
Fotó: A szerző felvétele
2008. június 19., 00:002008. június 19., 00:00
Nagy egyéniségek a múltból
Pedig az immár 80 éves Kolozsvári Puskás Sándor 64 éve szobrászkodik. „Nem érzem a koromat. Legfeljebb az a baj, hogy kicsit fáradékony vagyok” – mesélte. „Édesapám hegedült, dilettáns módon festegetett, anyám zongorázott, ügyes kezű asszony volt. Torockó mellett laktunk, Borévben, apám egy ideig ott állomásfőnök volt. De én Kolozsváron születtem, ott éltem – idézte a múltat. – Mátyás Mátyás professzor segített a világra, a Szent Mihály-templomban kereszteltek, és mikor Márton Áron egyéves püspök volt, akkor bérmált engem.”
A háború idején családjával Debrecenig menekült. Kolozsvári házukat lebombázták: hetvennégy halottat számoltak össze csak az ő utcájukban. Annak idején a Magyar Népi Szövetség munkások számára festőiskolát indított. Ott, a kolozsvári sétatéri pavilonban első mestere Szervátiusz Jenő volt. 1948-ban – pontosan hatvan esztendeje – szerepelt első ízben két munkája egy tartományi tárlaton. Azóta hivatalosan szobrásznak számít. „A képzőművészeti főiskolára egyenesen a másodévre vettek fel. Magyar Művészeti Intézetben kezdtem, abból lett a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola. A Kolozsvári nevet 1955-ben vettem fel, mert nem tudtam kiharcolni, hogy magyarosan írják a Puskás nevet” – árulta el.
Szobrok szerteszét
„Most éppen anyagot gyűjtök egy újabb kötetre, ami a szobraimról szól majd. Nem szeretnek engem, még nem adtak ki rólam albumot” – mondta a művész. Több mint kilencven szobor reprodukciója lesz majd látható a kötetben. Most éppen amiatt szomorkodik, mert az egyik marosvásárhelyi lakótelepen látható alkotását, a rézből készült Tavaszt valakik darabonként lopkodják. Több műve Bukarestben a Nemzeti Galéria gyűjteményét gazdagítja, a kolozsvári, marosvásárhelyi, csíkszeredai, székelykeresztúri, zetelaki, nagyszalontai múzeumokban is találkozhatunk szobraival. Számos ország magángyűjteményeiben is rejtőzködnek alkotásai. Igen kedveli a még diákkorában készült, az ellenállás által agyonvert Tyukodi Antalt ábrázoló szobrot, amely a Házsongárdi temetőben látható. Bethlen Gábort ábrázoló szobrát Szárhegyen, a Bethlen-bástyában helyezték el. A csodálatos Székely madonna egyik példánya egy csíksomlyói gyűjtemény része, a másik pedig a Zetelaki Múzeumban várja látogatóit. Íjásznő című szobrát idehaza kizsűrizték, mert meztelen nőalakot ábrázol, de aztán Párizsban kiállították. Ez a munkája Désen lelt „otthonra”. Ennek egy példányát Nagy Imre számára is elkészítette, az a zsögödi Nagy Imre Múzeum egyik dísze.
Kedvencek
Bár művészként vált ismertté, lényétől elválaszthatatlan a kulináris világ. Még most, nyolcvanévesen is szinte mindennap elballag a vásárhelyi nagypiacra. Válogat, alkudozik, s aztán isteni ételeket főz. „Főzni, sütni sokkal hamarább kezdtem, mint szobrászkodni. Hatéves voltam, amikor Boréven kifogtam egy halat, s hazaszaladtam, megpucoltam, megsütöttem. Mindenkinek ennie kellett belőle” – mesélte. Állítja, soha életében nem szerette a kímélő fogásokat: „Egyik kedvenc ételem a csülkös fuszulykaleves. Utána jöhet az ordás palacsinta.” – árulta el.
Máthé Éva
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.