
Fotó: A szerző felvétele
2009. május 13., 10:032009. május 13., 10:03
Megihlette a nem hétköznapi jármű, és rövidesen nekilátott, hogy maga is megtervezzen egyet. Bevallása szerint sosem volt szenvedélyes kerékpáros, sokkal nagyobb affinitása van a fához, hiszen olyan családból származik, amely 5-6 generáció óta fafeldolgozással foglalkozik, 1992 óta maga is egy lépcsőket és beltéri ajtókat gyártó vállalkozás tulajdonosa. A kerékpáron délutánonként dolgozott, mikor a cégnél szabadok voltak a gépek. Mintegy két hónapos munka eredményeként elkészült a járgány, működőképes volt, ám alkotója távolról sem volt elégedett vele, főleg a kinézetével.
| A fának a kerékpárgyártás terén való alkalmazása „vissza a gyökerekhez” jellegű újítás. A világ első fabiciklijét Leonardo da Vinci tervezte, az, hogy a kivitelezésre sor került volna, nem bizonyított. A modern kerékpár ősét Carl Friedrich Christian Ludwig Drais von Sauerbronn báró készítette el, saját használatra, az 1800-as évek elején. A primitív járgánynak, mellyel megalkotója óránként 14 kilométert tudott megtenni, a kerekei is fából voltak. A korabeli kerékpárok és velocipédek még évtizedeken át fából készültek, a fém és a gumi csak később váltak egyeduralkodóvá a bicikligyártásban. |
A második, tökéletesített kerékpár elkészítéséhez idén tavasszal fogott hozzá. Ezen már 6. osztályos fiával együtt dolgozott, aki, repülőmodellező lévén, járatos a barkácsolásban. Apa és fia elsőként a bicikli életnagyságú tervét készítette el, majd sablonokat készített a fából készítendő alkatrészeknek. A sablonokban vékony tölgyfa lemezeket préseltek össze, ezekből készült a teljes alváz, a villák, a láncvédő, a sárhányók és a kormány is. Ezeket pácolták, majd lelakkozták, végül pedig felkerültek a fából el nem készíthető alkatrészek. A második kerékpárral már maradéktalanul elégedett Babos Attila, használják is felváltva a család tagjai.
Bár vannak, akik szkeptikusak azt illetően, megfelelő szilárdságú-e a fából készült váz, Babos Attila szerint megalapozatlanok ezek a félelmek. „Én a száz kilómmal gond nélkül használom. Ez egy sétabicikli, jó úton nem törik el az ember alatt. A fiatalok egyébként a legprofibb fémbringákat is szétverik” – részletezte. A vállalkozó jelenleg a harmadik kerékpárt tervezi, mely a felesége számára készül. Ez műszakilag már nem fog továbblépést jelenteni, ellenben stílusában különleges, futurisztikus lesz. A távlati tervek között egy négyszemélyes családi bicikli és egy farobogó elkészítése szerepel.
A pozitív visszajelzések hatására Babos Attila komolyan fontolgatja, hogy ne csak családi használatra, hanem rendelésre is gyártson fa kerékpárokat. „Személyre szabott biciklikre gondolok. Nem olcsó kerékpárokat fogunk gyártani, a váz 600–700 euróba kerül. A 4-5, maximum 10 millió lejes kínai dömpingáruhoz képest ez drágának tűnik, de ne felejtsük el, hogy egy márkás kerékpár ára 3000 euró körül van” – vázolta a vállalkozó a gyártással kapcsolatos elképzeléseit. Babos Attila szerint a fa különleges volta, melegsége a fő tényező, ami miatt valaki az ebből készült kerékpárt választaná a fém helyett.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.