
Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 24., 07:462009. augusztus 24., 07:46
Idén négy virágkocsi jött el Debrecenből a bihari városba pénteken. A menet délután kettőkor indult a Téglavető (Dacia) sugárútnak a határátkelőhöz vezető szakaszától, az úgynevezett cikcakktömbházaktól. Az induláskor a város alpolgármestere, Biró Rozália, illetve a megyei tanács turizmusért felelős alelnöke, Dumitru Voloşeniuc vágta át a szalagot a karneváli menet előtt. Legelöl Debrecen és Nagyvárad közös kocsija hajtott. A kocsin megjelenített mesefigurák jelképesen „megépítették” a két testvérvárost összekötő szivárványhidat, egyikük le is csúszott rajta. Az allegorikus kocsi Debrecenben készült, éppúgy, mint Bihar és Hajdú-Bihar megye közös kompozíciója. Biró Rozália azt mondta, a világgazdasági válság miatt a városi és a megyei önkormányzat számára is túl nagy kiadás lett volna egy-egy saját kocsit elkészíteni, ezért döntöttek úgy, hogy inkább közösen finanszírozzák őket. A debreceniek pedig jól értik a dolgukat: már januárban elkezdtek dolgozni az impozáns virágkölteményeken, és az alpolgármester biztos benne, hogy sokkal szebbek is lettek így, mintha a jóval kevesebb tapasztalattal rendelkező váradiak készítették volna.
Harmadiknak vonult fel a Ford kocsija, amelyen egy megdöbbentően élethű szarvasbika hordozta virággal díszített agancsain a Napot és a Holdat. A negyedik virágkocsit az IT Services cég készítette a cívisvárosban: ezen a közkedvelt Mézga család tagjai jelentek meg, köbükunokájukkal, MZ/X-szel, szomszédjukkal, Máris doktorral, illetve szeretett háziállataikkal együtt. Debrecenben a jubileumi karnevál miatt még 21-én is megtekinthetők voltak a virágkocsik, ezért nem jött át idén négynél több kompozíció Váradra. A kocsik között mintegy kétszáz táncos és hagyományőrző vonult fel: magyarországi és bihari néptánccsoportok, honfoglalás kori ruhákba öltözött íjászok, illetve az út során hozzájuk csatlakozó váradiak egyre növekvő tömege.
Az allegorikus kocsikat este hétig lehetett akár egészen közelről megtekinteni a már előző este óta lezárt Kossuth (Independenţei) utcai parkolóban, ahol a délutáni órákban a menetben felvonuló debreceni és Bihar megyei néptáncosok előadásokkal szórakoztatták a kánikula elől a lacikonyhák hűsítő árnyékába menekülő érdeklődőket. A nagyérdemű pedig a virágkocsik elvonulása után sem unatkozott. Ugyanazon a helyszínen ugyanis két zenekar koncertezett: a nagyváradi Danger, illetve a fővárosi Bere Gratis. Utóbbit a váradiak szavazással választhatták ki a városháza hivatalos honlapján.
Ezzel párhuzamosan, este kilenckor a vár sáncában a nyíregyházi Mandala dalszínház lépett fel nagyszabású, Egri csillagok című produkciójával. A szegényes reklám ellenére a színpad előtt mintegy háromezer ember várta a Dobó kapitányt játszó Vikidál Gyula, Kalapács József és a többi énekes-színész megjelenését. A középkori várban úgy elevenedett meg az egri hősök históriája, mintha a történelem egy szelete éledt volna fel – a váradi várban ugyanis 1660-tól 1692-ig a török uralkodott. A szervezők a legteljesebb mértékben ki is használták a rendhagyó helyszín adta előnyöket: az ostromjeleneteknél a színpad mögötti ódon várfalról is a magasba röppentek a tűzijáték-rakéták, az előadás végén pedig kisebb görögtűz zuhogott le a bástyáról. A dalszínház fiatal, nagyrészt amatőr művészeinek hol élőben, hol felvételről szóló énekhangja meggyőző volt, a táncosok és statiszták jól uralták a teret. A forgódíszlet hol az egri várfalakat, hol a kastélybelsőt varázsolta a közönség elé, s a színpad előtti tér sem maradt kihasználatlan: Jumurdzsák törökjei többször is a nézők között futva rohamozták meg az erődítményt. A csaknem háromórás előadás közben nemhogy csökkent volna, szinte nőtt a tömeg, a tisztán szóló hangosításnak köszönhetően a vársánc távolabbi szegleteibe is eljutott nemcsak a csatazaj, de a párbeszédek és a dalok is. Az előadásnak nagy sikere volt annak ellenére is, hogy a közönségnek csak a töredéke talált magának ülőhelyet a színpad előtt elhelyezett szalmabálákon. A musical után a több ezer ember közösen énekelte el a Himnuszt, illetve a Székely Himnuszt. Az este tűzijátékkal zárult.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.