
Fotó: Székelyföldi gyógynövénynap / Facebook
Áfonya, boróka, fenyő, orbáncfű, nagyezerjófű – többek közt ezeket a gyógynövényeket mutatják be, népszerűsítik a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett csíksomlyói Szent István-gyerekotthonban. A gyerekek által gondozott füveskeret működtető intézmény gyógynövénynapot szervezett. A gyógyfüvek népszerűsítéséről Balázs Zsókát, a gyerekotthon vezetőjét kérdeztük.
2021. július 25., 08:582021. július 25., 08:58
Több mint félezren érdeklődtek a gyógynövények ezerarcú jótékony hatását népszerűsítő csíksomlyói rendezvény iránt – összegzett Balázs Zsóka, a székelyföldi gyógynövénynap házigazdája, a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett Szent István-gyerekotthon vezetője. Az intézmény udvarán szervezték a rendezvényt, itt már évek óta herbáriumot létesítettek, hogy a gyerekek megismerhessék, megtanulják termeszteni, felhasználni a gyógyító hatású füveket.
A gyógynövények gyűjtése és termesztése reneszánszát éli Erdély-szerte. Ennek egyik lehetséges oka, hogy az emberek egyre jobban törekednek az egészséges életmód kialakítására, de a környezetszennyezettség és a televízióban, rádióban népszerűsített gyógyszerek reklámözöne is arra sarkall sokakat, hogy visszatérjenek az alapokhoz, a természetközeli életmódhoz – fogalmazott az esemény házigazdája.
Magyarországi szakorvos beszélt a daganatos betegségek lelki és fizikai okairól, a gyógynövényeknek a betegség megelőzésében játszott szerepéről. A rendezvény célja, hogy megismertessék az érdeklődőkkel az Erdélyben és a Székelyföldön őshonos gyógynövényeket, mint az áfonyát, borókát, fenyőt, az orbáncfüvet, mentát vagy a régióban nagyezerjófűnek nevezett szurokfüvet, ami a gasztronómiában vad majorannaként vagy oregánóként ismert – sorolta a szervező.
„Fontos, hogy a herbárium egy gyerekotthon udvarán kap helyet. A gyógynövénytermesztéssel és -gyűjtéssel a fiatal lakóknak szerettünk volna olyan lehetőséget felmutatni, amely megélhetést biztosít a számukra. Nem kell ezért messze menni, hatalmas munkát végezni, mert Székelyföld természeti adottságai lehetővé teszik a gyógynövénytermesztést” – indokolta Balázs Zsóka, hogy miért kezdeményezték a rendezvényt.
Ezt a hagyományt próbálták továbbvinni, feléleszteni a gyerekotthon működtetői is, ezért a csíksomlyói füveskertben húszféle gyógynövényt termesztenek. Ezek között van többek között a menta, a zsálya, az izsóp, a bíborkasvirág, a kerti kakukkfű, a boldogasszonytenyere. A gyerekotthon lakói ezekből teakeverékeket készítenek, amelyeket „mélabúűző”, „kedvmelengető”, „kedélycsitító”, „gondolatserkentő” fantázianévvel forgalmaz az intézmény.
„Az esemény nem titkolt célja, hogy népszerűsítse a gyerekotthon lakóinak munkáját” – tette hozzá a szervező. Kérdésünkre elmondta, a jövőben szeretnék kibővíteni rendezvényüket, a közösségteremtésen kívül nem csak a gyógynövényekre összpontosítanának, hanem fontosnak tartják más kézművestermékek népszerűsítését is.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!