2009. június 22., 10:312009. június 22., 10:31
Ünneplőbe öltözött a hét végén a Hargita megyei Gyergyóditró, a községközpontban több helyszínen felfújhatós ugrálók, várak, körhinták és óriáskerekek csábították a gyerekeket. Az ifjak színe-java a „Légy ott”-kupán igyekezett mindenféle csalafinta próbatételben bizonygatni rátermettségét, a felnőtteket lacikonyhák sokasága és árnyékos sörsátrak várták egy kis lazításra, pihenésre.
Közben több helyszínen zajlottak a változatos programok: az endurómotorosok az utászház közelében hajtották végre nyaktörő mutatványaikat, a horgászok Gál Béla halastavánál igyekeztek „kifogni az aranyhalat” a felnőttek favágó-, céllövő-, és autóhúzóversenyen mérhették össze rátermettségüket.
Mindközül talán a legvonzóbb esemény a roncsderbi volt, ahol az ügyes kezű ezermesterek bebizonyították, nem csak a fa megmunkálásához értenek, de a játék, a móka kedvéért képesek átfazonírozni akár két nap alatt egy autót. Bajkó Ferenc vállalkozó például a saját autóbontójában lévő 1963-as Trabantot alakította cabrióvá, két oldalát a román és a magyar zászló színeire festve.
„Ez az autó a román–magyar összefogást jelképezi” – szögezte le a Krónika kérdésére Bajkó, megjegyezve, hogy bár a két nép kultúrája különböző, „egyazon roncsautóban utazunk az Európai Unióban”. Társa egy Oltcitot fazonírozott át egy mindenféle sportautóhoz hasonlatos, csak az eredeti vonásokat legkevésbé őrző járgánnyá. Az egyébként biztonságtechnikus fiatalember régóta készül az eseményre, barátaival délutánonként vágta, bontotta, hegesztette, forrasztotta olyanná a régi Oltcitot, amilyen lett.
A két autó felvonulása után azonban megjelent a téren egy összetört orrú kisteherautó is, mint mesélte a vezetője, „szégyenében” jött ki a térre, amikor azt látta, hogy csak két roncsautó jelent meg a derbin. „Az autómat a sors alakította ronccsá, miközben vezettem” – magyarázta a népes közönség derültségére.
Eközben a jégpálya szélén több bográcsban ínycsiklandó finomságok főttek, az eseményt látogatók közül többen is megjegyezték a versenyben álló tanácsosok láttán: „kíváncsian várjuk, mit főz ki az RMDSZ, miközben a másik oldalon az MPP kavar”.
A szórakozás mellett komoly dolgokra is jutott idő, ünnepi tanácsülés keretében tüntették ki díszpolgári címmel Csibi Bélát, a község egykori néptanácselnökét. Mint méltatója, Petres Lajos tanár kihangsúlyozta: „az ő idejében látványos fejlődésen ment keresztül a község, mind urbanisztikai, mind szellemi-kulturális téren.” A Pro Ditró díjat György Hajnal testneveléstanár vehette át a közösség életében kifejtett szervezői munkájáért.
Az ünnepi tanácsülésen mutatták be Gergely Géza nyugdíjas magyartanár Kálvária című dokumetumkötetét, amelyben emléket állít a község egykori matematikatanára, Pál Béla a kommunista rezsim idején történt meghurcoltatásának állít emléket. Az egykori matematikatanár több levelet is küldött az akkori államhatalomnak, amelyben elítélte a magyarok elleni elnyomó politikát, ezért a Szekuritáté meghurcolta és börtönbe záratta. Mint a szerző hangsúlyozta: „ha sok olyan ember lett volna, mint Pál Béla, nem lehetett volna Romániában az embereket úgy terelgetni, mint egy birkanyájat.”
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.