
A tervek szerint a Téka Kézművesházban szerveznék meg a felnőtteknek szóló keramikustábort
Fotó: Facebook/Téka Alapítvány
Keramikus-, tűzzománc-, bútorfestő- és hímzőműhelyt is kialakítottak a szamosújvári Téka Kézművesházban, amelyben számos használati tárgy készült az elmúlt hónapokban. Rariga Imola, a Téka Alapítvány munkatársa az új létesítményről, a közös alkotásról beszélt a Krónikának.
2020. június 21., 18:092020. június 21., 18:09
2020. június 21., 18:212020. június 21., 18:21
Végre teljesült egy nagy álmunk – mondta lapunknak az újonnan elkészült szamosújvári Téka-kézművesházról Rariga Imola. A Téka Alapítvány munkatársa felelevenítette, hogy korábban is számos műhelytevékenységet tartottak gyerekek és felnőttek számára egyaránt a Kolozs megyei városban, viszont a terek nagyon kicsik voltak, az igény pedig egyre növekedett. Még a karantén előtt sikerült kibérelniük a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum mellett egy nagy műhelyt, amelyet felújítottak, és áthordtak minden szükséges eszközt. Így kialakult egy keramikusműhely, egy tűzzománcműhely, és kisebb terekben bútorfestés, makramézás, gyöngyfűzés zajlik.
– hívta fel a figyelmet Rariga Imola.
A Téka Alapítvány honlapján és Facebook-oldalán csütörtökön tették közzé a különféle használati tárgyakat: kerámiából készült csuprokat, kisebb fazekakat, salátástálakat, méztartót, vajtartót, kancsót. A tűzzománcműhelyben pedig rengeteg gyönyörű ékszer készült, amelyet szintén megvásárolhatnak az érdeklődők.
Fotó: Facebook/Téka Alapítvány
„A szakácsnők ebben a periódusban nem főztek, mert a gyermekeink nincsenek itt. Ők széki származásúak, és nagyon szép írásos terítőket, házi áldást hímeztek. Pedagógusaink pedig bogoztak, virágtartókat készítettek, amihez mi a keramikusműhelyben elkészítettük a kaspókat. Mindezeket eladásra kínáljuk, ugyanakkor minden igényt szeretnénk kielégíteni, és rendelésre is készítünk majd tárgyakat, például házszámokat” – részletezte a Téka Szórványkollégium igazgatója. Hozzátette,
„Kivirágzott” tárgyak. A Téka Alapítvány munkatársai többek között bútorfestéssel foglalkoztak az elmúlt hónapokban
Fotó: Facebook/Téka Alapítvány
A Téka Alapítvány tervei között szerepel, hogy amint a járványhelyzet megengedi, biztonságos körülmények között megtartanák a kézművesházban a felnőtteknek szóló keramikustábort. „A felnőttek jobban be tudják tartani a járványügyi szabályokat, és most elég nagy a tér is ehhez. A táborban azok vesznek részt, akik egész évben járnak hozzánk tanfolyamra, és most egy héten keresztül alkothatnak majd. Júliusban lett volna, de kicsit elhalasztottunk, remélve, hogy augusztusban könnyebben és biztonságosabban megszervezhetjük” – fogalmazott Rariga Imola.
Mint kifejtette, a kézművesházban továbbra is zajlanak a tevékenységek, és amint lehet, meghirdetik a tanfolyamokat, amelyeket szakképzett oktatók tartanak. Ugyanakkor remélik, hogy ősztől megtarthatják a heti foglalkozásokat a bentlakó diákok és a szamosújvári érdeklődők számára egyaránt. Ebben az esetben vegyesen lesznek a csoportok, román és magyar nyelvű, gyerekeknek és felnőtteknek is.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!