
A székelyhídi jegyespár (középen) bonyolítja le Böjte Csaba szerelmi tanösvényének programjait
Fotó: Szerelem-ösvény/Facebook
Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmének útját követhetik majd végig azok a fiatalok és idősebbek, akik részt vesznek egy párkapcsolati zarándoklaton a Bihar megyei Székelyhídon. A Böjte Csaba ferences szerzetes kezdeményezte projekt a családalapításra való tudatos felkészüléshez nyújt segítséget – mondta el a Krónikának Crăciun Richárd, a terv egyik lebonyolítója.
2021. december 14., 14:222021. december 14., 14:22
Böjte Csaba kezdeményezésére szerelemösvényt alakítanak ki a Bihar megyei Székelyhídon. A ferences szerzetes már korábban meghirdette a projektet Székelyhídtól Koltóig azokkal a helyszínekkel, ahol Petőfi Sándor és szerelme, Szendrey Júlia is megfordult. A pandémia azonban leszűkítette a lehetőségeket, így
A terv lebonyolítására egy jegyespárt kért fel Csaba testvér, amelynek egyik tagja, Crăciun Richárd projektvezető lapunknak elmondta, a program célja, hogy felhívja a figyelmet a családalapításra és az ehhez szükséges felkészülésre. Hozzátette, azt szeretnék elérni, hogy legyenek olyan házasságok, amelyek 30–40–50 éve tartanak, és azok a kapcsolatok ne úgy teljenek el, hogy csak úgy eltűrik egymást a házastársak, hanem az a szerelem, amit a kezdetekben megtapasztalnak, maradjon meg mindvégig.
A Székelyhídon kialakítandó közparkban tavasszal kezdődik az építkezés, előkészítik a terepet a szerelmi tanösvényhez: Csíksomlyón készült díszkapun térhetnek be az ide látogatók, valamint kihelyezik a meditációs helyszíneket jelző oszlopokat is, valamint közösségi épületet is terveznek.
„A foglalkozásokat úgy alakítanánk ki, hogy életkortól függetlenül mindenki számára elérhetőek és vonzóak legyenek. Iskolás gyerekeket, kamaszokat, egyedülállókat, jegyeseket és házasokat is arra biztatunk, hogy Petőfi és Szendrey Júlia »idegenvezetésével« induljanak el a szerelemösvényen. Azokat is várjuk, akik 50 éve házasok, és szeretnék bejárni ezt a vándorutat, megerősíteni a kapcsolatukat. Szeretnénk ezt az egészet nyíltra tervezni, hogy korosztálytól függetlenül mindenki számára nyilvánvaló legyen a család, a szeretet és a párkapcsolat fontossága” – jegyezte meg a projektfelelős.
Hozzátette, a projekt célja, hogy a keresztény értékrendet népszerűsítsék, és a fiataloknak irányt mutassanak. A kezdeményezés pedig azokat szólítja meg, akiknek fontos a családalapítás, és nem szeretnék, hogy az unokáiknak az udvarlásról, lánykérésről, esküvőről úgy beszéljenek, mint egy rég elfeledett szokásról – jegyezte meg Crăciun Richárd.
Csaba testvér kezdeményezése
Ezenkívül szó lesz ismerkedésről, udvarlásról, elköteleződésről, leánykérésről, házasság előtti nemi életről, jegyességről és házasságról is. „Meg fogjuk ismerni Petőfi és Szendrey Júlia szerelmi útját, a költő szerelmes verseit, felesége naplóbejegyzéseit, Csaba testvér gondolatait, továbbá személyes élményeket, gondolatokat oszthatnak meg az ide látogatók. A projekt keretében kapcsolatépítő interaktív játékok, párkapcsolati foglalkozásokat is szerveznek, továbbá aki eddig nem írt szerelmes levelet vagy verset párjának, az most megteheti” – fejtette ki Crăciun Richárd.
A történeteket megosztják a szerelemösvény Facebook-oldalán, és a nyertesek részt vehetnek egy utazáson Székelyhídtól Koltóig, ahol Petőfi és Szendrey Júlia „nyomába eredhetnek”.
A szerelemösvény az eredeti tervek szerint Székelyhídtól Nagykárolyon át Szatmárnémeti és Erdőd érintésével Koltóig vezetne. Székelyhídon egyébként még vándorszínészként járt Petőfi, Szendrey Júliát Nagykárolyban ismerte meg 1846. szeptember 8-án, a lány apja nem nézte jó szemmel ezt az ismeretséget. Egy évvel megismerkedésük után összeházasodtak a Szatmárnémetihez közel található Erdődön, a helyi evangélikus templomban, a mézesheteket Koltón, a Teleki-kastélyban töltötték.
Az ifjú pár a szülőktől semmilyen támogatást, hozományt nem kapott, ennek ellenére meg tudták teremteni saját otthonukat. Szendrey Júlia a költő legfontosabb múzsája lett, hozzá írta többek között a Nem csoda, ha újra élek, később a Reszket a bokor, mert…, a Szeptember végén, a Minek nevezzelek? és az Itt van az ősz, itt van újra… című verseit.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!