
Fotó: Milvus
A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület által felszerelt kamerán lehet figyelni, hogy mikor érkeznek meg az első gólyák Sáromberkére.
2017. március 08., 16:322017. március 08., 16:32
Papp Tamás, a csoport elnöke elmondta, márciusban szoktak megérkezni az első gólyák a településre. A Maros megyei Sáromberkén bármikor megjelenhetnek a tavasz hírnökei, érkezésüket a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület által felszerelt kamerán lehet figyelni. A megyében a legtöbb fehér gólya ezen a településen található, tizennégy fészek van, a költőpárok száma 12 és 15 között változik, ezért sokan gólyafalunak nevezik a helységet. Ez annak köszönhető, hogy a környéken sok legelő és vizes élőhely maradt fenn, ahol a gólyák nagyobb rovarok, ebihalak, békák után kutatnak, de elfogyasztják az apró rágcsálókat, halakat, kígyókat is.
Papp Tamás, a Milvus Csoport elnöke szerint az elmúlt években Szatmár és Temes megyében csökkent a gólyaállomány, Maros, Hargita és Szeben megyében pedig növekedett. 2001-ben a Milvus Csoport a madarak megóvása érdekében gólyavédelmi programot dolgozott ki, 2005-ben gólyatáblákat állítottak a település bejárataihoz, majd információs központot és múzeumot létesítettek a Teleki-kastély egyik részében. A kastélytól indul egy ösvény, amely végighalad a faluban található fészkek alatt, majd a legelőn át visszakanyarodik az épület irányába. A kijelölt útszakaszon haladva több ismeretterjesztő, felvilágosító tábla áll az érdeklődők rendelkezésére, segítségükkel információkat kaphatunk a madarak táplálkozásáról, a fiókák költéséről.
A webkamerás gólyafészek is ennek a programnak a része: eleinte a Teleki-kastélyban láttak el egy fészket gólyakamerával 2006-ban, azonban a közvetítést csak egy helyi számítógépen lehetett követni. 2010 óta online lehet figyelni a madarak életét a fészekben, de az internet sávszélessége, az időjárási körülmények is akadályozták a tökéletes működést. 2015-ben a webkamerát egy másik, Sáromberke bejáratánál lévő fészekhez helyezték ki, ez már HD-minőségű képeket közvetít, ezenkívül lehetőség adódik a két szomszédos fészek, illetve a fiókák felnagyított képen való megfigyelésére. A Milvus Csoport felhívása alapján, aki észreveszi az első gólya megérkezését a fészekbe, s ezt képernyőmentéssel igazolja, jutalomcsomagot kap. Az internetes közvetítés szerint szerda délután még üres volt a gólyafészek.
Az első gólyák már február végén megérkeztek a Bukarest melletti Comana településre, valamint a Hargita megyei Homoródszentpálon is láttak egy fekete gólyát. Papp Tamás szerint azért láthattak már több helyen gólyákat, mert míg a legtöbb Dél-Afrika közelében telel, egy részük csak Szudánig, Csádig megy el, sőt Törökországban és Görögországban is telelnek. Ezek hamarabb ideérnek, azonban valószínű, hogy a látott példányok csak átutazóban vannak, és Lengyelországba tartanak.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!