
Fotó: A szerző felvétele
2010. február 11., 09:392010. február 11., 09:39
A két sepsiszentgyörgyi informatikus, a 29 éves Nagy Ştefan Szilamér és a 30 éves Rákosfalvy Zsolt által készített szoft az alapja annak a programnak, amely a lézerbemutatót vezérli Vancouverben. A február 12. és 28. között Kanadában szervezett téli olimpia több napján színesítik a vetélkedőket látványos lézerbemutatók a Sepsiszentgyörgyön készített program irányításával.
A fiatal szakemberek szerint a Phoenix Showcontroller elnevezésű program teljes mértékben saját fejlesztésű, másfél évvel ezelőtt írták, és azóta a világ minden részébe eljutott. „Tulajdonképpen egy összetett show-kezelő program. Ezzel irányíthatók a füst- és tűzgépek, a forgófejek, egy hatásos színpadi előadás látványkellékei, effektusai is, de a legnagyobb hangsúlyt a mi szoftunk a lézerre fekteti” – magyarázza Nagy. A program nemzetközi sikere az alkotói szerint annak tulajdonítható, hogy bár összetett és sokat tud, mégis könnyen kezelhető, és könnyen elsajátítható a kezelése.
A fiatalok sepsiszentgyörgyi cége egy német vállalkozástól kapott projekt alapján alakult, és jelenleg is ez a német cég a program tulajdonosa, az informatikusok szerződés alapján fejlesztik a programot. A kapott alapprogramot módosították, fejlesztették, ebből alakult ki az új, hatékony és korszerű szoft. A német anyacéggel azóta is kapcsolatban állnak, hiszen annak egy része, a Bocatec használja a programjukat lézershow-k előállítására, a másik a Phoenix Showcontroller viszont forgalmazza a Sepsiszentgyörgyön megalkotott szoftokat.
Vancouverben is a német cég vezényli a lézershow-t, a program tehát az ő közvetítésükkel jutott el a téli olimpiára. A szakemberek szerint úgy kell elképzelni, hogy ők gyártották a vásznat, az ecseteket, a festéket, és a németek ezek felhasználásával megalkotják a festményt, ami felkerül a falra. A téli olimpián való szereplés a két sepsiszentgyörgyi informatikus eddigi karrierjének a csúcsa, bár az általuk kifejlesztett program már többször is bemutatkozott.
Tavaly a New York-i Central Parkban ezt a szoftot használták, hogy lézerrel aláfessék a szilveszteri visszaszámlálást, a tavalyi Szent György-napok egyik látványos eleme volt a program által vezényelt lézer-bemutató, és a német cég több Las Vegas-i és dubaji előadás lézereffektusait biztosítja ezzel a programmal. Rákosfalvy Zsolt szerint a lézer leginkább a kínaiakat hódította meg, ők még az autójukba is képesek lennének lézert beszerelni. Románia erőssége ebben az ágazatban, hogy az emberek még nem szokták meg a lézershow-kat, ezért még hatalmas a meghódítható piac.
Nagy és Rákosfalvy jelenleg határidős munkájukkal foglalkoznak, az általuk kifejlesztett új szoftnak hat héten belül kell piacra kerülnie, ezért nem is lehettek jelen a programjuk vancouveri bemutatóján. Ennek ellenére állandóan tartják a kapcsolatot a szoft kezelőivel, és nagy a feszültség, hogy minden kifogástalanul működjön.
Annak ellenére, hogy négyezer önkéntes dolgozik a február 12-én kezdődő vancouveri téli olimpia megnyitóján, még mindig semmit sem lehet tudni a ceremónia programjáról és menetéről. A több millió dollárba kerülő ünnepségre a téli olimpiák történetében először kerül sor fedett helyszínen.
A szervezőbizottság (VANOC) vezetője, John Furlong mindezt azzal egészítette ki, hogy minden a tervek szerint halad, és február 12-én a világ valami nagyon különöset láthat majd a televíziók képernyőin keresztül. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csupán annyi megkötést írt elő a megnyitóval kapcsolatban, hogy a sportolóknak mindenképpen fel kell vonulniuk, a programban pedig helyet kell kapnia a galambok elengedésének és a „Kezdődjenek a játékok!” szlogennek.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.