
Újszerű kezdeményezés indul a kincses városban: a Kolozsvári Városszépítő Egylet által július elején a nagyközönség számára meghirdetett pályázat célja augusztus végére megsokszorozni a belvárosi ablakokban és erkélyeken elhelyezett virágok számát.
2017. július 04., 13:172017. július 04., 13:17
A Virágos Kolozsvár elnevezésű mozgalom júliusi kezdéssel mintegy két hónapon át a polgárok bevonásával kívánja virágba „öltöztetni” a belvárosi ingatlanok ablakait és teraszait, a külvárosi részeken pedig a házak és tömbházak előtt gondozott területekkel igyekszik megörvendeztetni az arra járókat.
és ráirányíthatnánk a figyelmet Kolozsvár egy lehetséges új arcára, a virágos városra” – mondta Szenkovics Dezső, a Kolozsvári Városszépítő Egylet elnöke.
Bár az elmúlt években Kolozsvár tanácsa és polgármesteri hivatala, valamint az annak alárendelt intézmények sokat tettek a város esztétikus arculatának kialakítása érdekében, e tekintetben a kincses város mégis alulmarad más, Kolozsvárhoz hasonló nagyságú és fontosságú európai városokhoz képest, ahol a belvárosi ingatlanok ablakai, erkélyei tavasztól őszig virágba „öltöznek”.
Ha Ausztria, Németország, Hollandia, Svájc vagy akár Magyarország egyes városaiban sétálunk, azzal szembesülünk, hogy a belvárosok épületeinek homlokzatait, ablakait és teraszait az év jelentős részében színes virágok, növények teszik pompázatossá – fejtették ki a szervezők.
Gyorsan követőkre és támogatókra lelt a Gergely Balázs tanácsos által kezdeményezett projekt, miszerint a kolozsvári polgárok körében fel kellene gyorsítani egy olyan folyamatot, amelynek eredményeképpen a belvárosi homlokzatok és a külvárosi zöldövezetek az ott élő lakóközösségek, egyének, szervezetek, intézmények és cégek hathatós munkájának következtében megszépülnének.
A pályázatra a www.varosszepito.ro oldalon
amelyen bemutatják a virágos homlokzatot, ablakot, erkélyt, megjelölve annak pontos címét. Az érdeklődők ugyancsak ezen a honlapon tudhatnak meg többet az egyesületről és az elindított projekt részleteiről is.
A pályázat és a projekt sikerességének mérésére az egyesület a pályázat meghirdetése előtt Kolozsvár bel- és külvárosának épületeiről egy fotósorozatot rendel meg, majd ezt a képsorozatot megismétli a projekt elindulását követő hónapokban is. A szervezők reményei szerint a polgárok által beküldött fotók egyértelműen arról fognak tanúskodni, hogy mind Kolozsvár történelmi belvárosa, mind negyedei lényegesen mértékben és szemmel láthatóan
Szeptember közepén az egyesület által nevesített zsűri a beérkezett, és az egyesület által megbízott fotósok fényképei alapján döntést hoz a legszebb virágos ablak, legszebb virágos erkély és legszebb virágos homlokzat kategóriákban, majd az eredményhirdetést követően egy nyilvános esemény keretében adják át az elismerő okleveleket és díjakat.
A szervezők a kezdeményezéstől egyrészt azt remélik, hogy a Virágos Kolozsvár projekt már az első évben akár több tíz kolozsvári család, intézményes szervezet megmozgatására lesz képes és alkalmas, másrészt pedig, hogy ezáltal hagyományt sikerül teremteni.
és az egyesület nevéhez olyan fontos projektek fűződnek, mint a Mátyás király szoborcsoport ügyének felkarolása vagy a Sétatér bővítése, fejlesztése. A feledésbe merült egyesület céljait felvállaló új szervezetet olyan fiatal, a civil szférában évek óta tevékenykedő személyek hívták életre, akiknek szívügye a város arculatának esztétikája, és akiknek közös célja az egészséges, kulturált és kellemes lakókörnyezet és élettér megteremtése a kincses városban.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!