
A szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum elemistái zenei alapképzés, illetve képzett zenetanár segítsége nélkül tanulták meg a dalokat
Fotó: Ferencz Farnas
Csoportos és szólóprodukcióval is benevezett az István, a király iskolába megy című nemzetközi versenybe a szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum. Farnas Edina Mária, a tanintézet pedagógusa a felkészülésről, az elemista diákok lelkesedéséről beszélt lapunknak.
2020. március 17., 09:592020. március 17., 09:59
A szilágynagyfalui Petri Mór Technológiai Líceum elemista diákjai is részt vesznek az István, a király iskolába megy című nemzetközi versenyen, amely határokon átívelve nyújt lehetőséget a tehetséges gyerekek és iskolás csoportok bemutatkozására. Mindezt úgy, hogy közben a fiatalok megismerik a középkori Magyarország viselettörténetét, Szent István udvartartását.
Farnas Edina Mária biológia szakos tanárnő a Krónika érdeklődésére elmondta, az online versenyben részt vevő (0–4. osztályos) diákok tagjai a Szilágy megyei községben működő Kéknefelejcs multikulturális társaságnak. Kifejtette, a gyerekek nagy odaadással járnak a péntek délutáni próbákra, és ugyanolyan lelkesedéssel készülnek minden egyes helyi fellépésükre. „Néhány év alatt odaadó, összetartó kis csapat kovácsolódott össze. Együtt izgultak a fellépések előtt, együtt örültek, és néha szomorkodtak, ha valami nem a tervek szerint alakult. Megtanulták tisztelni egymást, csapatként működni, amit örömteli volt látni, ugyanis a gyerekek csak 6–10 évesek, és sokan már ötéves koruk óta járnak ebbe a közösségbe” – fogalmazott a pedagógus. Hozzátette, amikor elolvasta a felhívást, arra gondolt, hogy a csapat oszlopos vezetőjének, mindenki Babu nénijének energiájával, odaadásával és a gyerekek lelkesedésével kivitelezhető lenne a produkció. Amikor a szervezők megírták, hogy szívesen veszik a szilágysági iskola és a Kéknefelejcs társaság közös nevezését, elhatározták, hogy belevágnak.
A Szörényi Levente és Bródy János közreműködésével indult tehetségkutatóban az István, a király magyar rockopera egyik részletét kellett előadni az Ezredforduló című drámája alapján. A Petri Mór-iskola a szereposztáskor az István, a király című részletet kapta, amelyet zenés produkcióban kellett előadniuk az eredeti rockopera alapján 25 percben. A szereplőlistát 24 gyerek névsorával küldték el, valamint beneveztek egy szólistát, az első osztályos Farnas Karola Edinát, aki Réka szerepében – Koppány lánya – indult a versenyben. Ugyanezt a szerepet adta elő a csoportos produkcióban is.
Királyi sereg. A versenyző diákok Sarolt, István, Gizella és Réka szerepében
Fotó: Ferencz Farnas
Farnas Edina Mária arról is beszámolt, hogy a gyerekek mindenféle zenei alapképzés nélkül, valamint képzett zenetanár segítsége nélkül tanulták meg a dalokat. A próbákat Gábor Mária, a Kéknefelejcs mentora vezette, az iskola részéről pedig ő segített. A koreográfia, valamint a gyerekek korhű jelmezei szintén Gábor Máriának köszönhetők. Sarolt és Gizella koronája, a szent korona, valamint egyes jelmezek az eredeti rockoperában láthatók teljes másai.
– részletezte a pedagógus. Hozzátette, szülőként és tanárként csodálattal töltötte el, hogy ezek a gyerekek mennyire megszerették, és ezzel egy időben megismerték ezt a darabot. Elmesélték a tanítóknak a próbákat, a készülődést, sokan közülük pedig bátorították őket, és izgatottan várták, hogy láthassák a produkciókat. Az iskola vezetősége is besegített a próbák szervezésében.
Farnas Edina Mária szerint forgatás előtt a gyerekek nagyon izgatottak voltak, otthon és az iskolában egyaránt számukra minden az István, a királyról szólt. Március 2-án megjelent a felvétel a www.iskolasistvan.hu oldalon, ahol március 19-ig a csoportos előadásokra, március 31-ig pedig a szólisták produkcióira lehet szavazni.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!