Hirdetés

Sepsiszentgyörgy nagykorú ünnepe

Akárcsak előző években, az idén nagykorúvá vált Szent György-napokon is a koncertek jelentették a városünnep fénypontjait. A legnagyobb tömeget – mint az várható volt – a híres Boney M együttes fellépése mozgatta meg, mintegy 12 ezren nosztalgiáztak a Szabadság téri színpad előtt, amely az eddigi legnagyobb szabadtéri színpad volt, függesztett hangfalas rendszerrel, intelligens fényekkel, száz reflektorral ellátva.

Bíró Blanka

2009. április 27., 09:142009. április 27., 09:14

Érdeklődés övezte azonban a többi fellépő előadását, a kirakodóvásárokat, a lacikonyhákat egyaránt, s többen kilátogattak a Szent György Expóra is. Ez utóbbi keretében több gazdasági konferenciára és üzletember-találkozóra is sor került. A gazdasági és beruházási konferencián a magyar–román gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok alakulását elemezték, és ismertették a vállalkozóknak szóló kormányprogramokat is. A vállalkozók egyhangúan fogalmazták meg az eseményen, hogy igen hasznos lenne számukra, ha a román állam Magyarországhoz hasonló mértékben támogatná a cégek külföldi kiállításokon, vásárokon való részvételét.

Állami segítségre várnak

A háromszéki üzletemberek nagyobb állami támogatást kérnek, hogy nemzetközi kiállításokon és vásárokon vehessenek részt, népszerűsítve termékeiket és szolgáltatásaikat – hangoztatták a hét végén Sepsiszentgyörgyön megrendezett Szent György Expón a részt vevő vállalkozók. Bagoly Miklós, a Kovászna megyei kis- és közepes vállalkozások szövetsége, az ASIMCOV elnöke arról tájékoztatott, hogy a román állam jelenleg is megtéríti az üzletembereknek a nemzetközi rendezvényeken való részvétel költségeinek felét, ám a pénz lehívása annyira bonyolult és bürokratikus, hogy sokan inkább nem veszik igénybe ezt a támogatást.

Ezzel szemben – amint arról hétvégi lapszámunkban is beszámoltunk – a magyar kormány közel száz százalékos támogatást biztosít a külföldön bemutatkozó cégeknek, s ezt kihasználva az eddigi évekhez jóval több, szám szerint 37 magyarországi vállalkozó mutatkozott be a sepsiszentgyörgyi kiállításon.

Ugyanakkor a nemzetközi expó keretén belül az elmúlt napokban több gazdasági konferenciára és üzletember-találkozóra is sor került. A gazdasági és beruházási konferencián a magyar–román gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok alakulását elemezték, és ismertették a vállalkozóknak szóló kormányprogramokat, egyebek mellett a Központi Fejlesztési Régióban lehívható strukturális alapokat.

A Megújuló energiaforrások című konferencián a napenergia hasznosításának lehetőségeiről volt szó, és bemutatták az energiatakarékos LED-es világítást. Mint elhangzott, az ASIMCOV Zöld Energia elnevezésű egyesületet hoz létre a bioenergetikai növények termesztésére, ezek a gyorsan növő fűzfélék ugyanis hatékonyan helyettesíthetnék a tűzifát. “Húsz hektáron két nagyváros fűtésére elegendő növényt lehet termeszteni” – részletezte az energiafűz előnyeit Vajda Lajos, az ASIMCOM ügyvezető igazgatója.

Az expó keretében szombaton, az Európa vállalkozói információs napon az együttműködési lehetőségeket, infrastrukturális lehetőségeket ismertették. Ugyanakkor a rendezvény során az ASIMCOV együttműködési megállapodást kötött a Békés megyei Kereskedelmi és Iparkamarával, a Heves megyei Vállalkozás-, és Területfejlesztési Alapítvánnyal, valamint a Nagykaposi Vállalkozásfejlesztő Szövetséggel.

Ami szem-szájnak ingere

Hajnalig tartó bulik, fergeteges koncertek, sör melletti nagy találkozások, illatozó lacikonyhák, kürtőskalács és lángos, igényes kézművestermékek, egy utcával odébb bóvlik, körhinták és hivatásos fanyalgók, illetve önfeledten szórakozók – így foglalhatnánk össze kulcsszavakban az elmúlt héten immár tizennyolcadik alkalommal megszervezett Szent György-napokat, Erdély legelső és legnagyobb városünnepét.

A rendezvény gerincére azonban ezúttal több újdonságot, hatásos látványelemet is építettek a szervezők, ezek közül is a legszembeötlőbb az eddigi legnagyobb szabadtéri színpad volt, függesztett hangfalas rendszerrel, intelligens fényekkel, száz reflektorral. Ezen a Szabadság téri csodaszínpadon léptek fel a sztármeghívottak, a Boney M, a Holograf, illetve a tervek szerint tegnap este, lapzártánkat követően Koncz Zsuzsa.

A népünnepély a sörről és a parázson sült húsokról is szól, a sepsiszentgyörgyi városnapokon idén immár tizenegyedik alkalommal forgott a nyárson a 250 kilogrammos ökör. A vödörszámra használt fűszerekben pácolt hatalmas állatot szombaton éjjel kezdték sütni, hogy vasárnap délre ízes-omlós legyen. A Park vendéglő előtti téren 3 méteres óriáskürtőskalács is illatozott. Hagyományos román étkek is készültek, a román fiatalok sátrában 500 adag bulz, juhtúrós puliszka várta a betérőket.

A magyar fiataloknál a város legszebb lánya csapolta a sört, és pirospaprikás zsíros kenyeret kapott, aki összegyűjtött tíz eldobott műanyag poharat vagy pillepalackot. Az aszalt gyümölcsös és marcipános finomságot kínáló sátrak sem hiányozhattak, a látványos ínyencségeket azonban a kíváncsiskodók szerint felettébb borsos áron kívánták értékesíteni a kül- és belföldről érkező árusok.

Tessék, csak tessék!

Idén rekordot döntött a Szent György-napi kézművesvásár, több mint 140 mester kínálta portékáját. Az ország minden vidékéről és Magyarországról is érkeztek, színpompás kerámiákat, bonyolult fűzésű gyöngyöket, tájjellegű ruhákat, méltóságteljes kalapokat, kopogó sarkú, ráncos szárú csizmákat kínáltak.

Az Erzsébet-parkban felállított sátrakba nemezelők, üvegfúvók, báb- és csuhébaba készítők, mézeskalácsosok, késkészítő mesterek is kirakodtak. Lehetett venni csipkét, makramét, varrottast, valamint székely ruhát is. Az eladásra kínált, főként népművészeti portékák jellegéhez illeszkedett a vásári színpad is, ahol szünet nélkül ropták a táncot a fellépő együttesek, szólt a muzsika vagy a kicsiket elbűvölő meseszó.

Sztárok és bulik

A könnyűzenei koncertek a mindenkori Szent György-napok húzóereje. A rajongókat, a kíváncsiakat, vagy a „nézzünk meg mindent, szórakozzunk jól” elven bulizókat idén sem riasztotta el a színpadok elől a szakadó eső, vagy a vacogtató hideg. Dancs Annamari énekesnő, Tarján Pál tenor és a Brassói Opera balettkara és zenekara különleges operett- és musicalgálája mellett rengeteg színvonalas pop-rock együttes fellépése kápráztatta el a helyieket és a környékbeli településekről érkezőket.

Például a Dust N’Bones a valaha is létezett Guns N’Roses tribute zenekarok között a leglátványosabb, nem csak látványban, de hangzásában is a GNR nyomaiban jár, akár ha az elő rocklegenda, Axl Rose énekelne a színpadon. A Moby Dick lázba hozta az öregfiú és az ifjú rockereket is. Szlávos jellegű népzenei elemeket elektro beütésekkel ötvöző Balkán Fanatik frontembere Yorgosz Tzortzoglou szerint a hagyományokat nem őrizni, hanem megélni kell, és ők ezt teszik a zenéjükkel.

A fantasztikusan mozgó és énekelő Maizie Williams alapító-tag szerint a Boney M több évtizedes sikere abban rejlik, hogy dalaik boldogságot sugároznak. Sepsiszentgyörgyi koncertjükön több mint 12 ezer ember élvezte kirobbanóan dinamikus előadásukat, a retrobulik nagy slágerei mind felcsendültek. 

A tegnapi lapzártánk után fellépő Koncz Zsuzsa egyébként már szombaton megérkezett Sepsiszentgyörgyre. Az énekesnő elmondta, általában nem vállal szabadtéri fellépéseket, mert a dalai halkabbak, nagyobb koncentrálást igényelnek, de a szentgyörgyi meghívást nem tudta visszautasítani. „Az együvé tartozás okán vállaltam ezt a fellépést, nagy örömmel jöttem ide” – fogalmazott az énekesnő. A Szent György-napok az eredeti tervek szerint tegnap este lézershow-val felturbózott tűzijátékkal ért véget.

 

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés