
Fotó: A szerző felvétele
2008. július 03., 00:002008. július 03., 00:00
Tompa Klára így emlékszik erre: „1992-ben érettségiztem, aztán egy évig tanultam, pszichológiára felvételiztem, de nem jutottam be. Közben társasági táncokat tanultam. Egy alkalommal a tánciskolában statisztákat kerestek a színház román tagozatának Satirichon című előadásához, amely később UNITER-díjat kapott. Jelentkeztem a válogatásra, negyvenen felvételiztünk, és végül húszan kerültünk be az előadásba.” Ezután következett a felvételi, majd a színészi pályára való felkészülés.
Meleg színek, porcelánok
Klári csupa meleg színnel, a narancssárga, sárga, barna megannyi árnyalatával vette körül magát a bérelt panellakásban. A dísztárgyak java része kézzel festett kerámia: régi vázák, tálak, csészék. Abban a tordai kerámiagyárban készültek, amely nagypapája tulajdona volt, aztán elfújta a kommunizmus szele. A királyi udvarnak is szállítottak onnan használati tárgyakat, jövőre lenne százéves az üzem, ha még létezne. „Mindebből mára annyi maradt, hogy én meg a bátyám porcelánra mintákat festünk. Mi vagyunk az ötödik festőgeneráció. Ez a munka olyan számomra, mint a meditáció. Koncentrálni kell, ettől szépen helyére kerülnek a gondolataim, kitisztul a fejem, megnyugszom” – mondja. Korábban megpróbált egy dísztárgyboltot működtetni, de nem ment az üzlet. Így csak egyéni megrendelésre díszít porcelánt, no meg szívesen visz ajándékba saját festésű tárgyakat. Érdekes színfoltja volt a ténykedésüknek, amikor tavaly a Csűrszínházi Napokon a testvérével együtt a mikházi gyerekeket üvegfestészetre tanították.
Nyugodt, rokonszenves Nóra
Klári a napokban ismét díjjal tért haza a határon túli színházak hagyományos kisvárdai fesztiváljáról. „Nagyon jól fognak az embernek a visszajelzések. Idén negyedik alkalommal jutalmazták a munkámat, az egyéni díjat két szerepemért kaptam: a marosvásárhelyi Nóra-elődásban, valamint a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Yerma című előadásában nyújtott teljesítményemért” – mondja a művésznő. Játékát a „szakma ászai” részletgazdag, kimunkált alakításnak találták. Nórája nyugodt, rokonszenves teremtés: szeretetre méltó és szeretetre vágyó gyereklány, nem pedig elkényeztetett, mondén dáma vagy hisztis csitri – olvashattuk a róla szóló elemzésben. Hasznosak számára a Kisvárdán zajló szakmai beszélgetések, már csak azért is, mert Erdélyben – szerinte – nincs igazi színházi kritika, Magyarországon pedig Ascher Tamás, Alföldi Róbert, Eszenyi Enikő, Nánay István véleményét hallgathatták.
Film és tanítás
Tompa Klári már 25 évesen elkezdett oktatni a színházművészeti egyetemen. „Három éven keresztül Gáspárik Attila volt a tanárom. Amikor végeztem, felajánlotta, hogy legyek a tanársegédje. Gáspárikkal félmondatokból is értettük egymást. Egyébként ma is kétely van bennem azzal kapcsolatban, hogy jó-e ilyen fiatalon oktatni” – osztja meg aggodalmait. Tompa Klári eddigi filmszerepei közül a legjelentősebb Gulyás Gyula alkotása, a Fény hull arcodra édesem című mozi női főszerepe volt, a film Király László novellája alapján készült. Színházi szerepei közül nem tudja megnevezni a kedvencet. Mint mondja, jöhetnek a következő kihívások.
Máthé Éva
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.