
Fotó: Facebook/Castelul Teleki - Posmus
Beszterce–Naszód megye első nemesi rezidenciájaként teljesen felújítva várja a látogatókat a paszmosi Teleki-kastély. A kulturális és művészeti központtá alakított barokk műemlék épületet a hétvégén háromnapos fesztivállal avatják fel.
2022. szeptember 10., 21:272022. szeptember 10., 21:27
2022. szeptember 10., 22:022022. szeptember 10., 22:02
Elsőként újult meg Beszterce–Naszód megye tucatnyi, zömében romokban heverő főúri rezidenciája közül a paszmosi Teleki-kastély, mely háromnapos fesztivállal nyitja meg kapuit a hétvégén a látogatók előtt. A megyei önkormányzat tulajdonában lévő, a besztercei múzeum kezelésébe tartozó nemesi lak az elmúlt négy évben európai uniós támogatással újult meg a jövőben pedig kulturális központként működik majd. A megyei tanács közel ötmillió eurós EU-támogatást nyert a felújítására, a négy évig tartó munkálat, melynek során újra kellett építeni egyes rogyadozó épületeket, most ért véget.
Az elmúlt években végzett munka minőségéről magunk is meggyőződtünk, miután Tekénél letértünk a Beszterce–Szászrégen főútról a Nagysajó községhez tartozó település felé. A 2800 lakosú községben a legutóbbi népszámláláson közel négy százalék volt a magyarok aránya, igaz, a környék mindig szász vidéknek számított. A kastélykapun belépve apródoknak és udvari hölgyeknek öltözött fiatalok idézték meg a középkori hangulatot, míg a főépület előtt pannó hívta fel a figyelmet a frissen felavatott kulturális központban megnyílt kiállításokra.
Fotó: Facebook/Castel Teleki Posmus
mint a felügyelők elárulták, az eredeti berendezésből semmi sem maradt, csupán a nagyterem falát díszítő címer, melyet szerencsére nem vertek le az avatatlan kezek. Az alagsorban lapidariumot rendeztek be a kastélyban talált régi kövekből, az egykori szobrok maradványaiból, míg a közeli istállóból konferencia-központ lett. Az egykori személyzeti terek is új rendeltetést kaptak, ezekben kézművesműhelyek várják a látogatókat, elsősorban a gyerekeket.
Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan
A kastély és a Teleki-család történetét bemutató kiállítást a kaputoronyban rendezték be, mely egykoron egyfajta őrtoronyként is szolgált, mivel szépen belátni a dimbes-dombos vidéket. Az itt felállított pannók révén tanúi lehetünk a kastély hányattatott történelmének, láthatjuk a kommunizmusban magtárként használt, majd teljesen tönkrement belső tereket.
Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan
A tárlat egyetlen szépséghibája, hogy egynyelvű: sem a nemesi családra nem emlékeztet magyar felirat, ahogy az egykori szász vidéket sem idézi meg német, de még a románul nem értő turistákra sem gondoltak a szervezők, holott elsősorban ők lennének a haszonélvezők.
A Teleki-birtok látványosságai nem érnek véget az öt részből álló ingatlanegyüttessel, a kastélyon kívül egy másik évszázados látványossága is van: az 1406-ban ültetett tölgy, melyet élő műemlékként kezelnek. Ennek környékét amfiteátrumszerűen, lépcsőkkel alakították ki, így a látogatók nem csak lesétálhatnak a matuzsálemhez, hanem le is ülhetnek vele szemben, úgy csodálhatják.
Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan
Ő volt egyébként a családi rezidencia utolsó lakója. A 18. század második felében épült, barokk stílusú épületegyüttest más erdélyi főúri lakokhoz hasonlóan 1948-ban államosították, az állami gazdaság székházául szolgált, majd 1989 után több mint egy évtizedig használatlanul áll, állapota leromlott. 2002-ben került a megyei önkormányzathoz.
Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan
A felújított épületegyüttest háromnapos fesztivál keretében adták át, az egész hétvégén tartó ArtCast Teleki programjában kiállítások, filmvetítések, koncertek, borkóstolók, gyermekfoglalkozások, helyi termékek bemutatója, illetve lovas hintós kirándulások is szerepeltek. A kastély előtti tágas téren, a színpad közelében a Beszterce-Naszód megyei termelők és kézművesek vására fogadta az érkezőket, a kürtöskalács mellé a környékbeli, tekei, szászlekencei pincészetek borait kóstolhatta meg a látogató, a szászok által kedvelt szőlőfajtákat az elmúlt években telepítették vissza.
Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan
A fesztivál szórakoztató részét péntek este a Hara együttes koncertje nyitotta, melynek besztercei származású énekese „hazabeszélt” a közönségnek, szombaton este AG Weinberger blueszenész lépett fel, míg vasárnap este a tervek szerint a Kolozsvári Magyar Opera előadása zárja majd a háromnapos rendezvényt. A Szászrégen és Beszterce között félúton lévő, Tekétől mindössze pár kilométerre található paszmosi Teleki-kastély a hétvégi avatót követően is látogatható lesz.

Háromnapos fesztivállal nyitotta meg kapuit az elsősorban európai uniós forrásokból felújított paszmosi Teleki-kastély Beszterce-Naszód megyében.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
szóljon hozzá!