Hirdetés

Ünneplőbe öltözött a paszmosi Teleki-kastély: háromnapos fesztivállal ünnepelik a felújított főúri lakot

•  Fotó: Facebook/Castelul Teleki - Posmus

Fotó: Facebook/Castelul Teleki - Posmus

Beszterce–Naszód megye első nemesi rezidenciájaként teljesen felújítva várja a látogatókat a paszmosi Teleki-kastély. A kulturális és művészeti központtá alakított barokk műemlék épületet a hétvégén háromnapos fesztivállal avatják fel.

Pap Melinda

2022. szeptember 10., 21:272022. szeptember 10., 21:27

2022. szeptember 10., 22:022022. szeptember 10., 22:02

Elsőként újult meg Beszterce–Naszód megye tucatnyi, zömében romokban heverő főúri rezidenciája közül a paszmosi Teleki-kastély, mely háromnapos fesztivállal nyitja meg kapuit a hétvégén a látogatók előtt. A megyei önkormányzat tulajdonában lévő, a besztercei múzeum kezelésébe tartozó nemesi lak az elmúlt négy évben európai uniós támogatással újult meg a jövőben pedig kulturális központként működik majd. A megyei tanács közel ötmillió eurós EU-támogatást nyert a felújítására, a négy évig tartó munkálat, melynek során újra kellett építeni egyes rogyadozó épületeket, most ért véget.

Igényesen berendezett terek

 Az elmúlt években végzett munka minőségéről magunk is meggyőződtünk, miután Tekénél letértünk a Beszterce–Szászrégen főútról a Nagysajó községhez tartozó település felé. A 2800 lakosú községben a legutóbbi népszámláláson közel négy százalék volt a magyarok aránya, igaz, a környék mindig szász vidéknek számított. A kastélykapun belépve apródoknak és udvari hölgyeknek öltözött fiatalok idézték meg a középkori hangulatot, míg a főépület előtt pannó hívta fel a figyelmet a frissen felavatott kulturális központban megnyílt kiállításokra.

Hirdetés
•  Fotó: Facebook/Castel Teleki Posmus Galéria

Fotó: Facebook/Castel Teleki Posmus

A főépületben korabeli bútorokkal próbálták megidézni a nemesi rezidencia békebeli hangulatát,

mint a felügyelők elárulták, az eredeti berendezésből semmi sem maradt, csupán a nagyterem falát díszítő címer, melyet szerencsére nem vertek le az avatatlan kezek. Az alagsorban lapidariumot rendeztek be a kastélyban talált régi kövekből, az egykori szobrok maradványaiból, míg a közeli istállóból konferencia-központ lett. Az egykori személyzeti terek is új rendeltetést kaptak, ezekben kézművesműhelyek várják a látogatókat, elsősorban a gyerekeket.

•  Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan Galéria

Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan

A kastély és a Teleki-család történetét bemutató kiállítást a kaputoronyban rendezték be, mely egykoron egyfajta őrtoronyként is szolgált, mivel szépen belátni a dimbes-dombos vidéket. Az itt felállított pannók révén tanúi lehetünk a kastély hányattatott történelmének, láthatjuk a kommunizmusban magtárként használt, majd teljesen tönkrement belső tereket.

Azok egykori tulajdonosaival, a széki Teleki-családdal is megismerkedhetünk, sőt, a nemesi família fontosabb személyiségeire is felhívják a figyelmet a kiállítás rendezői.

•  Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan Galéria

Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan

A tárlat egyetlen szépséghibája, hogy egynyelvű: sem a nemesi családra nem emlékeztet magyar felirat, ahogy az egykori szász vidéket sem idézi meg német, de még a románul nem értő turistákra sem gondoltak a szervezők, holott elsősorban ők lennének a haszonélvezők.

Élő kiállítási tárgy

 A Teleki-birtok látványosságai nem érnek véget az öt részből álló ingatlanegyüttessel, a kastélyon kívül egy másik évszázados látványossága is van: az 1406-ban ültetett tölgy, melyet élő műemlékként kezelnek. Ennek környékét amfiteátrumszerűen, lépcsőkkel alakították ki, így a látogatók nem csak lesétálhatnak a matuzsálemhez, hanem le is ülhetnek vele szemben, úgy csodálhatják.

•  Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan Galéria

Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan

Akárcsak a kastélynak, a fának is hányattatott története volt, 1920-ban kétszer is villám csapott bele, ám Teleki Ernő akkori tulajdonosnak sikerült eloltania a lángokat, és megmenteni.

Ő volt egyébként a családi rezidencia utolsó lakója. A 18. század második felében épült, barokk stílusú épületegyüttest más erdélyi főúri lakokhoz hasonlóan 1948-ban államosították, az állami gazdaság székházául szolgált, majd 1989 után több mint egy évtizedig használatlanul áll, állapota leromlott. 2002-ben került a megyei önkormányzathoz.

•  Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan Galéria

Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan

A felújított épületegyüttest háromnapos fesztivál keretében adták át, az egész hétvégén tartó ArtCast Teleki programjában kiállítások, filmvetítések, koncertek, borkóstolók, gyermekfoglalkozások, helyi termékek bemutatója, illetve lovas hintós kirándulások is szerepeltek. A kastély előtti tágas téren, a színpad közelében a Beszterce-Naszód megyei termelők és kézművesek vására fogadta az érkezőket, a kürtöskalács mellé a környékbeli, tekei, szászlekencei pincészetek borait kóstolhatta meg a látogató, a szászok által kedvelt szőlőfajtákat az elmúlt években telepítették vissza.

A román népművészeti termékek mellett különleges színfoltnak számítottak a tacsi gyékénytermékek – szatyrok, virág- és edénytartók, -alátétek stb. –, a közeli magyar település a gyékényfonással írta be magát a történelembe.

•  Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan Galéria

Fotó: Facebook/Emil Radu Moldovan

A fesztivál szórakoztató részét péntek este a Hara együttes koncertje nyitotta, melynek besztercei származású énekese „hazabeszélt” a közönségnek, szombaton este AG Weinberger blueszenész lépett fel, míg vasárnap este a tervek szerint a Kolozsvári Magyar Opera előadása zárja majd a háromnapos rendezvényt. A Szászrégen és Beszterce között félúton lévő, Tekétől mindössze pár kilométerre található paszmosi Teleki-kastély a hétvégi avatót követően is látogatható lesz.

korábban írtuk

Megmentett történelem: fesztivállal ünneplik a Teleki-kastély felújítását Paszmoson
Megmentett történelem: fesztivállal ünneplik a Teleki-kastély felújítását Paszmoson

Háromnapos fesztivállal nyitotta meg kapuit az elsősorban európai uniós forrásokból felújított paszmosi Teleki-kastély Beszterce-Naszód megyében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
2026. június 13., szombat

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája
2026. június 13., szombat

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”

Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”
Hirdetés
Hirdetés