
2008. november 21., 18:252008. november 21., 18:25
Bár az 1989 után Romániában is kibontakozó demokrácia elvileg mindenkinek esélyt nyújt a közéletben való érvényesülésre, a gyakorlatban ez igen mérsékelten és nehezen valósul meg – hangzott el a Nők a közéletben című kerekasztal-beszélgetésen Kolozsvárott. Egy nemrég készített felmérés adatai ugyanis azt mutatják, hogy míg például az Európa-szerte az e tekintetben élenjáró Norvégiában a vezető tisztségek 28,8 százalékát töltik be a nők – de a szebbik nem képviselői 22,8 százalékkal Svédországban, 20-szal Finnországban és 17,9 százalékkal Dániában is alaposan kiveszik a részüket a vezetésből –, addig Romániában a jelenlegi 469 fős parlamentben a hölgyek számára csak 50 hely jutott.
A romániai szenátusban a nők 9,4, a képviselőházban pedig 11,2 százalékban vannak jelen. A Tãriceanu-kabinet megalakulásakor – 2004-ben – ugyanakkor a 22 miniszteri tárcából mindössze 3 jutott a hölgyeknek, a minisztériumi vezető tisztségeket pedig jelenleg 62 százalékban férfiak töltik be. A helyzet a közigazgatásban ennél is rosszabb a nőkre nézve, hiszen a vezető tisztségek 80 százalékát a férfiak birtokolják, a megyei tanácsosok közül alig 16 százalék nő. Ilyen körülmények között a nők fokozottabb jelenléte és szerepvállalása segítését csak jogi eszközökkel lehet elérni – hangzott el az est során. A meghívottak – dr. Mócsy Ildikó fizikus, egyetemi tanár, Könczei Csilla, a Tranzit Alapítvány elnöke, Újvári Ildikó, a Szabadság című napilap főszerkesztője, Fekete Emőke, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke, Weghofer Erna, a Gaudeamus Alapítvány ügyvezetője, Szenczi Bianka politológus, az RMDSZ képviselőjelöltje és dr. Lukács Olga református lelkész, egyetemi tanár – saját tapasztalataikról beszéltek. Mint mondták, míg a politikai szférában a patriarchális társadalom szempontjai érvényesülnek – és a férfiak dominálnak –, addig olyan helyzetekben, amikor kizárólag a szakmai tudás a szempont, már sokkal kisebb a valószínűsége a nők negatív megkülönböztetésének.
Bár a kép itt is árnyalható, hiszen dr. Mócsy Ildikó arról számolt be, hogy az ő szakterületén, a Babeº–Bolyai Tudományegyetem fizika tanszékén soha semmilyen negatív megkülönböztetést nem tapasztalt, és a Kolozs Megyei Tanács élén Fekete Emőke sem szembesült ilyesmikkel.
Dr. Lukács Olga azonban elmondta, hogy a protestáns teológiai intézetben eleve meghatározott, 20 százalékos arányban vesznek fel nőnemű hallgatókat. Könczei Csilla szerint időbe telik még, míg a társadalom levetkőzi férfiközpontú szemléletét. „Pedig a tapasztalat egyértelműen azt mutatja, hogy a politikai-közigazgatási, egyszersmind közéleti szerepet vállaló nők kiváló és hasznos munkát végezve tisztességes módon helytállnak. Ezért mindenképpen tisztelettel és köszönettel tartozunk nekik” – fogalmazott László Attila, Kolozsvár alpolgármestere.
A kibontakozó vitában – hogy tudniillik a férfi vagy a nő a fontosabb a társadalomban – Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus-lutheránus püspök azzal oszlatott el mindenféle kételyt, hogy „A nők és a férfiak egyformán hasznosak”
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.