
Érdemes felmérni a családtagok, vendégek igényeit, mielőtt elkészül az ünnepi menü
Fotó: xforest.hu
Jelentősen megnő az élelmiszer-pazarlás a lakosság körében ünnepek táján. Ám tudatos tervezéssel, az ételmaradékok újrahasznosításával elkerülhető, illetve mérsékelhető ez a jelenség – mondta el a Krónikának Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró, aki arról is beszélt, miként gondolhatók újra a szilveszteri fogások úgy, hogy ünnep után kevesebb étel kerüljön a kukába.
2021. december 31., 07:252021. december 31., 07:25
Felmérések szerint évente átlagosan több tíz kilogramm élelmiszer-hulladékot termel egy ember. Ez a mennyiség a téli ünnepek időszakában jelentősen megnövekszik, mivel ilyenkor nagyvonalúbban áll a lakosság az étkezésekhez, valamint az emberek szeretik elhalmozni a szeretteiket is a kedvenc fogásaikkal. Civil szervezetek és más intézmények minden évben felhívják a figyelmet a túlzott élelmiszer-pazarlásra, és rendszerint összefoglalják azokat az egyszerű és gyakorlatias tanácsokat, amelyekkel
Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakíró, a Krónika volt munkatársa lapunknak elmondta, az ünnepek környéki élelmiszer-pazarlás elkerülése meglehetősen nehéz, hiszen ilyenkor betoppanhat egy-két váratlan vendég, ezért mindenki eleve többet főz. Gondos tervezéssel ha nem is megelőzhető, de lényegesen mérsékelhető az ételpazarlás – hívta fel a figyelmet a szakértő.
„Mérjük fel, hányan ülünk hivatalosan az ünnepi asztal köré, és próbáljuk megbecsülni, körülbelül hány vendég lephet meg váratlanul. Ha ezzel megvagyunk, tervezzük meg az ünnepi menüt lehetőleg úgy, hogy mindenki jóllakhasson belőle – javasolta a szakember. Hozzátette, véleménye szerint
ezért azt javasolja, hogy inkább olyan ételek kerüljenek az asztalra, amit a társaság többsége szívesen fogyaszt. Ezenkívül az ünnepi fogások megtervezésénél fontos figyelembe venni, ha valaki vegetáriánus, vagy valamilyen ételintoleranciával küszködik. „Nem kell számukra külön főzni, a legtöbb esetben nem is várják el, de olyan legyen a menünk, hogy ne támadjon az az érzésük, miszerint csak köretet kaptak” – jegyezte meg a szakértő.
Fotó: 123RF
A tudatos tervezés fontos lépése, hogy csak olyan alapanyagokat vásároljunk, ami hiányzik, ezért főzés-sütés előtt érdemes szemügyre venni a hűtőszekrény, kamra tartalékait, és bevásárlólistát készíteni azokról az alapanyagokról, termékekről, amelyekre szükség van. Ezenkívül nem árt ütemtervet készíteni a fogások előállításához, így jobban átlátható a sütés-főzés folyamata, és idő és energia is spórolható azzal, ha világosan láthatóak az ünnepre való készülődés lépései – mondta Jánossy Alíz.
Ha már elkészült a többféle fogás, és nem fogyott el az ünnepek alatt minden,
A sütemények egy része nagyon jól bírja a fagyasztást, így a maradék bejglik fóliába csomagolva fagyaszthatók, de ugyanígy járhatunk el a piskótaalapú krémes süteményekkel is – fejtette ki a szakértő. A maradékokból ugyanakkor egy kis kreativitással akár új fogások is készíthetők: a kolbász-, sonka-, sültmaradékok beépíthetők egy rakott krumpliba vagy egy ízletes tárkonyos levesbe, de készíthető belőlük „kenőke” is egy kis olvasztott sajttal és savanyú uborkával megspékelve. A megmaradt lencsesalátából – ha nem majonézes – lehet lencsefasírtot, pástétomot vagy ropogóst készíteni, ha pedig lencsefőzelékünk volt az új évre, lehet belőle krémlevest főzni későbbre. A maradék krumplipüré végezheti krokettként, burgonyafánkként vagy nudliként, a húsleves betét nélkül fagyasztva kiváló alaplé lehet, de a káposztalével készített korhelyleves is fagyasztható, ha nem rántásos, és ha nem tartalmaz rizst, tésztát vagy burgonyát – sorolta az „újrahasználási” ötleteket Jánossy Alíz.
A szakértő arról is beszélt, hogy miként készíthetők el vagy gondolhatók újra a hagyományos szilveszteri fogások úgy, hogy jelentősen csökkenjen a pazarlás. Kiemelte, mindenképp olyan ételeket érdemes tervezni az ünnepi asztalra, amelyeket mindenki szívesen fogyaszt az ó- és újévi szokásokkal összhangban vagy ettől eltérően.
– ismertette a gasztronómiai szakíró. Megjegyezte, azok, akik spórolni szeretnének az energiájukkal, hidegtálat tehetnek az asztalra. Erre jöhetnek különféle rántott húsok, zöldségek, gomba, sajtfélék. Ezek mellé készíthető lencse-, zöldborsó-, cékla- vagy kukoricasaláta. „A töltött tojás mindig nyerő szilveszterkor, ráadásul pompásan semlegesíti az alkoholt. Legyen az asztalon savanyúság vagy friss zöldség, különféle mártások és öntetek, de ne hagyjuk ki a gyümölcsöt sem” – tanácsolta Jánossy Alíz.
Az ünnepi sütés-főzés folyamatába érdemes bevonni a gyerekeket is. Kutatások szerint azok a gyerekek, akik közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek az ételkészítésről, és látják, hogy mennyi munkával, odafigyeléssel jár egy tál étel előállítása, sokkal kevésbé pazarolnak.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!