhméréskor, azaz május hatodikán már piros cseresznyét ettünk, de ez nagyon ritkán fordult elő” – emlékszik Balla Tamás magyardécsei magángazdálkodó. A kertészeti szakember is úgy látja: különösebb aggodalomra egyelőre nincs ok, mert a rügyképződés még nem indult el, de ha a jelenlegi meleg még két-három hétig kitart, abból komoly baj lehet, és veszélybe kerülhet az idei termés, és ezzel együtt a jövedelem is. Emlékei szerint legutóbb három-négy évvel ezelőtt fordult elő, hogy a tavasz a szokásosnál korábban jött, és május közepén már vihették az érett cseresznyét Erdély és a Kárpáton-túli vidékek piacaira. A Beszterce-Naszód megyei színmagyar falu szinte kizárólag cseresznye, szilva és almatermesztésből él. „Csakhogy akkor szerencsénk volt, mert az időjárás végig enyhe maradt, és nem következett be a rügyeknek ártó fagy” – szögezi le Balla Tamás, aki reméli, hogy két-három héten belül elmúlik a meleg, és „normális téli” lesz az idő. „Mifelénk az emberek Istenre szokták bízni az ilyesmit” – taglalja Balla Tamás. Van, aki a korai rügyeket szalmás-trágyás keveréket égetve füstöléssel védi meg a fagytól, de hatékony eljárásnak bizonyult a fák vízzel való locsolása is: a víz ráfagy a fák ágaira, így a rügyekre is, és elszigeteli, megvédi azokat a fagytól.
„Ez valóban hatásos védekezési módszer, de csak akkor alkalmazható, ha a hideg nem nagyobb –5, –6 Celsius-foknál” – véli Balogh Gyula borosgazda. A Maros megyei Kelementelkén falustársaival huszonöt hektárnyi szőlőn gazdálkodó szakember szerint a január–februári időszak valóban veszélyes mind a gyümölcsfákra, mind a szőlőre nézve, s ezt fokozza a szokatlanul enyhe idő. „Vészharangot azonban nem szabad kongatni, mert naponta végzett megfigyeléseink szerint térségünkben még sem a gyümölcsfák, sem a szőlő nem rügyeznek” – magyarázza a szakember hozzátéve, hogy a meleg viszont elősegíti a rovarok és a gombafélék támadását. Azt mondja, az enyhe időjárásban a szokásosnál korábban megélénkül ezek szaporodása és tevékenysége, ez is komoly veszteséget okozhat, amit azonban megfelelő vegyszeres, így például kékköves oldat permetezésével ki lehet védeni.

Barométerek a gyümölcsfák

Az agártárca szakértői szerint tehát egyelőre különösebb aggodalomra nincs ok. A Mezőgazdasági, Erdőgazdálkodási és Vidékfejlesztési Minisztérium (MAPDR) gyümölcs-zöldség osztályának vezetője, Cornelia Ionescu szerint a fák ebben az időszakban még akkor sem rügyezhetnek, ha a nappali hőmérséklet már-már a márciusi-áprilisinak felel meg. Hiába emelkedik olykor 10 Celsius-fok fölé a nappali hőmérséklet, az éjszakai, fagypont közeli vagy alatti hideg nem teszi lehetővé a rügyképződést. „Bukarest környékén magam is nevelgetek néhány gyümölcsfát, amelyeket valóságos barométerekként is figyelek. Ezek még nem rügyeznek, tehát ha Bukarest környékén, az erdélyinél vagy a moldvainál néhány fokkal melegebb vidéken még nem rügyeznek a gyümölcsfák, akkor egyelőre más, hidegebb vidékeken sem lehet baj” – véli Cornelia Ionescu. Ugyanakkor hozzáteszi: ha a jelenlegi meleg további három hétig fennmarad, már beindul a rügyfakadás, és egy esetleges fagy országszerte tönkreteheti az idei termést. Közlése szerint egyelőre az ország egyetlen vidékéről sem kaptak jelzést arról, hogy a gyümölcsféléket veszély fenyegetné, egyben reményét fejezi ki: „Lehetetlen, hogy tovább tartson ez a meleg, elkerülhetetlen, hogy ne legyen fagy január végén, illetve február folyamán”.
„A MAPDR-hez a szántóföldi terményekről sem érkezett jelentés bárminemű károsodásról” – szögezi le Vasile Stancu. A minisztérium szántóföldi növénytermesztési igazgatóságának osztályvezetője szerint a szántóföldi terményeknél nem az enyhe időjárás és az esetleges fagy, hanem a vízhiány lehet ártó tényező. A mostanában tapasztalható meleg csak akkor lehet káros, ha tavaszig egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés csapadék hull. „A talajban jelenleg van annyi víztartalék, hogy az őszi vetések ne szenvedjenek hiányt, illetve ne károsodjanak. A vetések szépen és egészségesen gyökereztek országszerte, a kritikus időszak április, ekkor ugyanis a növényzet sarjadásához és fejlődéséhez a meleg mellé elegendő víz is kell, és ha addig nem hull a hó vagy eső, a szárazság komoly bajokat okozhat” – fejti ki a szakértő.

B. L.


Keret
Enyhül a meleg, komoly csapadék nem várható
Az idén január közepén mért hőmérsékleti értékek a sokévi átlaghoz képest 10–12 Celsius-fokkal magasabbak. Az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) tegnapi közlése szerint a január közepén mért országos szintű sokévi átlag legalacsonyabb hőmérsékleti értékei –13 és –3 Celsius-fok volt, a legmagasabbak pedig –3 és –4 Celsius-fok között alakultak, idén a legalacsonyabb értékek –3 és plusz 8, a legmagasabbak pedig plusz 4 és plusz 15 Celsius-fok között alakulnak. Az ANM szerint a mostani meleg a héten is kitart, a jövő hét elején viszont enyhe lehűlés várható; a hőmérséklet azonban még így is 4–5 Celsius-fokkal magasabb lesz az időszak eddig mért sokéves átlagánál. Az ország nyugati, északi, központi és dél-délkeleti részében kisebb esők, hegyvidéken enyhe havazás is előfordulhat.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés