Az ország harminc megyéjének 238 településén pusztított idén a sertéspestis. Az Országos Állategészségügyi Hatóság adatai szerint év elejétől mostanig 397 gócpontot tartottak nyilván az ország különböző részein, és mintegy 2500 állatot érintett a betegség.
Túlzó követelményeket támaszt az Unió a szarvasmarha-tenyésztőkkel szemben
A szarvasmarha-tenyésztőknek helyi egyesületekbe történő önszerveződése, majd a szervezetek szövetségbe tömörülése Erdélyben stratégiai fontosságú. A szervezkedés célja olyan regionális föderáció létrehozása volt, amely nemcsak érdekszövetségként működik, hanem komolyabb szakmai feladatokat is ellát.
Bár nem volt akkora látogatottsága, mint az egy hónappal ezelőtt szervezett Agraria kiállításnak, a kilencedik Foresta – Eurosilva Expó a szervezők szerint sikeres volt.
Negyvenezer eurós támogatásban részesülhetnek az uniós csatlakozást követően azok a fiatalok, akik vidékre költöznek, és mezőgazdasággal kapcsolatos vállalkozásba kezdenek.
Az eddiginél nagyobb összegű nyugdíjat kaphatnak mindazok, akik a rendszerváltás előtt mezőgazdasági termelőszövetkezetekben dolgoztak, amennyiben a parlament elfogadja Pete István Bihar megyei RMDSZ-szenátor erre vonatkozó törvényjavaslatát.
Érdekvédelmi szövetségre lenne szükség a Maros megyei Udvarfalván
A Marosvásárhelytől hat-hét kilométerre fekvő Udvarfalva két dologról volt híres a kommunísta rendszerben, mindkettő a menetrend szerinti autóbuszjárathoz kapcsolódott.
Huszonhét háromszéki gazdát perel be a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, mivel nem fizették vissza a szabálytalanul felhasznált vetőmag-támogatást.
Üzemanyag-támogatást igényelhetnek a mezőgazdasági munkálatok elvégzésére a gazdálkodók. Bár a tavaszi munkálatokra május 20-áig lehetett támogatást igényelni, a további tennivalókra: növényápolásra, kezelésre, betakarításra folyamatosan, egész évben vásárolható kedvezményezett áron üzemanyag.
Két, az erdős területeket rehabilitáló programot is kezdeményeztek a hatóságok idén tavaszszal. Az egyik program az erdők fertőtlenítése: Romániában ugyanis a rovarfertőzéses erdők összterülete 556 ezer hektár, ebből 1140 hektár van magántulajdonban.
Beszélgetés Sebestyén Csabával, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnökével
Sebestyén Csabával, az RMGE elnökével beszélgettünk arról, hogy a májusi uniós országjelentés milyen vonatkozásban marasztalja el a mezőgazdaságot. Sebestyén szerint a jelentés arról szól, hogy hiába lesz az ország az Unió tagja, nem kapunk agrártámogatásokat, mert Románia nem hozta létre az Unió által megkövetelt intézményrendszert. Az elnök azt is nehezményezi, hogy a...
Növekszik az EU-konform tejbegyűjtő központok száma Székelyföldön
EU-konform tejbegyűjtő központot avatnak ma a Siménfalva községhez tartozó Kobátfalván. Az egymilliárd régi lej értékű beruházást pályázatokból és kormánytámogatásból valósította meg a helyi szarvasmarha-tenyésztők egyesülete. Hasonló létesítményt hoztak létre a hónap folyamán a háromszéki Illyefalván is.
Korszerű istállómodellt is bemutattak a kolozsvári mezőgazdasági kiállításon
Eddig nem tapasztalt érdeklődés övezte a tizenkettedik alkalommal, május 16–20. között megszervezett Agraria kiállítást Kolozsváron. Az ország második legnagyobb mezőgazdasági kiállításán – a legnagyobbnak az általában novemberben megtartott Indagra bukaresti expót tartják a szakemberek – 6500 négyzetméteren 200-nál több cég mutatkozott be, és állította ki termékeit az...
Nemzetközi csereprogramok fiatal mezőgazdászoknak az Agro-Verde-programmal
Külföldi mezőgazdasági gyakorlat lehetőségét kínálják fiatal mezőgazdászoknak azok a programok, amelyeket az Agro-Verde Kft. már több mint két éve működtet Gyergyószentmiklóson.
Belterjes gazdálkodást folytatnak a Maros megyei Mezőmadarason
Kutyaugatás, pulykák hangoskodása közepette közelítünk Szalayék portájához, ahol gazdasági épületek, istállók, ólak, ketrecek, takarmánytároló kasok és csűrök, mezőgazdasági gépek látványa fogad, és a gyümölcsfák között virágoskerttel körülvett családi ház.