Hirdetés

Gazdálkodás cófalvi mintára

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Egy liter ásványvíz drágább, mint egy liter tej Kihasználják az őszi kormánytámogatást, ha meglesz rá a saját negyvenszázalékos tőkéjük – mondta lapunknak Szentgyörgyi Ernő cófalvi gazda, aki úgy véli, ez a lehetőség még a kis háromszéki település számára is javulást hozott.

2006. augusztus 15., 00:002006. augusztus 15., 00:00

A Sepsiszentgyörgy és Kovászna között fekvő, mindössze kétszáz lelket számláló településen, kihasználva a kormánytámogatást, tízen vásároltak fejőgépet, illetve más mezőgazdasági eszközt: kaszálógépet, szénaforgatót. A kormány által biztosított hatvan százalékot a gazdáknak negyvenszázalékos önrésszel kellett kipótolniuk, ahhoz, hogy beszerezhessék a mezőgazdasági gépeket. A legtöbben fejőgépet vásároltak, ami nemcsak sokat könnyít a munkán, de az Európai Unió által előírt tejminőség megvalósításához is nélkülözhetetlen.

Saját műhely a saját gépeknek
A Szentgyörgyi család valamennyi tagja a mezőgazdaságból él. A két férfi, apa és fia a mezőn dolgozik, szánt, vet, arat, traktorral járja a határt, karbantartja a gépeket. Az asszonyok, Mária és menye, Kinga a ház körül tevékenykednek: ellátják a teheneket, a disznókat, a majorságot, illetve a ház mögött a veteményest gondozzák. Se szabadnap, se vakáció, a munka mindennap ugyanaz: reggel korán fejés, a tehenek indítása a legelőre, majd a többi állat etetése. Ha szükséges, az asszonyok is kimennek a mezőre vetni, kapálni, terményt begyűjteni. Betakarításkor megszaporodik a dolog, hiszen napszámosokat fogadnak, akiket jól kell tartani, ha jó munkát igényelnek tőlük.
Késő délután lépünk be a Szentgyörgyi család kapuján, készülnek a fejéshez, a csorda a kapu előtt halad el, kilenc fejőstehén és két borjazó tér be az istállóba. Először lemossák, tisztítják az állatokat, majd megkezdik a fejést. Fejőgéppel könnyebben haladnak, mint korábban kézzel. Anya és fia dolgozik az istállóban, miközben az idősebb Szentgyörgyi Ernő is megérkezik a mezőről, rossz hírrel: elromlott a kaszálógép, meg kellett szakítani a munkát. Fejés után félrevonul a két férfi a műhelybe: „Ez akár hajnalig is eltarthat, nem tudom még, mi a baj, szét kell szednünk a gépet” – vakarja fejét az idősebb gazda, aki saját maga javítja, szereli mezőgazdasági gépeit a gazdaság műhelyében.

Az istálló a pénzforrás
A tejet a környékbeli feldolgozó cég vásárolja fel, amely mindig időben fizet, soha nem késik. A gondok mégsem kerülik el a Szentgyörgyi-portát, mert a tej után begyűlt összeg egyre kevesebbet ér. „Nálunk az istálló a pénzforrás, a bank, a tehenek biztosítják az állandó bevételt, az a fizetés, abból kell gazdálkodnunk” – magyarázza Mária, aki a „tejpénzből” fizeti az áramot, a telefont, abból jut kenyérre, mosószerre és a háztartásban szükséges dolgokra. Míg évekkel korábban a tej árából még megtakarítani is lehetett némi pénzt, ma már nem ritka, hogy a legfontosabbakra sem elég. A tej literéért a feldolgozó mindössze 60–63 banit ad, míg 1,80-ért értékesíti. „Egy liter borvíz itt, a borvizek hazájában többe kerül, mint egy liter jó minőségű tej” – panaszolja Mária. Mivel a „tejpénzből” nem futja, a nagyobb kiadásokat a sertések eladásából biztosítja a család.

A nehézségek ellenére is optimisták
A gazdálkodók jövedelmének kilencven százalékát felemészti a műtrágya, az üzemanyag, a vegyszer, melyeknek árát a valuta árfolyamához viszonyítják, a termény eladási értéke viszont évek óta nem emelkedett. A felvásárlás akadozik, a piacot a viszonteladók uralják, akik sokat nyernek egy-egy üzletkötésen, a megszorult gazdák pedig kénytelenek rossz üzleteket kötni.
A háromszéki gazdálkodók a rengeteg nehézség ellenére sincsenek elkeseredve. Idősebb és ifjabb Szentgyörgyi Ernő is úgy véli, javult az életszínvonal az elmúlt években. Az emberek optimisták, bíznak a jövőben. „Itt mindenki dolgozik, senki nem mondja azt, hogy nem érdemes. Nem mennek el külföldre, nem hagyják parlagon a földeket, élnek, dolgoznak, gyerekeket nevelnek. Ez a jövő” – fejti ki véleményét a cófalvi életről a háromszéki gazda.
Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés