2009. március 30., 18:042009. március 30., 18:04
A két napig tartó 6. Erdélyi Humorfesztivál április 3-án, pénteken kezdődik a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépülete melletti Auditorium Maximumban. A Bulgakov kávéházban tartott sajtótájékoztatón kiderült, hogy az idén már 22-en jelentkeztek a versenyre (tavaly csak 16-an). A versenyzők többnyire Maros, Kolozs, Hargita, Bihar és Szatmár megyéből jelentkeztek, és bár mindannyian tehetséges humoristáknak tűnnek, sajnos csak 7 erős versenyző vehet részt pénteken a versenyben – mondta el Bálint Ferenc, a Szomszédnéni Produkciós Iroda humortársulat tagja. A kiválasztott 7 versenyző közül hárman jutnak tovább a szombati döntőbe, s valamelyikük elnyeri majd meg a 6. Erdélyi Humorfesztivált – a szerencsés győztes 700 lej értékű fődíjat tudhat magáénak.
A Krónika napilap az egyik versenyzőnek különdíjat szán: egy évre szóló Krónika előfizetést. A zsűri elnöke Litkai Gergely humorista lesz, a magyar nyelvű Comedy Central igazgatója, a Dumaszínház kitalálója és az MR1 Kossuth rádiókabaréjának a szerkesztője. Litkai mindezek mellett forgatókönyvíró is, most került mozikba az Üvegtigrist fricskázó Papírkutyák című filmje.
A pénteken 18 órakor kezdődő humorest viccmondó versennyel kezdődik, az itt elhangzó poénok gazdái Humorfeszt-polót kapnak ajándékba. Ezt követően 18.30-tól A Székely Góbék fokozzák a hangulatot, akik az 5. Erdélyi Humorfesztivál nyertesei. Zsók Levente, akit a székely stand up comedy művelői közé tartozik, 19 órától nevetteti meg a közönséget. Az 5. Erdélyi Humorfesztivál egyéni nyertese, Burján Zsolt 19.20-tól mondja el a legjobb vicceit. A Nagy-poénok mestere, Nagy István, a Gruppenhecc kabaré humortársulat tagja 19.30-tól veti be legjobb vicceit, hogy megnevettesse a közönséget. Könczey Elemér, lapunk munkatársa pedig 20 órától mutatja be Fejadag című legújabb karikatúrakötetét. A 3. Erdélyi Humorfesztivál felfedezettje, a Showder Klub tévéműsor gyakori szereplője, Felméri Péter 20.05-től adja elő legjobb poénjait. Ezt követően azok mutatkoznak be, akik továbbjutnak a döntőbe, róluk videót lehet majd megnézni a Kukker.ro honlapon és itt lehet szavazni a kedvencre, aki a másnapi Díjkiosztó ünnepségen megkapja a Humorfest Kukker Közönségdíjat. Visszatérő vendégként lépnek fel a humorest szervezői, a Szomszédnéni Produkciós iroda tagjai. A Székelylend című lemezükkel híressé vált Open Stage 21.30-tól fogja szórakoztatni a közönséget, és betekintést nyerhet a közönség az új album tartalmába is. A Humorfeszt gálaműsorára másnap, szombaton kerül sor 19 órától a Kolozsvári Magyar Operában, ahol újdonságként a magyarországi Showder Klub, Dumaszínház és Comedy Central humoristái – Loránd Barnabás (Trabarna), Szupkay Viktor, Mogács Dániel, Pataki Balázs, Dombóvári István, Bács Miklós, Benk Dénes, Bruti, Beliczai Balázs, a Három Kismalac és Litkai Gergely lépnek fel. A pénteki napra a napijegy 15 lej (a helyszínen vásárolható meg előadások előtt), a Humorfeszt Gálára a belépő szintén 15 lej, de két napos bérletet is lehet vásárolni 23 lejért. Jegyeket és bérleteket a Magyar Opera pénztáránál lehet elővételben váltani. További információk a www.humorfeszt.ro honlapon találhatók.
Vakarcs Melinda
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.